Edebiyat Yarışmaları


Hatırla ve Hayal Et, Deneme, Hikaye, Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 26 Mart 2019

Toplam para ödülü: 90 Bin TL'dir.

Başvuru bitti!

Konusu “Hatırla ve Hayal Et, 1071’den 2071’e Medeniyet ve Tarihte Yolculuk” olarak belirlenen deneme, hikâye ve şiir yazma yarışmasına; 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler katılacaktır. Her öğrenci yarışmaya sadece bir kategoride (deneme, hikâye ve şiir) tek bir eserle katılacaktır.


Barış Ve Adalet Konulu Deneme Yarışması

Son başvuru tarihi: 12 Nisan 2019

Başvuru bitti!

Yarışma Ödülleri Birinci, İkinci Ve Üçüncüye Bosna Hersek Seyahati Ve Pc İlk 10 Kişiye Bosna Hersek Seyahati Aliya İzzetbegoviç anısına düzenlenen yarışmada “Küresel Barış ve Adalet” konusunu gündeme taşımak. Gençlerin duygu ve düşüncelerini “deneme” türüne uygun olarak yazılı hale getirilmelerini teşvik etmek.


Ormanın Gizemi Resim ve Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2019

Toplam para ödülü: 12 Bin TL'dir.

Başvuru bitti!

21 Mart Dünya Orman Haftası etkinlikleri kapsamında Derneğimiz “ORMANIN GİZEMİ” konulu şiir ve resim yarışması düzenlemiştir. Resim ve şiir yarışmasının amaçları şu şekildedir;


İstiklal Yoluna Vefa Edebiyat Yarışması

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2019

Toplam para ödülü: 15 Bin 750 TL'dir.

Başvuru bitti!

Konu: Türk Milleti Milli Mücadeleyi cephe ve cephe gerisinde iki orduyla AİLECE yapmıştı. Cephede kazanılan destansı zafere cephe gerisindeki karınca ordusu da ortak olmuştu. Karınca Ordusunun ağır adımlara yaptığı bu büyük yürüyüş, Türk Milletini istiklale ve istikbale taşıdı.


Dilimden Kalemime Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 8 Şubat 2019

Başvuru bitti!

YARIŞMANIN AMACI: Öğrencilerin hayal dünyalarını, duyarlılıklarını, farkındalıklarını, yüreklerinden gelen sözcükler ve ana dil bilinciyle ortaya koymalarını sağlamaktır. YARIŞMA KAPSAMI: İzmir ilindeki resmi ve özel ortaokulların 6. ve 7. sınıf öğrencilerini kapsar YARIŞMA KOŞULLARI Yarışma İzmir’deki resmi ve özel ortaokulların 6. ve 7. sınıf öğrencileri arasındadır. Her okul yarışmaya en fazla iki öğrenciyle katılabilir. Öğrenciler aynı ya da farklı sınıf seviyesinde olabilirler.


KVKK Akademi Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2019

Başvuru bitti!

Konu Makaleler; Kişisel Verilerin Korunması Ve Öneminin -Ulusal Ve Uluslararası Uygulamalar Göz Önünde Bulundurularak- Hukuki, Sosyal Ve Teknik Açıdan Değerlendirilmesine dair tüm konularda hazırlanabilecektir. Amaç Makale yarışması ile 7 Nisan “Kişisel Verilerin Korunması Günü” münasebetiyle, toplumda kişisel verilerin korunmasına yönelik farkındalık düzeyinin artırılması ve kişisel verilerin korunmasına dair yapılacak akademik çalışmaları teşvik etmek amaçlanmaktadır.


6. Doğa'ya Yaz Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 3 Nisan 2019

Başvuru bitti!

Makaleler; Kişisel Verilerin Korunması Ve Öneminin -Ulusal Ve Uluslararası Uygulamalar Göz Önünde Bulundurularak- Hukuki, Sosyal Ve Teknik Açıdan Değerlendirilmesine dair tüm konularda hazırlanabilecektir. Amaç: Teknoloji, hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Teknolojinin insan yaşamına kattığı yararlar kadar zararlar da vardır. Önemli olan teknolojiyi hayatımıza fayda sağlayacak biçimde kullanabilmektir. Çağımızın sorunlarından biri olan ‘teknolojinin sosyal yaşamı köreltmesinin’ önüne geçilmesi de bu farkındalıkla mümkündür. Doğa Koleji olarak gelenekselleştirdiğimiz Doğa’ya Yaz Türkiye Geneli Öykü Yarışması’nın altıncısında bu yılın yarışma konusunu “Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi” olarak belirledik. Ülkemizdeki 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini bilinçlendirmek, onlara toplumsal farkındalık kazandırmak, teknolojinin olumsuz yönlerini bertaraf edip olumlu yönlerini kavratmak üzere yarışmacılardan bu konuyla öykü yazmalarını isteyeceğiz. Bu konu çerçevesinde öğrencilerin yaratıcı yazma dil becerilerini geliştirmelerine fırsat tanıyacağız. Ödüllü yarışmamızın ön seçici kurulu Doğa Koleji Türkçe Bölümü öğretmenlerinden oluşacaktır. Ön seçici kurulun elemesinden geçerek finale kalan öyküler, ünlü yazarlardan oluşan asıl jürinin değerlendirmesinden geçecektir. Her sınıf düzeyinde ilk dörde kalan öykülerin sahipleri, ödüllerini düzenlenecek olan resmî törende elden teslim edilecektir. ÖDÜLLER Her sınıf düzeyi için birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülü vardır. Birincilik Ödülü : iPad İkincilik Ödülü : iPod Üçüncülük Ödülü: CANON Fotoğraf Makinesi Mansiyon Ödülü: Okuma kitaplarından oluşan hediye paketi


Suya Dair Her Şey Kompozisyon Yarışması

Son başvuru tarihi: 29 Mart 2019

Başvuru bitti!

Yarışmaya Türkiye Geneli İlkokulu Ve Ortaokul Öğrencileri Katılabilir. Yarışma Sonuçları 15 Mayıs 2019 Tarihinde Açıklanacak.


Bilgi Evi Geleneksel 15. Kitap Okuma Yarışması

Son Başvuru: 16 Şubat 2019 . Toplam Para Ödülü: 45 Bin TL’dir. Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evlerinin bir kültür klasiği haline gelen 15. Kitap Okuma Yarışması’nda belirlenen yarışma kitapları her yıl olduğu gibi bu yıl da çok özel eserlerden oluşuyor. Okumanın; ilerlemek için ilk adım olduğunu bilerek kitap ve okuma üzerine farkındalık oluşturmak, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Zeytinburnu Bilgi Evleri Kitap Okuma Yarışmasının 15’incisi başladı. Okuma sevgisi oluşturarak merak eden, araştıran, sorgulayan, tartışan ve karar verebilen; neden sonuç ilişkisi kuran, üretici fikirler geliştirebilen bireylerin topluma kazandırılmasını hedefleyen yarışmaya, Zeytinburnu halkı yoğun ilgi gösteriyor.


Uluslararası Anadil Günü Kompozisyon Yarışması

Başvuru: 11 Şubat 2019 Sofya’da faaliyet gören Kültürel Etkileşim Derneği tarafından “21 Şubat Uluslararası Anadil Günü (UNESCO)” münasebetiyle bir kompozisyon yarışması düzenlenecektir.