Edebiyat Yarışmaları


15 Temmuz, Demokrasi, Milli Birlik Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 10 Temmuz 2019

Başvuru bitti!

Bulgaristan’da “15 Temmuz, Demokrasi, Milli Birlik” Temalı Şiir Yarışması


15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması

Son başvuru tarihi: 12 Temmuz 2019

Toplam para ödülü: 200 Bin TL'dır

Başvuru bitti!

15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü 15 Temmuz Kısa Film Ve Senaryo Yarışmasının Amacı Milli Şuurumuzun Gelişimine Katkı Sağlanması, 15 Temmuz İle İlgili Nitelikli İçerikler Üretilmesi Ve Demokrasi Bilincinin Güçlendirilmesidir. Yarışma Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Tarafından Düzenlenmektedir.


9. Şerzan Kurt Öykü Ödülü

Son başvuru tarihi: 15 Eylül 2019

Başvuru bitti!

Eğitim Sen Batman Şubesi tarafından her yıl düzenlenen Şerzan Kurt öykü ödülleri yarışmasına başvurular başladı.


Lefkoşa Şarkı Sözü Yarışması

Son başvuru tarihi: 21 Haziran 2019

Toplam para ödülü: 2500 TL'dir

Başvuru bitti!

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) başkent Lefkoşa’ya ait ve şehri anlatacak şarkının sözlerinin yazımı için yarışma düzenliyor. Yarışmanın amacı tüm renklerin kardeşçe bir arada yaşadığı şehir Lefkoşa’nın tanıtılması, Lefkoşalı olmak ve Lefkoşalıların yaşam kültürlerinin aktarılması, tarihi ve dokusunun söz ve müzikle anlatılması olarak belirlendi. Yarışmacılar için son başvuru tarihinin en geç 21 Haziran 2019 Cuma günü mesai bitimi olduğu yarışmada yazılan şarkı sözünün bestesi ise Lefkoşa Belediye Orkestrası tarafından yapılacak.


2019 Gio Öykü, Roman, İllüstrasyon, Çizgi Roman Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Eylül 2019

Başvuru bitti!

Öykü Yarışması:


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Konulu Şiir ve Kompozisyon Yarışması

Son başvuru tarihi: 05 Temmuz 2019

Toplam para ödülü: 6 Bin TL'dir

Başvuru bitti!

Yarışmanın Amacı: Madde-1. Geçmişten günümüze ülkemizde yaşanan darbelere dikkat çekilerek 15 Temmuz 2016’da milli iradeye yapılan hain saldırı ve darbe girişiminin ülkemiz ve özellikle üniversite gençliği üzerindeki etkisinin anlaşılması; aziz milletimizin darbecileri bertaraf etmedeki milli duruşunun destansı yaklaşımını ortaya koyarak gençlerin, millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan, geliştiren, vatanını, bayrağını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, millî birlik, demokrasi ve yurt bilincine sahip yurttaşlar olarak yetiştirilmesi, “Demokrasi ve Millî İrade” konularında farkındalıklarının artırılması amaçlanmıştır.


Yaman Dede 2. Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 23 Ağustos 2019

Toplam para ödülü: 18 Bin TL'dir.

Başvuru bitti!

Katılım Şartları:


Sivas Kongresi 100. Yıl Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 20 Haziran 2019

Toplam para ödülü: 10 Bin TL'dir.

Başvuru bitti!

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği koordinesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ‘Ozanların Dilinden-Şairlerin Kaleminden Sivas Kongresi’nin 100. Yılı’ konulu şiir yarışması düzenlenecek.


Nezihe Meriç Öykü Ödülü

Son başvuru tarihi: 23 Ağustos 2019

Toplam para ödülü: 8 Bin TL'dir.

Başvuru bitti!

Nilüfer Belediyesi’nin “Yılın Yazarı” etkinlikleri kapsamında, o yılın adandığı yazar adına düzenlediği Öykü Ödülü başvuru süreci başlıyor. Bu yıl Nezihe Meriç anısına verilen ödüle başvurular 17 Haziran-23 Ağustos tarihleri arasında olacak.


Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü

Son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2019

Başvuru bitti!

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü bu yıl “Roman” türüne verilecektir. Ödüle, 1 Eylül 2018 – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında yayımlanmış romanlar aday olabilir. Seçici Kurulu Fatih Altuğ, Oğuz Demiralp, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke ve İbrahim Yıldırım’dan oluşan ödülün sonucu Ekim ayında açıklanacak, ödül töreni 2019 TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacaktır.