Güncel Şiir Yarışmaları 2019

Bu sayfada ülkemizde düzenlenen şiir yarışmalarını duyuruyoruz. Bu şiir yarışmalarının bazılarında para ödülü bulunmaktadır. Aşağıda gösterilen şiir yarışmaları 2019 ve 2020 yılında yapılacak olan yarışmaları göstermektedir.


11. Yunus Emre Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 10 Eylül 2019

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Eskişehir Sanat Derneği, şiirimizin büyük usta şairi Yunus Emre’mizi sanat ortamında anmak ve tanıtmak amacıyla geleneksel olarak her yıl düzenlediği “Yunus Emre Sanat Buluşması” etkinliklerinde ödül töreni olan Yunus Emre Şiir Yarışması düzenlemektedir.


İlkyaz Genç Kalemler Aylık Ödüllü Kısa Öykü ve Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 30 Eylül 2019

Toplam para ödülü: 900 TL'dir.

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Düzenleyen: PEN International Uluslararası Yazarlar Birliği, İLKYAZ Platformu Kabul edilen eser türleri: Şiir ve Kısa Öykü Kabul edilen eser sayısı: Bir veya birden fazla olabilir. Yaş Kriteri: Çalışmalarını gönderen yazarların 35 yaş ve altı olması gerekmektedir. Yarışma Takvimi: Aylık (Her ay tekrarlanıyor) Her ay seçilen yazar sayısı: 3 (üç) Genç Yazar veya Şair Ödül: Her ay seçilen 3 (üç) genç yazarın eseri (kısa öykü ya da şiir) İngilizceye ve onun dışında her ay değişen ikinci bir dile çevrilerek eserin PEN bünyesinde uluslararası düzeyde tanıtımı yapılır, ayrıca PEN International tarafından her üç genç kaleme de honararium bedeli olarak 300 Türk Lirası ödenir. Başvuru Tarihi: Proje her ay farklı 3 genç yazar ve eseriyle devam edeceğinden, genç yazarlar eserlerini daima, diledikleri zaman gönderebilirler. Gönderilen çalışmalar direkt olarak bir sonraki ayın değerlendirmesine dahil edilir. Değerlendirmeler tamamlandıktan sonra, sonuç ilgili genç yazara e-posta yoluyla bildirilir. Başvuru Şekli: 35 yaş ve altı genç yazarlar isim, soy isim ve yaş bilgileriyle birlikte eser veya eserlerini ilkyaz2018@gmail.com e-posta adresi üzerinden İlkyaz Platformuna ulaştırarak başvuru yapabilirler.


Baklalı Köyü Şiir ve Türkü Yarışması

Son başvuru tarihi: 20 Ekim 2019

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Bayram Hoca; farkındalık yaratmaya devam ediyor


Benim Ülkem Türkiye Kısa Film, Hikaye, Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 20 Ekim 2019

Toplam para ödülü: 45 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Türkiye’de hali hazırda eğitim gören uluslararası öğrenci sayısı resmi rakamlarla 150.000 kişidir. Ülkemizin 2023 hedefi ve misyonu doğrultusunda uluslararası öğrenci sayısının 350.000 olması beklenmekte ve bu ciddi artışla birlikte uluslararası öğrencilerin ihtiyaçları da artmaktadır. Eğitim, kültür, sağlık, spor, sosyal yaşam vb birçok alanda ihtiyaçları bulunan uluslararası öğrenciler kültürel ve sosyal çevreye adaptasyonda da zaman zaman problem yaşamaktadırlar. Bu bağlamda UDEF Olarak 3 kategoride başvuru aldığımız “Benim Ülkem Türkiye” yarışmamız ile öğrencilerimizin fikirlerini sanatları ile buluşturarak kendilerini ifade etmelerine vesile olduk. Başarılı geçen organizasyonlarımız, kamuoyu ve uluslararası öğrencilerimizin talepleri neticesinde bu organizasyonu gelenekselleştirerek sürekli hale getirdik. Her yıl farklı bir tema ışığında fikirlerini sanatları ile birleştiren Türkiye’nin misafiri binlerce uluslararası öğrencinin fikir dünyasına bu yıl “Barış” temasını sunuyoruz. Bunun yanında 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinlikleri kapsamında dile getirdiğimiz “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” sloganının Kısa Film, Şiir ve Hikâye kategorilerinde “Barış” temalı eserlerle taçlandırılmasını temenni ediyoruz.


22. Hasan Bayri Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 27 Eylül 2019

Toplam para ödülü: 2 Bin 400 TL'dir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Bartın Belediyesi tarafından bu sene 22.’si düzenlenecek olan Hasan Bayrı Şiir Yarışması başvuruları başladı. Bartın Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şubesi’ne posta ve kargo yoluyla ya da şahsen elden teslim edilerek yapılabilecek.