Edebiyat Yarışmaları


Benim İşim ... Kompozisyon Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 10 Mayıs 2019

Toplam para ödülü: 2250 TL'dir

Başvuru bitti!

Sevgili Üniversite Adayları; Hepimiz çeşitli sebeplerle bir mesleğin hayalini kurarız. Kimimiz çok sevdiği bir eğlencesini mesleğe dönüştürüp hayatı boyunca en sevdiği işi yapmak ister; kimimiz de sahip olduğu ideallerle çevresine, insanlığa fayda sağlayacak yenilikleri kovalar. KTO Karatay Üniversitesi olarak, ülkemizin geleceği olan siz gençlerimizden hangi mesleği, neden tercih ettiğinizi, o mesleğe sahip olunca neler yapmak istediğinizi veya etrafınızda neleri değiştirmek istediğinizi; kısaca, tercih ettiğiniz meslekle ilgili hayallerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz. Hayallerinizi, 750-1000 kelimeden oluşan özgün bir kompozisyon (makale) ile anlatıp (ihtiyaç duyarsanız eserinizi resim, fotoğraf gibi görsellerle zenginleştirerek) aşağıdaki adresten bize iletebilirsiniz. Aşağıda belirtilen 12 kategoride değerlendirilecek eserleriniz her bölümün öğretim üyeleri ve görevlilerinden oluşan komisyonlarca değerlendirilecektir.


Denizcilik Tarihi ve Prof.Dr.Fuat Sezgin Bilimsel Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 17 Mayıs 2019

Toplam para ödülü: 22 Bin TL'dir

Başvuru bitti!

Türk ve Dünya Denizcilik Tarihi alanındaki araştırmaları kapsayacak bilimsel makale yarışmasının konuları aşağıdadır. a. 30 Haziran 2018 tarihinde vefat eden ünlü bilim tarihçimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Türk ve dünya denizcilik tarihine katkıları, b. Ünlü Türk bilgini Piri Reis’in çizmiş olduğu haritaların modern dönemde çizilen haritalarla karşılaştırılarak doğruluk ve gerçekliklerinin ortaya çıkarılması, c. Amerika kıtası ne zaman, nasıl ve kimler tarafından keşfedildi? d. Dünya denizcilik tarihinin tarihsel süreci içerisinde matematik biliminin deniz haritalarının yapımı ve seyir aletlerinin geliştirilmeleri üzerine katkıları, e. Yükseliş döneminde Osmanlı Devleti Donanmasının Kızıldeniz ve Hint Okyanusunda icra ettiği harekâtların Osmanlı ve Türk denizcilik tarihi içerisindeki yeri ve önemi.


Bir Asırdan Bin Asra 19 Mayıs Konulu Deneme ve Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 10 Mayıs 2019

Başvuru bitti!

19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 100.Yıl Kutlama Etkinlikleri ile ilgili olarak, ilgi yazı kapsamında Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan değerlendirme sonucunda; “Bir Asırdan Bin Asra 19 Mayıs” konulu il genelinde ortaöğretim öğrencileri arasında”deneme”, ortaokul öğrencileri arasında “şiir” yarışması planlanmış olup Yarışmaya katılan eserlerin ilçelerde değerlendirilecek olup birinci seçilen eserler ile bildirilecektir.


Emin Özdemir Türkçe Ödülü 2019

Son başvuru tarihi: 15 Haziran 2019

Toplam para ödülü: 1500 TL'dir

Başvuru bitti!

Emin Özdemir Türkçe Ödülü Katılım Koşulları Yaşamı boyunca Dil Devriminin ödünsüz savunucusu olan 1 Eylül 2017’de yitirdiğimiz Emin Özdemir’i dilci, yazıncı ve devrimci kişiliğiyle yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak; dil duyarlığını, dil ve yazın öğretimi anlayışını tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Özdemir Ailesi ile Dil Derneği, “Dil Derneği Emin Özdemir Türkçe Ödülü”nü düzenlemiştir.


ÇYDD Çocuk Kulubü Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 26 Nisan 2019

Başvuru bitti!

KATILIM YAŞI 4.- 5.- 6.- 7. sınıf öğrencileri


4. Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri

Son başvuru tarihi: 15 Haziran 2019

Toplam para ödülü: 10 Bin TL'dir

Başvuru bitti!

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteği ile şair ve yazarlarımızı, Attilâ İlhan’ın her eserinde öne çıkartmaya gayret ettiği ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserleri öne çıkartmak amacıyla düzenlenen ödüllü şiir ve roman yarışmasına katılmaya çağırıyor.


19 Mayıs Ruhu Kompozisyon ve Resim Yarışması

Son başvuru tarihi: 3 Mayıs 2019

Başvuru bitti!

KOMPOZİSYON YARIŞMASI Kompozisyonlar Word belgesinde Times New Roman 12 punto, kenar boşlukları bırakılarak 1,5 satır aralığı ile yazılmalıdır. Kompozisyonlar iki sayfadan daha uzun olmamalıdır. Her yarışmacı yarışmaya bir tek eserle katılabilir. Eserler daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış ve ödül almamış olmalıdır. Eserlerin başkasına ait veya alıntı olmaması gerekmektedir. Her eser için Form-1 belgesi eksiksiz doldurulup ve eserle birlikte yarışma merkezine ulaştırılması gerekmektedir. Kompozisyonlar içeriğe, yazım ve noktalama kurallarına uygun olmalıdır. Eserlerin arkasına öğrencinin adı, soyadı, okulunun adı, okulunun telefonu ve danışman öğretmenin iletişim bilgileri yazılmalıdır. Eserler Özel SANKO Liseleri Öğrenci İşlerine elden teslim edilecektir ya da 19mayis@sanko.k12.tr mail adresine gönderilecektir.


Mahbez Dergisi 1. Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 22 Nisan 2019

Başvuru bitti!

MAHBEZ DERGİSİ Birinci Șiir Yarışması 📌Mahbez Dergisi olarak ilk șiir yarıșmamızı yapıyoruz. 📌Katılımcılar sadece bir tane șiir ile katılabilir 📌Yarıșmaya her yaș grubundan katılım sağlanabilir. 📌Șiirler mail ile atılırken isim ve soyisim yazılması zorunludur. 📌Birinci instagram hesabımızdan sizler seçeceğiniz için sayfamızı takip etmeyi ve arkadașlarınızı yönlendirmeyi unutmayın


Sivas Kongresinin 100 Yıldönümü Kısa Öykü Ve Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 24 Mayıs 2019

Toplam para ödülü: 7 Bin TL'dir

Başvuru bitti!

Sivas Kongresinin 100 Yıldönümü Kısa Öykü Ve Şiir Yarışması Sivas Kongresinin Öneminin Daha İyi Anlaşılmasının Sağlanması İle Öğrencileri Demokrasi Ve Milli Mücadele Kavramlarının Pekiştirilmesi Amacıyla Düzenlenmiştir.


19 Mayıs’ın 100. Yılında Milli Mücadele Resim, Şiir, Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 7 Mayıs 2019

Başvuru bitti!

KATILIM ŞARTLARI: Lise öğrencisi veya üniversite hazırlık öğrencisi olma mecburiyeti, 21 yaşından küçük olmak. YARIŞMA ŞARTLARI:

  1. Başvuran kişiler, a. İstediği en az bir dalda, b. Her dalda en fazla 1 eserle, c. Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve sergilenmemiş, d. Daha önce başka bir yarışmaya katılmamış, e. Kendi hazırladığı öykü, şiir ya da resim çalışmasıyla katılabilirler.