Edebiyat Yarışmaları


Akhisar Şiir, Resim ve Fotoğraf Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Kasım 2019

Katılım Şekli: E-Posta
Kısıtlar: Akhisarlı ortaokul ve lise öğrencileri
Başvuru bitti!

Akhisar, ajandasını oluşturuyor! Akhisar Belediyesi ve Bahçeşehir Koleji işbirliğiyle hayata geçen Akhisar Ajandası’nda, Akhisarlı öğrencilerin ürettiği resim, şiir ve fotoğraflar yer alacak. Akhisar Belediyesi, şehirdeki kültürel ve sanatsal çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Akhisarlı yetenekleri keşfetmek, kentteki tarihi değerleri ön plana çıkarmak ve öğrencilerin gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Akhisar Belediyesi ve Bahçeşehir Koleji ‘Akhisar Ajandası’ projesini hayata geçiriyor.


Kanes Yayınları Yetişkin Edebiyatı Roman Yarışması

Son başvuru tarihi: 31 Aralık 2019

Katılım Şekli: E-Posta
Kısıtlar: Yarışmaya katılacaklar 18 yaşından büyük olmalıdır
Başvuru devam ediyor...

Yarışmanın Amacı: Çağdaş Türk Edebiyatına özgün eserler kazandırmak amacıyla her yıl düzenlediğimiz roman yarışmamız, şartname koşullarına uyan tüm katılımcılara açıktır. İş bu şartnamede katılımcılar eser sahibi olarak anılacaktır.


Şehidini Sen Anlat Liseler Arası Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Kasım 2019

Katılım Şekli: E-Posta
Kısıtlar: Lise Öğrencileri
Başvuru bitti!

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Batman Şubesi tarafından Batman merkez ve ilçelerde bulunan liselerde, Liseler Arası Şehidini Sen Anlat Kısa Öykü Yarışması düzenleniyor. Vakıf Başkanı Ömer Dündar Pekacar: Gençlerin öykü yazmalarını özendirerek, hem zihni ve fikri gelişimlerine katkıda bulunmak, hem de bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimizi anlamalarını ve tanımalarını sağlayarak, genç nesilde vatan, millet, bayrak bilinci uyandırmak ve toplumda şehitlik kavramına ilişkin bir farkındalık meydana getirebilmek amacıyla, İlimiz merkez ve bağlı ilçelerde bulunan liselerde “Liseler Arası Şehidini Sen Anlat Kısa Öykü Yarışması” düzenliyoruz. Valiliğin izni ile başlattığımız yarışmanın duyuruları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bütün okullara yapıldı. Kısa Öykü Yarışmasına katılmak isteyen gençlerimiz, yazdıkları öyküleri word dosyası halinde 15 Kasım 2019 tarihine kadar tugsav.batman@gmail.com adresine gönderebilirler. Ödüller: Birinciye bisiklet, ikinciye tablet, üçüncüye kitap seti


Kanes Yayınları 2. Çocuk Edebiyatı Yarışması

Son başvuru tarihi: 23 Nisan 2020

Toplam para ödülü: 1000 TL'dir

Katılım Şekli: E-Posta
Kısıtlar: Yarışmaya katılacaklar 18 yaşından büyük olmalıdır
Başvuru devam ediyor...

Yarışmanın Amacı: Çağdaş Çocuk Edebiyatına özgün eserler kazandırmak amacıyla düzenlenen serbest temalı Çocuk Edebiyatı yarışmamız, şartname koşullarına uyan tüm katılımcılara açıktır. İşbu şartnamede katılımcılar Eser Sahibi olarak anılacaktır.


5. Oğuz Atay Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 3 Aralık 2019

Katılım Şekli: E-Posta-Online
Kısıtlar: TED Okullarındaki Lise Öğrencileri (9–10-11-12. Sınıflar Düzeyinde)
Başvuru bitti!

Yarışma Amacı: Kurumumuzdan mezun olan Oğuz Atay’ın gençler tarafından tanınmasını, okunmasını sağlamak gençleri okuma yazmaya özendirmek ve geleceğin yazarlarının yetişmesine destek olmak


12. Attila İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Şubat 2020

Toplam para ödülü: 3 Bin 750 TL'dir

Katılım Şekli: E-Posta
Kısıtlar: Lise
Başvuru devam ediyor...

