Kadınlar İçin YarışmalarıKadın Hakkı Öykü Yarışması

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Kadınlar Kolu tarafından Kadın Hakkı konulu öykü yarışması düzenlenecektir.

İyi ki Cumhuriyet Kadınıyım Öykü Yarışması

Ulusal Egemenliğimizin 100. yılını kutladığımız bu yılda, istiyoruz ki bir Cumhuriyet Kadını olarak dünyaya gelmenin bizlere yaşattığı duygular kaleme dökülsün. Borcumuzu minnettarlığımızı, coşkumuzu paylaşalım. Buradan hareketle konu ile ilgili düşüncelerinizi içeren öykülerinizi yarışmamıza bekliyor ve bu anlamlı desteğiniz için sizleri şimdiden kutluyoruz.


15. Kadın Kadına Öykü Yarışması

Bu yıl on beşincisi düzenlenen Kadın Kadına Öykü Yarışması başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 1 Mart 2020, Pazar. 15. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın duyurusu ise şöyle: “Ortak mekânlarımız olmadan kimliklerimizi var eden belleğe sahip olmamız mümkün mü? Erkeklere ait mekânların çokluğu ve bu mekânlarda kurulan eril tarihin hâkimiyeti karşısında lezbiyenler, biseksüel kadınlar* olarak sahip olduğumuz mekânlar sınırlı. Bu durum başka sorulara eklemlendi zihinlerimizde ve bir niyete dönüştü. “Mesela bu mekân eksikliğini öykülerimizle yaratacağımız “sözel mekan”larla kapatmayı denesek? Acaba yaratacağımız bu sözel mekânların içinden kadın kadına aşkımızın “tarihini” şimdiye göre “çoktan olmuş olandan” yola çıkarak yazmak yerine “olmuş olmasını istediğimiz” şekilde yeniden kurmak için geçmişimizi hayal edebilir miyiz? Acaba olmasını istediğimiz geçmişimizin geleceği’ni hatırlayabilir miyiz ve kadınları seven kadınların öyküleri ortak belleğimizi kurmanın bir aracı olabilir mi? Belki gelecekteki öykü mekânlarımıza gidip tarihimizi yeniden yazarız. Böylece belleğin ve hatırlamanın bir aradalığımızı güçlendiren, sevinçli karşılaşmalarımızı çoğaltan yollarını keşfederiz bu yıl öykülerle.


Kadınlar, Diller, Öyküler Öykü Yarışması

Yarışma Şartnamesi Yaşamın her alanında sesimizi, sözümüzü duyurmak için mücadele etmeye devam ediyoruz. Kimi zaman geceleri de sokakları da terk etmiyoruz diyerek geliyoruz yan yana, kimi zaman eş değer işe eşit ücret diyerek, kimi zaman görünmeyen emek sesini yükselt diyoruz kimi zaman asla yalnız yürümeyeceksin derken, kadın cinayetleri politiktir derken karışıyor seslerimiz birbirine. Kadın yaşam özgürlük, Jin Jîyan Azadî… Her dilde sesimiz karışıyor birbirine.