Şiir Yarışması - Şiir Yarışmaları

Ülkemizde düzenlenen güncel şiir yarışmalarını bu sayfada duyuruyoruz. Bu yarışmalar ilköğretim, ortaöğretim, lise, üniversite öğrencileri katılabildiği gibi her yaştan herkes de katılabilir. Şiir yarışmalarına katılacakları yaş sınırlarını kısıtlar kısmından görebilirsiniz.


4. Cumba Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 31 Mart 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İsteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Bu yıl yarışmamızın dördüncüsünü düzenliyoruz. İlk üç yıl öykü ve şiir dallarında düzenlediğimiz yarışmamızı bu yıl, ömrünün önemli bir kısmını, “Suyu” anlatmaya adamış, değerli hocamız İnşaat Yüksek Mühendisi Naci Özen adına sadece şiir dalında düzenliyoruz (Naci Özen Adına Su Gibi Kalemler).


Cemal Safi Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 20 Mart 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 16 Bin 500 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışmaya 18 yaş ve üzeri herkes katılabilir.

Yarışma başvurusu devam ediyor...

 • Seçici Kurul Üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmada sadece hece vezni ile yazılan eserler değerlendirilecektir. (Türk Hece geleneğinin kalıpları kullanılmalıdır)
 • Yarışmaya katılacak şiirler, daha önce herhangi bir yarışmadan ödül almamış olmalıdır.
 • Yarışmacılar en fazla ikişer (2)  şiirle katılabilirler. (Sadece bir şiire ödül verilir)

100. Yılda 12 Şubat Ruhu Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 4 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 14 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Ülke genelinde 18 yaşından büyük bireyler yarışmaya katılabilecektir.

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Bu yarışma, Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde yürütülen Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmiştir. Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde millî mücadele ruhunu yaşatmak ve kurtuluş coşkusuna sanatçıları da ortak ederek 12 Şubat ruhunun şiirin imkânlarıyla dile getirilmesini sağlamak.


USAYED 1. Uluslararası Şiir ve Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 20 Haziran 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Herkes katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Amaç:
Ulusal ve uluslararası alanda gizli kalmış, edebiyat dünyasında yeterince şans bulamamış şiir ve öyküleriyle; şair ve öykücülerimizi Türk edebiyatına kazandırmaktır.


Düş Günlüğü Masal, Öykü, Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 17 Ocak 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 200 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Türkiye geneli ortaokulu, lise öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Rota Koleji, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Türkiye geneli ortaokul, lise ve dengi okullara yönelik “Düş Günlüğü” adıyla “masal - öykü - şiir” alanlarında edebiyat ödülleri verecektir.


3. Cemal Süreya Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 250 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İstanbul genelinde resmi veya özel bir lisede örgün eğitim gören öğrenciler

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Yarışma Şartları:

 1. Yarışma İstanbul’daki tüm resmi ve özel lise ve dengi okulların öğrencilerine açıktır.
 2. Yarışmaya katılacak şiirlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir. Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmiş olduğu tespit edilen eserler ödül kazanmış olsalar dahi iptal edilecek ve eser sahibi hiçbir hak iddia edemeyecektir.
 3. Şiir yarışması “BEN HANGİ ŞEHİRDEYSEM YALNIZLIĞIN BAŞKENTİ ORASI” konulu olacaktır.
 4. Bir şair, yarışmaya bir tane şiir ile katılabilir.
 5. Şiirlerde tarz ve ekol sınırlaması yoktur.
 6. Gönderilen şiirlerin uzunluğu 5 sayfayı aşmamalıdır. Daha uzun şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 7. Şiirler bilgisayarda Times New Roman fontuyla 12 punto büyüklüğünde A4 sayfa boyutunda ayarlanmış bir Word belgesine yazılmalıdır.
 8. Eserin sahibi öğrenciye ve danışman öğretmene ait aşağıdaki bilgiler Word belgesinde eserden sonraki sayfada belirtilmelidir.

75. Yıl Yunus Nadi Ödülleri 2020

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 14 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Ödüller her dalda amatör-profesyonel herkese açıktır

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Yunus Nadi Ödülleri 75. yılına girdi. 1946 yılından itibaren yapılan Yunus Nadi Ödülleri Yarışması, gazetemizin kurucusu Yunus Nadi’ye olan saygı ve sevgiden kaynaklanıyor. Yalnız Cumhuriyet gazetesinin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da büyük emeği bulunan Yunus Nadi’nin anısını her yıl tazelemek bizim için bir görev. Cumhuriyet’in Ulusal Bağımsızlık Savaşımızla ve Türkiye Cumhuriyeti ile eşzamanlı ve eşanlamlı bir kuruluş tarihçesi var. Yunus Nadi, gazetemizin temel taşlarını ve misyonunu bu doğrultuda oluşturdu. Yunus Nadi’nin ölüm yıldönümünü geçmişe dönük bir acı olarak değil, geleceğe yönelik bir kültür olayına dönüştürmek amacıyla bu yarışma düzenlendi.


