Edebiyat Yarışmaları


Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı Çocuk Edebiyatı Ödülleri

Son başvuru tarihi: 5 Kasım 2019

Toplam para ödülü: 6 Bin TL'dir

Katılım Şekli: Posta/Kargo ya da Elden
Başvuru bitti!

Amaç Çocukların bilincini kirletmeyen, çocukların estetik algılarını geliştiren, edebiyattan zevk almasını sağlayan Türkçe eserlerin ortaya çıkarılması ve çocuk edebiyatına dikkat çekilmesi.


Tarık Dursun K. Hikaye Ödülü

Son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

Toplam para ödülü: 4 Bin 500 TL'dir

Katılım Şekli: Posta/Kargo ya da Elden
Başvuru devam ediyor...

Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka’da yaşamış ve üretmiş usta yazar Tarık Dursun K.’nın adını yaşatmak için ailesinin desteği ile bir kısa hikâye yarışması düzenlemiştir.


Homeros Edebiyat Ödülleri Bir Şiiri İnceleme Ödülü

Son başvuru tarihi: 10 Ocak 2020

Toplam para ödülü: 4 Bin 500 TL'dir

Katılım Şekli: Posta/Kargo ya da Elden
Başvuru devam ediyor...

Dil, inceleme-araştırma, söyleşi ve şiir dallarında verilegelen Homeros Edebiyat Ödülleri 2020‘de Bir Şiiri İnceleme Ödülü olarak düzenlenmiştir. 2017 yılında, Kültür Bakanlığının verilerine göre, internet ortamında on milyondan fazla insan şiir yazıyor. Basılı yayında ise, ayda 3000 şiir yayımlanıyor. Bunca şiir yayımlanmasına karşın şiir sanatı (poetika) üzerine hiçbir çalışma yok. Şiir düşüncesi ağırlığı olmadan, bir şiir ağırlığının olamayacağı doğrusuna bağlı kalarak; bu alandaki eksiği gidermek amacıyla Bir Şiiri İnceleme Ödülü konulmuştur.


Özgür Pencere Çocuk ve Genç Kalem Öykü Yarışması 2020

Son başvuru tarihi: 25 Aralık 2019

Katılım Şekli: Posta (CD-Flash bellek)
Başvuru devam ediyor...

Bu ödüllü yarışma ile çocuklara, gençlere yazmayı sevdirmek, kendilerini yazılı olarak daha iyi ifade edebilmelerine yardımcı olabilmek ve okumaya yönlendirmek, Öykü yazarlığının genç kuşaklarca da sürdürülmesinin teşvik edilmesi, okuyan, düşünen ve yazan bireylerin ortaya çıkmasına katkı sağlamak, özellikle toplumda dil bilincinin yerleşmesi, dilin doğru ve etkin biçimde kullanılması ve geliştirilmesini amaçlanmaktadır.


Av. Kazım Kolcuoğlu Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 14 Kasım 2019

Toplam para ödülü: 6 Bin TL'dir

Katılım Şekli: Posta ya da Elden
Başvuru bitti!

Yarışmanın amacı, hem İstanbul Barosu önceki dönem başkanlarından Değerli Üstad Av. Kazım Kolcuoğlu akademik bir çalışma ile anmak hem de stajyer meslektaşlarımızın kendilerini geliştirmelerine olanak sağlayarak onları bu yönde teşvik etmektir


Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Metin Yarışması

Son başvuru tarihi: 21 Ekim 2019

Toplam para ödülü: 7 Bin 500 TL'dir

Katılım Şekli: E-Posta
Başvuru bitti!

1927 Mimarlar Derneği tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Mimarlıkta Eleştirel Okumalar Metin Yarışması, “Yeni Üzerine Spekülasyonlar” üst başlığıyla, mimar, mimarlık ve kentin yakın gelecekteki halleri üzerine kafa yoran, yeni olanı tartışmaya açan metinler elde etmeyi hedeflemektedir. Açık şehir ve müşterek mekân; iklim krizi, enerji verimliliği ve kentli yaşam pratikleri; göç hareketleri ve barınma krizi; alternatif yaşam biçimleri ve birliktelik; sayısal gerçeklik, büyük-veri (big data) ve insan-sonrası (post-human); gelişen teknolojiler ve üretim biçimleri; yapılı çevrenin tahribatı ve koruma; hakikat-sonrası (post-truth) ve bilgi çağı gibi konular üzerine tartışmalar mimarlığı da şekillendirmekte ve dönüştürmektedir. Yarışma, bu tartışma başlıklarını kapsayan ama bunlarla sınırlı olmayan gündem, söylem ve bağlamlar çerçevesinde mimarın rolü, mimarlık disiplininin ve kentin dönüşümü üzerine alternatif yeni yaklaşımlar ortaya koyan spekülatif metinler üretmeye çağırıyor.


Ailenin Korunması ve Toplum Düzeni Ulusal Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Kasım 2019

Toplam para ödülü: 11 Bin TL'dir

Katılım Şekli: Online (Web sitesi)
Başvuru bitti!

Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı


Baba Sahne Oyun Yazma Yarışması

Son başvuru tarihi: 17 Ocak 2020

Toplam para ödülü: 22 Bin 500 TL'dir

Katılım Şekli: Posta/Kargo/Elden
Başvuru devam ediyor...

Baba Sahne, oyun yazarlarımızı teşvik ederek, kendine özgü bir yapı ve dil üreten, yaşadığımız çağa tanıklık eden yeni oyunların çoğalması, tiyatro oyunu repertuvarının gelişmesi ve zenginleşmesi adına Oyun Yazma Yarışması düzenleyecektir.


Türkiye Katılım Bankaları Birliği Ödüllü Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 14 Şubat 2020

Toplam para ödülü: 17 Bin TL'dir

Başvuru devam ediyor...

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Ödüllü Makale Yarışması’nda hem katılım bankacılığı sektörüne katkıda bulunabilir hem de ödül kazanabilirsiniz.


Taksav Kısa Oyun Yazma Yarışması

Son başvuru tarihi: 11 Kasım 2019

Başvuru bitti!

Toplumsal Araştırmalar Kültür Ve Sanat İçin Vakıf(TAKSAV) Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali kapsamında Kısa Oyun Yazma Yarışması düzenledi.