Atilla İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı Kompozisyon Yarışması Ülkemiz Sathında Lise Çağındaki Öğrencilerimizin Kendilerini Yazıyla İfade Edebilme Yetilerini Geliştirmelerine Katkıda Bulunmak Amacıyla Düzenlenmiştir.


Enerji Bakanlığı Resim ve Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 6 Aralık 2019

Katılım Şekli: Okul
Kısıtlar: İlkokul ve Ortaokul
Başvuru bitti!

Enerji Bakanlığı Resim Ve Öykü Yarışması Düzenliyor. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği Ve Çevre Dairesi Başkanlığı İlkokul Öğrencilerine Yönelik Ödüllü Resim Ve Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Öykü Yarışmasının Konusu Enerji Kaynaklarının Verimli Kullanılması.


Senin İklim Kahramanın Kim Öykü, Resim, Fotoğraf Yarışması

Son başvuru tarihi: 30 Kasım 2019

Toplam para ödülü: 9 Bin TL'dir

Katılım Şekli: Websitesi
Kısıtlar: 13-18 Yaş arası gençler
Başvuru bitti!

Senin İklim Kahramanın Kim? Alternatif sosyal medya sitesi novelheroes.com, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine dikkat çekmek amacıyla gençlere yönelik bir yarışma düzenliyor. Küresel ısınmanın yarattığı çevre sorunlarının dünya gündemine çocuklar ve gençler tarafından taşınması umut verici bir gelişme. “novelheroes.com” genç iklim kahramanlarının coşkulu ve kararlı hareketini desteklemek istiyor. Dünyanın tüm kahramanlarının interaktif ansiklopedisi olmayı hedefleyen “novelheroes.com” üzerinden yürütülecek yarışmada Kahramanını Yaz, Kahramanını Resimle, Kahramanını Fotoğrafla olmak üzere üç kategori bulunuyor. 13-18 yaş arası gençlerin katılımına açık olan yarışmanın teması “Küresel İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları”. Para ödülü yanı sıra dergi ve kitapların hediye edileceği yarışma için son başvuru tarihi ise 30 Kasım 2019.


Bursa Günlüğü Dergisi Deneme Yarışması

Son başvuru tarihi: 6 Mart 2020

Toplam para ödülü: 13 Bin TL'dir

Katılım Şekli: E-Posta / Posta / Kargo / Elden
Başvuru devam ediyor...

Şartlar: • Gönderilen denemelerin Bursa’nın tarihî ve tabii güzelliklerini içeren mekânları konu alması gerekmektedir. • Her katılımcı 1 (bir) deneme ile yarışmaya katılabilir. • Denemelerde sayfa sınırlaması yoktur. • Gönderilen denemeler daha önceden herhangi bir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olmalıdır. • Yarışmaya gönderilen denemelerden uygun görülenler Bursa Günlüğü Dergisi’nde yayınlanacak ve denemelerin bütün kullanım hakları Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. • Denemeler için ayrıca telif ödenmeyecektir. • Denemelerde isim ve soy isim yerine, müstear isim yer alması gerekmektedir. • Gönderilen denemelerle birlikte, eser sahibinin özgeçmişinin ve irtibat bilgilerinin de ayrıca yer alması gerekmektedir. • Denemelerin imlâ ve noktalamaları da dikkate alınacaktır. • Denemeler, ya iletisim@bursagunlugu.com e-posta adresine iletilmeli ya belirtilen adrese posta/kargo yoluyla gönderilmeli ya da şahsen teslim edilmelidir. • Son başvuru tarihinden sonra gönderilen denemeler dikkate alınmayacaktır. • Dereceye giren eserler ve ödül töreni ile ilgili daha sonra açıklama yapılacaktır. • Bursa Günlüğü Dergisi’nin önceki sayılarında yazanlar ve Seçici Kurul’da yer alanlar yarışmaya katılamaz. • Yarışmaya katılan adaylar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılır, sonradan bir hak iddia edemez.


2020 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 20 Aralık 2019

Katılım Şekli: Posta
Başvuru devam ediyor...

Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına bu yıl 16. düzenlenen öykü yarışmasına başvurular 20/08/2019-20/12/2019 tarihleri arasında yapılacaktır. 11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl 16. düzenlenen öykü yarışmasına başvurular 20/08/2019-20/12/2019 tarihleri arasında yapılacaktır. İki aşamalı bir değerlendirme sisteminin olacağı Öykü Yarışmasında: