Edebiyat Yarışmaları


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Konulu Şiir ve Kompozisyon Yarışması

Son başvuru tarihi: 05 Temmuz 2019

Toplam para ödülü: 6 Bin TL'dir

Başvuru bitti!

Yarışmanın Amacı: Madde-1. Geçmişten günümüze ülkemizde yaşanan darbelere dikkat çekilerek 15 Temmuz 2016’da milli iradeye yapılan hain saldırı ve darbe girişiminin ülkemiz ve özellikle üniversite gençliği üzerindeki etkisinin anlaşılması; aziz milletimizin darbecileri bertaraf etmedeki milli duruşunun destansı yaklaşımını ortaya koyarak gençlerin, millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan, geliştiren, vatanını, bayrağını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, millî birlik, demokrasi ve yurt bilincine sahip yurttaşlar olarak yetiştirilmesi, “Demokrasi ve Millî İrade” konularında farkındalıklarının artırılması amaçlanmıştır.


Yaman Dede 2. Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 23 Ağustos 2019

Toplam para ödülü: 18 Bin TL'dir.

Başvuru devam ediyor...

Katılım Şartları:


Sivas Kongresi 100. Yıl Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 20 Haziran 2019

Toplam para ödülü: 10 Bin TL'dir.

Başvuru bitti!

Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği koordinesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ‘Ozanların Dilinden-Şairlerin Kaleminden Sivas Kongresi’nin 100. Yılı’ konulu şiir yarışması düzenlenecek.


Nezihe Meriç Öykü Ödülü

Son başvuru tarihi: 23 Ağustos 2019

Toplam para ödülü: 8 Bin TL'dir.

Başvuru devam ediyor...

Nilüfer Belediyesi’nin “Yılın Yazarı” etkinlikleri kapsamında, o yılın adandığı yazar adına düzenlediği Öykü Ödülü başvuru süreci başlıyor. Bu yıl Nezihe Meriç anısına verilen ödüle başvurular 17 Haziran-23 Ağustos tarihleri arasında olacak.


Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü

Son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2019

Başvuru devam ediyor...

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü bu yıl “Roman” türüne verilecektir. Ödüle, 1 Eylül 2018 – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında yayımlanmış romanlar aday olabilir. Seçici Kurulu Fatih Altuğ, Oğuz Demiralp, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke ve İbrahim Yıldırım’dan oluşan ödülün sonucu Ekim ayında açıklanacak, ödül töreni 2019 TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacaktır.


Sosyal Bilimler Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Ağustos 2019

Toplam para ödülü: 72 Bin 500 TL'dir.

Başvuru devam ediyor...

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması (KBM-SOBİY); Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.


Mars'ta Yaşam Kısa Hikaye Yarışması

Son başvuru tarihi: 10 Haziran 2019

Toplam para ödülü: 22 Bin 500 TL'dir.

Başvuru bitti!

Türkiye’ye sathına hitap eden, ortaokul öğrencilerinin, uzay bilimlerine ilgi duyanların proje süresi boyunca, “Mars’ta Yaşam” konulu hikaye yazmaları konusunda onları cesaretlendirmek, zihin ve gönül dünyalarını yazıya aktarmalarını sağlamayı amaçlamaktayız. Albayrak Medya olarak, uzay biliminin ve gezegenlerin geleceği hususunda bir bilincin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla tüm resmi ortaokullar bünyesinde ve 16 Mayıs 2019 – 10 Haziran 2019 tarihleri arasında başvurularının alınacağı, Mars’ta Yaşam konulu bir hikâye yarışması düzenlemektedir.


İki Toplumlu Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 30 Haziran 2019

Başvuru bitti!

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği (KSYB) ile Kıbrıs Yazarlar Birliği’nin 2006 yılından beri sürdürdüğü, 40 yaşına kadar olan genç Kıbrıslı edebiyatçılara yönelik Şiir/Öykü yarışmaları, bu yıl şiir dalında verilecek. KSYB’den verilen bilgiye göre, konusu serbest olacak şiir yarışması için 30 Haziran’a kadar başvuruda bulunulabilecek.


Ankara Üniversitesi Edebiyat Ödülleri

Son başvuru tarihi: 26 Temmuz 2019

Toplam para ödülü: 5 Bin TL'dir.

Başvuru bitti!

Ankara Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Edebiyat Ödülleri Yazarlar, ister bireysel isterlerse de yayınevleri aracılığıyla başvuruda bulunabilmektedir. Basımı 2018 yılında yayımlanan yapıtlar ile yayıma hazır dosya halindeki Şiir kitabı çalışmalarına açık olan yarışmada, Roman, Öykü ve Şiir olmak üzere her üç kategoride birinci olan eser sahibine 5.000 TL para ödülü verilecektir.


2019 GO Tiyatro Oyun Yazma Yarışması

Son başvuru tarihi: 11 Ekim 2019

Toplam para ödülü: 3000 TL'dir

Başvuru devam ediyor...

Amaç Geleneksel Anadolu Tiyatrosu’nu günümüze uygun olarak yaşatmak ve sürdürmek, Batı Tiyatrosu’nun çoğu zaman Doğu ve Anadolu Tiyatrosu’nun kalıplarını, dramatikolanaklarını, biçem özelliklerini kullandığını kamuoyuna anlatmak ve göstermek, tiyatro yazarlarını bu konuda teşvik etmek, “Ulusal olmadan evrensel olunamayacağı” gerçeğinden hareketle Anadolu’nunTiyatrosu’nu yaşatmak ve tanıtmak, gelecek kuşaklara doğru bir tiyatro mirası bırakmak amacıyla, yeni oyunlar yazılmasını sağlamaktır.