Güncel Ortaokul Edebiyat Yarışmaları 2019


USAYED 1. Uluslararası Şiir ve Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 20 Haziran 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Herkes katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Amaç:
Ulusal ve uluslararası alanda gizli kalmış, edebiyat dünyasında yeterince şans bulamamış şiir ve öyküleriyle; şair ve öykücülerimizi Türk edebiyatına kazandırmaktır.


Düş Günlüğü Masal, Öykü, Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 17 Ocak 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 200 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Türkiye geneli ortaokulu, lise öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Rota Koleji, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Türkiye geneli ortaokul, lise ve dengi okullara yönelik “Düş Günlüğü” adıyla “masal - öykü - şiir” alanlarında edebiyat ödülleri verecektir.


İMEAK DTO İzmir Şubesi 16. Resim ve Kompozisyon Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 3 Nisan 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 700 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi/özel tüm ilkokullar ve ortaokullar katılabilir.

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Yarışmanın Amacı:
Topluma, özellikle gençlerimize deniz sevgisi, deniz temizliğini aşılamak ve denizcilik ekonomisinin ülkemiz için önemini anlatmak.


Dünya Su Günü Kompozisyon ve Resim Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 12 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 12 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Ortaokulların 7. ve 8. sınıfındaki öğrenciler bu yarışmaya katılabileceklerdir.

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Kompozisyon Yarışması:
Amaç:
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından “22 Mart Dünya Su Günü” nedeniyle Su ve İklim Değişikliği konulu kompozisyon yarışması ile konunun öneminin Ortaokul öğrencilerine benimsetilmesi ve genç nesillerin bilgi düzeyinin artırılmasına yönelik hususları sağlamak, ayrıca dereceye girecek eserlerin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün katılacağı tüm sergi ve fuarlarda sergilenerek su bilincinin öğrencilere ve vatandaşlara aktarılması amacıyla düzenlenmiştir.


Tuvalden Kaleme Şiir ve Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 21 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İstanbul ili ortaokullarının 5. 6. 7. 8. sınıf öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Yarışmanın amacı:
Öğrencilerimizin duygu ve düşüncelerini edebiyatın çeşitli türleri ile ifade edebilme yeteneğini geliştirmek ve estetik duygu kazandırmak; edebiyatla buluşmalarım ve yeteneklerini ortaya çıkarmalarını sağlamak; düşünen, sorgulayan, araştıran, kendini doğru ve akıcı bir üslupla İfade edebilen öğrencilerimizi desteklemek; dilimizi, doğru ve kurallara uygun bir şekilde kullanmaya teşvik etmektir.
Verilen Görselden Hareketle Şiir Yazma Yarışmasına: 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili ortaokullarının 5. 6. sınıflarında okumakta olan öğrenciler katılabilirler. Verilen Görselden Hareketle Öykü Yazma Yarışmasına: 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili ortaokullarının 7. 8. sınıflarında okumakta olan öğrenciler katılabilirler.


2. Dede Korkut Uluslararası Hikâye Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 30 Mart 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 13 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yetişkin kategorisine herkes katılabilir, öğrenci kategorisine sadece Elazığ'da öğrenim görenler katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Elazığ Belediyesi ve Bizim Külliye Dergisi tarafından hikâye yazma geleneğini teşvik etmek ve yeni nesillerin yazma eylemiyle daha yakın bir bağ kurmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 2. Dede Korkut Uluslararası Hikâye Yarışması başvuruları başladı. Ortaokul ve lise öğrencileri ile yetişkinlere yönelik iki ayrı kategoride düzenlenecek yarışmaya son başvuru tarihi ise 30 Mart 2020 tarihinde sona erecek.


Yaratıcı Çocuklar Derneği 12. Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 13 Mart 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Türkiye geneli Ortaokul ve Lise öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Yarışmanın Amacı:
Öğrencilerin hayal güçlerinin ve kendilerini yazı ile ifade etme yeteneklerinin gelişmesini sağlayarak, geleceğin yazarlarının yetişmesine katkıda bulunmak.


Fakir Baykurt Öykü Yarışması 2020

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Mart 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 24 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Ortaokul, lise ve 18 Yaş üstü herkes kendi yaş kategorisindeki yarışmaya katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Herkesin bir öyküsü vardır sloganı ve edebiyatın bütünleştirici etkisi ile halkımızın okuma-yazmaya olan ilgisini artırmak amacıyla Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması düzenlenmiştir.


Tüketici Hakları Resim Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 7 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışma ortaokul 5,6,7 ve 8 inci sınıflar için yapılacaktır

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Eğitim çağındaki çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçli tüketim ve tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve kalıcı eserler bırakmaya özendirmek amacı ile Genel Müdürlüğümüzce 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı içerisinde “Tüketici Hakları” konulu, ülke çapında resmi ve özel okulların, ortaokul 5.6.7.8. sınıf öğrencileri için RESİM YARIŞMASI düzenlenmiştir.


16. Dünya Çocukları Haiku Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 29 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: 6 yaş üstü ve 15 yaş altında olan çocuklar katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Japon Hava Yolları (JAL) Vakfı tarafından iki yılda bir dünya genelinde düzenlenen Dünya Çocukları Haiku Yarışması‘nın onaltıcısı 2019/2020 gerçekleşiyor. Derneğimiz JİKAD 13., 14. ve 15. yarışmaların Türkiye organizasyonuna destek vererek ülkemiz çocuklarının da yarışmada yer almasını sağlanmıştır. Yarışmada ilk 10 dereceye giren çalışmalar bir sonraki yıl yayınlanan Dünya Çocukları Antolojisi’nde resimleri ile beraber basılmaktadır. Ayrıca JAL Vakfı tarafından dereceye giren çalışmalara Japonya’dan değişik ödüller gönderilmektedir. Bugüne kadar yarışmamıza Adana, Bursa, Kayseri, İstanbul, Ankara,Manisa, Kastamonu gibi çeşitli illerin Bilim-Sanat Merkezleriyle yine ülkemizin değişik il ve ilçelerinden ilk ve ortaokul öğrencilerinden katılım sağlanmıştır.


Zeynep Cemali Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 20 Mayıs 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: 2019 - 2020 öğretim yılında tüm okulların 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrenciler katılabilir.

Yarışma başvurusu devam ediyor...

1- Yarışmaya Türkiye genelinde, 2019 - 2020 öğretim yılında tüm okulların 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrenciler katılabilir. 2- Bir öğrenci yalnızca 1 (bir) öyküyle yarışmaya katılabilir. 3- Birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış öyküler yarışmaya kabul edilmez. 4- Metin, öykü türüne uygun olarak yazılmalıdır. 5- Öykü, Türkçe dilinde yazılmalıdır. 6- Öykü, “özgürlük” temasında yazılmalıdır. Esinlenme için önerilen kılavuz cümlenin öyküde kullanılması şart değildir.