Edebiyat Yarışmaları


Av. Cengiz Göral Anısına Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 21 Haziran 2019

Başvuru bitti!

Bursa Barosu, yurt genelinde katılıma açık Cengiz Göral Makale Yarışması 2019 düzenliyor. Yarışmada konu ”özgürlük, demokrasi ve adalet” olarak belirlendi.


10. Avrupa Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 31 Mart 2019

Başvuru bitti!

Platform ve Kadın Dergisi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği, Avrupa Şiir Yarışması’nın 10.su düzenleniyor. Geleneksel olarak her yıl düzenlenen yarışmaya Türkiye dışında ikamet eden şair veya şair adayları katılabiliyor. 31 Mart’a kadar devam edecek ve sonuçlar Platform ve Kadın Dergisi’nin Mayıs sayısında ilan edilecek. Şiirlerde konu ve ölçü seçimini tamamen şaire bırakan yarışmanın, yine büyük ilgi toplaması bekleniyor.


Önce Vatan Önce Bayrak Şiir ve Kompozisyon Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Mart 2019

Başvuru bitti!

Aziz şehitlerimizi yad etmek ve İstiklal Marşı, şehitlik gibi milli ve manevi duyguları canlı tutmak amacıyla harekete geçen Genç Memur-Sen Kapaklı Şubesi, ‘‘Önce Vatan Önce Bayrak’’ isimli bir yarışma başlattı. Şiir ve kompozisyon dallarında gerçekleşecek olan yarışmada eserler 15 Mart’a kadar teslim edilecek.


4. Bestami Yazgan Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 5 Nisan 2019

Toplam para ödülü: 5 Bin TL'dir.

Başvuru bitti!

Şair Bestami Yazgan adına ülke genelinde lise öğrencileri arasında şiir yarışması düzenleniyor. Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti, Güneysu Dergisi ve Nar Yayınlarının katkılarıyla…


2. Sabahattin Ali Öykü Yazma Yarışması

Son başvuru tarihi: 29 Mart 2019

Başvuru bitti!

Yarışmanın Amacı: Sabahattin Ali’nin edebi kişiliğini anlamak ve anlatmak, eserlerinin okunup incelenmesini ve özümsenmesini sağlamak Lise öğrencilerini toplumcu gerçekçilik ve eleştirel gerçeklik akımlarına uygun öyküler yazmaya teşvik etmek


3. Reşat Nuri Güntekin Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 20 Mart 2019

Toplam para ödülü: 3 Bin 250 TL'dir

Başvuru bitti!

Vefa Lisesi, Türk Dili ve Edebiyatı zümresi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının güçlü kalemi ve okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Reşat Nuri Güntekin adına bir öykü yarışması düzenlemiştir.


Çanakkale Zaferi Resim, Şiir, Kompozisyon Yarışması

Son başvuru tarihi: 15 Mart 2019

Başvuru bitti!

Yarışmaya katılacak adayların 1-15 Mart tarihleri arasında şiir resim ve kompozisyonları danışma bankosuna (adıyaman park avm) bırakması gerekmektedir. Yarışma Sonuçları 18 Mart tarihinde açıklanacaktır.


Balkanlar’daki Çanakkale Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 11 Mart 2019

Başvuru bitti!

18 Mart ”Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” etkinlikleri kapsamında T.C. Priştine Büyükelçiliği himayelerinde, Yunus Emre Enstitüsü ve Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığının ortaklaşa işbirliğiyle “Balkanlar’daki Çanakkale” konulu şiir yarışması düzenleniyor.


31 Mart 1918 Katliamı Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 22 Mart 2019

Toplam para ödülü: 6 Bin TL'dir

Başvuru bitti!

1917 Ekim Devrimi sonrasında oluşturulan ve Stepan Şaumyan’ın liderliğindeki Bakü Komünü gözetiminde 50.000’e yakın Türk’ün katledilmesi ile sonuçlanan 31 Mart – 4 Nisan 1918 olayları, Azerbaycan’ın bağımsızlığı sürecinde maruz kaldığı en çarpıcı şiddet olaylarından birisidir. Azerbaycan’da Mart ayında başlayan bu olaylar Eylül ayında Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Bakü’ye gelmesine kadar devam etmiştir. Bu katliamda toplam 50 bin’e yakın Azerbaycan Türkü öldürülmüştür. Bakü’ye yardıma gelen Kafkasya İslam Ordusu ise 1.100 asker ve 30 subay şehit vermiştir.


YTB Türkçe Ödülleri Yarışması

Son başvuru tarihi: 14 Mayıs 2019

Toplam para ödülü: 145 Bin TL'dir 💰

Başvuru bitti!

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın anadil konusundaki yetkinliklerini artırmak ve Türk Diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımları teşvik etmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenliyor.