Edebiyat Yarışmaları


Türkiye Katılım Bankaları Birliği Ödüllü Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 14 Şubat 2020

Toplam para ödülü: 17 Bin TL'dir

Başvuru devam ediyor...

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Ödüllü Makale Yarışması’nda hem katılım bankacılığı sektörüne katkıda bulunabilir hem de ödül kazanabilirsiniz.


Taksav Kısa Oyun Yazma Yarışması

Son başvuru tarihi: 11 Kasım 2019

Başvuru devam ediyor...

Toplumsal Araştırmalar Kültür Ve Sanat İçin Vakıf(TAKSAV) Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında Kısa Oyun Yazma Yarışması düzenledi.


Mevlana Liselerarası Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 8 Kasım 2019

Katılım Şekli: EPosta
Başvuru devam ediyor...

Bizlere farklı gönül pencereleri açan büyük alimlerimiz,düşünürlerimiz eserleri ve felsefeleri ile bize emanettir. Onlara sahip çıktığımız,yaşattığımız sürece maneviyatı korunmuş güçlü bir toplum olarak ayakta kalabiliriz.Bu kapsamda çocuklarımıza Mevlana sevgisini aşılamak ve gönüllerindeki Mevlana’yı bulmak adına bu yarışmayı düzenlemekteyiz. Yarışma 81 ilde liseler arasında düzenlenmektedir.


2019 TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü

Son başvuru tarihi: 15 Kasım 2019

Katılım Şekli: Posta
Başvuru devam ediyor...

Türk Tabipleri Birliği’nin, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak katliamında yitirdiğimiz Şair Dr. Behçet Aysan anısına düzenlediği Şiir Ödülü için bu yılki başvuru süresi başladı.


Sigaranın Zararları Senaryo Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Ekim 2019

Başvuru bitti!

Yarışmanın Amacı: Sigaranın Zararlarını Yazılı Olarak Nitelendirmek, Sigarasız Yaşamı Desteklemek. Katılım Koşulları: Herhangi Bir Üniversitede Öğrenim Görüyor Olmak Başvurunun Yapılacağı Yer: Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İletişim Koordinatörlüğü Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İletişim Koordinatörü: İrem ARMAN


4. Denizbank İlk Senaryo İlk Film Yarışması

Son başvuru tarihi: 1 Kasım 2019

Toplam para ödülü: 50 Bin TL'dir.

Başvuru devam ediyor...

DenizBank ve Türsak Vakfı iş birliğinde hayata geçirilen 4. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması için başvurular başladı. Yarışmanın İlk Senaryo ayağı için son başvuru tarihi 1 Kasım 2019, İlk Film ayağı için son başvuru tarihi 2 Aralık 2019.


11. Yunus Emre Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 10 Eylül 2019

Başvuru bitti!

Eskişehir Sanat Derneği, şiirimizin büyük usta şairi Yunus Emre’mizi sanat ortamında anmak ve tanıtmak amacıyla geleneksel olarak her yıl düzenlediği “Yunus Emre Sanat Buluşması” etkinliklerinde ödül töreni olan Yunus Emre Şiir Yarışması düzenlemektedir.


İlkyaz Genç Yazarlar Platformu

Başvuru tarihi: Genç yazarların başvurularına daima açıktır. PEN International Uluslararası Yazarlar Birliği’nin desteğiyle yayın hayatına başlayan İLKYAZ Platformu Türkiye’den 35 yaş altı genç yazar ve şairlere çağrıda bulunuyor. İlkyaz Projesi, Aralık 2018’de Türkiye’deki 35 yaş altı genç yazar ve şairleri teşvik etmek ve onların eserlerini farklı dillere çevirerek uluslararası düzeyde tanıtımını yapmak gayesiyle yayın yolculuğuna başladı. Proje kapsamında her ay seçilen 3 (üç) genç yazarın eserleri İlkyaz tarafından önce İngilizceye, ardından farklı bir ülkenin PEN Merkeziyle işbirliği yapılarak her ay değişen ikinci bir dile çevriliyor. Böylece genç yazar ve çalışmasının uluslararası düzeyde tanıtımının yapılması sağlanıyor. Projenin başlangıç ayı olan Aralık ayında bu işbirliğine Norveç PEN ile başlandı ve seçilen üç eser İngilizcenin yanı sıra Norveççeye de çevrildi. Ocak ayında PEN Almanya, Şubat’ta ise Belçika/Flemen PEN ile devam edildi. Mart ayı eserleri için aynı rolü PEN Fransız Merkezi üstlenerek eserleri Fransızcaya çevirirken, Nisan ayı içinse bu görev PEN Güney Afrika’daydı. Mayıs ayında genç yazarların eserleri İskoçya’da, İskoç PEN tarafından tanıtılmıştı. Haziran ayı eserleri ise İngilizcenin yanı sıra Katalancaya çevrilerek Katalan PEN tarafından tanıtıldı. Uluslararası proje diğer aylar da Türkiye’den 35 yaş altı genç kalemlerin başvurularına açık olacak. Ege Dündar tarafından başlatılan, yönetiminde Irmak Ertaş’ın, Danışma Kurulunda ise Halil Gediz ve Özge Sargın’ın olduğu İlkyaz’a ilkyaz2018@gmail.com e-posta adresi üzerinden adınız soyadınız, yaşınız ve kısa öykü/şiirlerinizi ulaştırarak başvuru sağlayabilirsiniz. Proje kapsamında yayımlanan yazıların ve diğer kazanımların yıl sonunda kitaplaştırılması planlandığı projede ayrıca seçilen her yazara 300 liralık honorarium ödemesi yapılıyor.


21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı Öykü Yarışması Şenliği

Son başvuru tarihi: 30 Eylül 2019

Toplam para ödülü: 4 Bin 750 TL değerinde kitap/kırtasiye hediye çekidir.

Başvuru bitti!

Amaç: 2019 yılında İstanbul İli sınırları içinde düzenleyeceğimiz Öykü Şenliği kapsamında yer alacak yarışmayla, yazmayı seven, öykü yazmaya ilgi duyan Lise (9.,10.,11. ve 12.Sınıflar) öğrencilerini (Devlet ve Özel Lise Öğrencilerini) bir şenlik heyecanı ile buluşturmak, Öğrencilerimize, dilimiz ve edebiyatımız üzerine düşünme ve yazma yolculuğuna çıkma olanağı vermek aynı zamanda toplumsal yaşam becerilerini Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile gençlik dönemlerinde buluşturmak. Katılım Koşulları: Yarışma öykü dalında, lise öğrencileri: 9., 10., 11. ve 12. Sınıflar olmak üzere düzenlendi. *Yarışma, İstanbul İl sınırları içinde yer alan devlet ve özel okullarında anılan sınıflarındaki öğrencilere açıktır. Her okul dilediği/uygun gördüğü sayıda öğrencinin birer öyküsü ile katılabilir. *Öykü’de işlenecek ana tema Dayanışma’dır. İstenildiği takdirde aşağıdaki iki paragraflardan yola çıkarak kaleme alınabilir.


Seyhan Livaneli Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Ekim 2019

Başvuru bitti!

Yarışma Sonuçları 15 Ocak 2020 Tarihinde Açıklanacak. Yarışmaya Her Katılımcı En Fazla 3 Öyküden Oluşan Bir Dosya İle Katılabilir. Gönderilen Yapıtlar İade Edilmez.