Rışvan Şiir Şöleni ve Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 2 Bin 250 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İsteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Cumhuriyetin 100. Yılına Doğru Anadolu Türkmenliği ‘Rışvan’ Şiir Şöleni ve Yarışması Anadolu, Türkler tarafından fethedildikten sonra yoğun bir Türk göçüne sahne olmuştur. Türkler buraya boy ve aşiretler halinde gelerek muhtelif bölgeleri yurt edinmişler ve Selçuklu Devleti yöneticileri de siyasî ve iktisadî hedefleri gözeterek Osmanlı Devleti’ni kuran Kayı boyuna mensup aşiretinde dâhil olduğu Türk boylarını çeşitli bölgelere yerleştirmişlerdir. Osmanlılarda aynı şekilde kendilerine gelip sığınan Türk topluluklarını değişik bölgelere iskân etmişlerdir. Böylece Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve gelişme sürecinde de, Anadolu’nun muhtelif yerlerine çeşitli Türk oymak ve aşiretleri yerleştirilmiştir. XVI. yüzyılda Malatya Sancağına bağlı Kâhta Kazası ile Maraş Eyaleti’ne bağlı Hısn-ı Mansur Kazasında bulunan Rışvan Aşireti hakkında Osmanlı arşivlerinde Tapu Tahrir Defterlerinde malumata ulaşmak mümkündür. Halen azda olsa konar-göçer Türkmen kültürüne Rışvan nüfusunda rastlanmaktadır.


Tuvalden Kaleme Şiir ve Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 21 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İstanbul ili ortaokullarının 5. 6. 7. 8. sınıf öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Yarışmanın amacı:
Öğrencilerimizin duygu ve düşüncelerini edebiyatın çeşitli türleri ile ifade edebilme yeteneğini geliştirmek ve estetik duygu kazandırmak; edebiyatla buluşmalarım ve yeteneklerini ortaya çıkarmalarını sağlamak; düşünen, sorgulayan, araştıran, kendini doğru ve akıcı bir üslupla İfade edebilen öğrencilerimizi desteklemek; dilimizi, doğru ve kurallara uygun bir şekilde kullanmaya teşvik etmektir.
Verilen Görselden Hareketle Şiir Yazma Yarışmasına: 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili ortaokullarının 5. 6. sınıflarında okumakta olan öğrenciler katılabilirler. Verilen Görselden Hareketle Öykü Yazma Yarışmasına: 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili ortaokullarının 7. 8. sınıflarında okumakta olan öğrenciler katılabilirler.


7. Arjen Ari Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 1 Mart 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışma daha önce şiir kitabı yayınlanmamış olan her yaştan şaire açıktır.

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Kürt şiirin çağdaş öncülerinden Arjen Arî’nin anısına düzenlenen şiir yarışmasının 7’inci düzenleniyor. 1 Mart tarihine kadar kabul edilecek başvuruların sonucu 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda açıklanacak. Ödül töreni ise önümüzdeki yıl Diyarbakır’da düzenlenecek TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacak.


Ümraniye Belediyesi 16. Geleneksel Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 21 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 20 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yaş sınırı olmadan isteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Yarışmaya Seçici Kurul Üyeleri ve geçmiş yıllarda Ümraniye Belediyesinin düzenlediği şiir yarışmalarında 1.lik ödülü alan kişiler katılamazlar. Gönderilen şiirlerin altına isim veya rumuz yazılmayacaktır. Yarışmanın konusu; “SERBEST” olarak belirlenmiştir. Yarışmaya katılacak şiirlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir. Bir şair, yarışmaya en fazla iki şiir ile katılabilir. Şiirlerde tarz ve ekol sınırlaması yoktur. Gönderilen şiirlerin uzunluğu 100 satırı aşmamalıdır. Daha uzun şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır. Başvuru yalnızca internet üzerinden www.umraniye.bel.tr adresinden yapılacaktır. Yarışmada ödül kazanan şiirlerin her türlü yayın hakları Ümraniye Belediye Başkanlığı’na aittir. Yarışmaya katılan şiirlerden uygun görülenler, ek bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın, bir kitapta toplanacaktır. Son başvuru tarihi 21 Şubat 2020 Cuma günü mesai bitimine kadardır. Yarışma sonuçları 30 Mart 2020 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir. Son Başvuru Tarihi : 21 Şubat 2020 Cuma (Saat 17:00’a kadar)


Dilimiz Türkçe Sevdamız Türkçe Şiir ve Deneme Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 7 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 2 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yaş sınırı Türkiye genelindeki tüm lise öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Dilimiz Türkçe Sevdamız Türkçe Ulusal Lise Öğrencileri Şiir ve Deneme Yazma Yarışması


16. Dünya Çocukları Haiku Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 29 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: 6 yaş üstü ve 15 yaş altında olan çocuklar katılabilir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Japon Hava Yolları (JAL) Vakfı tarafından iki yılda bir dünya genelinde düzenlenen Dünya Çocukları Haiku Yarışması‘nın onaltıcısı 2019/2020 gerçekleşiyor. Derneğimiz JİKAD 13., 14. ve 15. yarışmaların Türkiye organizasyonuna destek vererek ülkemiz çocuklarının da yarışmada yer almasını sağlanmıştır. Yarışmada ilk 10 dereceye giren çalışmalar bir sonraki yıl yayınlanan Dünya Çocukları Antolojisi’nde resimleri ile beraber basılmaktadır. Ayrıca JAL Vakfı tarafından dereceye giren çalışmalara Japonya’dan değişik ödüller gönderilmektedir. Bugüne kadar yarışmamıza Adana, Bursa, Kayseri, İstanbul, Ankara,Manisa, Kastamonu gibi çeşitli illerin Bilim-Sanat Merkezleriyle yine ülkemizin değişik il ve ilçelerinden ilk ve ortaokul öğrencilerinden katılım sağlanmıştır.