Edebiyat Yarışmaları


3. Cumba Şiir ve Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 21 Haziran 2019

Başvuru bitti!

Cumba Kültür ve Sanat Platformu Şiir ve Öykü Yarışması İlk on sıralamasına giren eserler ve sahipleri 2 Eylül Pazartesi günü İnternet sayfamızda yayınlanacaktır. Şiir ve öykü dalında ilk 3’e girenler plaket ile ödüllendirilecektir. Hem şiir hem öykü dalında ilk on sıralamasına giren eserler, NİB Alüminyum A.Ş. ve ARTE Alüminyum San. ve Tic. Ltd. Şti. sponsorluğunda Yarışma Seçkileri adı altında toplanarak kitaplaştırılacak ve ayrıca yine ilk on sıralamasına girenlere katılım belgesi verilecektir. Ödül ve katılım belgeleri 28 Eylül 2019 Cumartesi günü 18:30’da Altunizade Kültür Merkezinde yapılacak törenle verilecektir.


Avrupa 2. Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 31 Mart 2019

Başvuru bitti!

Avrupa 2. Öykü Yarışması hakkında Platform ve Kadın Dergisi genel yayın yönetmeni Ebubekir Turgut şu açıklamalarda bulundu; Elbette, anadili ile kimlik etle tırnak gibidir desek yanlış olmaz. Onlar birbirlerini desteklerler ve tamamlarlar. Kişi kimliğini anadili tanır ve anlar, ya da anadilinin sağladığı imkânlarla kazanır. Kimliğini kazanan kişiler de anadiline sahip olur, onun değerini bilir. Zannedildiği gibi kişinin anadili onun için sadece bir anlaşma aracı değildir. Ya da sadece aynı dili konuşanlar arasında bir iletişim aleti de sayılmamalı. O, bazı harfler, bazı sesler, bazı ifadeler ve yazılı belgeler de değildir. Anadil, bir kimlik, bir medeniyet ve bir tarih gibidir. Anadil, özbenliktir, artı değerdir, toplumsal harçtır, kültürel zenginliktir. Anadil, kişi için sıcak bir yuva, en yakın bir dost, duyguların ifadeye döküldüğü terennüm ve başkalarına karşı bir anlamda savunma aracıdır. Şimdi, bulunduğumuz ülkede başkalarına kişisel ve toplumsal sömürge olmamak için anadilimiz Türkçeye sahip olmalıyız, gelecek nesillere en güzel şekilde öğretmeliyiz diyoruz. Bu duygu ve düşünce ile Avrupa 2’nci Öykü ve Avrupa 10’uncu Şiir yarışmasını başlatmış bulunuyoruz. Ödüller: 1’nciye Sim Tronic sponsorluğunda Türkiye’de tatil bölgelerinin birinde 3 gün konaklama. 2’nciye Sandıklı Thermal Park Resort Spa otelde 4 gün konaklama. 3’nciye Sandıklı Thermal Park Resort Spa otelde 3 gün konaklama. 4’nciye Sandıklı Thermal Park Resort Spa otelde 2 gün konaklama


18 Mart Resim ve Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 13 Mart 2019

Başvuru bitti!

Millî Bayramlar, Mahallî Kurtuluş günleri önemli günlerimizdir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın tarihlerini daha iyi öğrenebilmesinde bugünlerin büyük katkıları mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti’nin, kuruluş felsefesini ve ruhunu yansıtan zafer günlerini anlam ve önemine uygun olarak kutlamak hepimiz için millî bir görevdir.


Bursa'ya Mektuplar Yarışması

Son başvuru tarihi: 8 Mart 2019

Toplam para ödülü: 4250 TL'dir

Başvuru bitti!

Yarışmanın Amacı: Köklü tarihi ve doğal güzellikleriyle tüm zamanların güzel şehri Bursamıza dair farkındalığı, unutulmaya yüz tutmuş bir yazın türü olan mektup aracılığıyla sağlamak. Başvuru yapan tüm mektupseverlere Nilüfer Belediyesi’nin yayımladığı Bursa Şiirleri/ Nahit Kayabaşı’nın kitabı armağan edilecektir.


Bir Destandır Çanakkale Resim ve Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 8 Mart 2019

Başvuru bitti!

Ödüller: Yarışmamızda ilk 10 öğrenciye ödül verilecektir, ilk 3‘e giren öğrencilerin öğretmenlerine de plaket takdim edilecektir.


Ardahan Üniversitesi Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 2 Eylül 2019

Toplam para ödülü: 7 Bin 500 TL'dir.

Başvuru devam ediyor...

Ardahan Üniversitesi “Ardahan” Konulu Şiir Yarışması


Tanpınar Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 3 Mayıs 2019

Toplam para ödülü: 27 Bin 500 TL'dir

Başvuru bitti!

Yarışmaya katılacak eserler daha önce yayımlanmamış olmalıdır. Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir. Tanpınar Edebiyat Yarışması’ndan daha önce ödül alanlar katılamaz. Yarışmaya katılım bir(1) eserle, metin uzunluğu yaklaşık 6-8 sayfa şekilde olacaktır. (A4, 12 punto çift aralık ve Times New Roman karakteri kullanılacak) Makale yarışmasının genel konusu “Bursa’da İkinci Bir Zaman Daha Vardır” olarak belirlenmiştir. Her yarışmacı, eserini 7 nüsha olarak çoğaltılmış halde ve bununla birlikte metni içeren cd veya disketi aşağıdaki adrese gönderecektir


2. Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali

Son başvuru tarihi: 23 Mart 2019

Başvuru bitti!

Başvuru: 20-23 Mart 2019


104 Yıllık Saygı Duruşu Konulu Şiir ve Resim Yarışması

Son başvuru tarihi: 8 Mart 2019

Başvuru bitti!

Başvuru: Türkiye genelinde Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Günü “104 yıllık saygı duruşu” adlı şiir ve resim dalında yarışma düzenlenmiştir. Katılım ve katkılarınızı bekliyoruz.


Bilim Kurgu Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 5 Nisan 2019

Başvuru bitti!

Yarışma Şartnamesi Yarışma yalnızca ODTÜ öğrencilerinin katılımına açıktır. Her yazar ancak bir (1) eserle yarışmaya katılabilir. Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Öykü, bilim kurgu türünde olmalı, ODTÜ ile bağlantı kurulacak şekilde kurgulanmalı ve Türkçe dil kurallarına uygun olarak yazılmalıdır.