hayvanat bahçesi macerası

76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması


🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 11 Eylül 2023

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 300 Bin TL'dir.

✍️ Yarışmanın konusu: Serbest

✉️ Yarışmanın katılım şekli: Websitesi

❗ Yarışmadaki kısıtlar: 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşları katılabilir.

🏢 Düzenleyen: Kültür Ve Turizm Bakanlığı

Yarışma başvurusu bitti!

76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması

76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması

Kültür Ve Turizm Bakanlığı 76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması düzenliyor.

Katılım Koşulları:

 • 76.Devlet Resim ve Heykel Yarışması; yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri ile Seçici Kurul Üyeleri’nin birinci derece yakınları dışında, Bakanlığımız merkez ve taşra örgütü çalışanları dâhil, yarışmanın son başvuru günü itibariyle 18 (onsekiz) yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açıktır.
 • Katılımcılar, kendi anlatım biçimlerine uygun her türlü teknik ve malzemeyi kullanmakta ve yeni yaklaşımlar önermekte serbesttirler. Ancak eserlerin dayanaklı malzemeden üretilmesi önerilir.
 • Her katılımcı yarışmaya, daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ya da sergilenmemiş bir (1 adet) eseriyle katılabilir.
 • Başvuru eserinin daha önce herhangi bir yarışmalı sergiye (sosyal medya, youtube v.b platformlarda düzenlenen yarışmalar da dâhil) katılmış olduğunun tespiti halinde ilgili eserin adaylığı/başvurusu derhal iptal edilecektir. Esere ait görseller belge niteliği taşıyacağından çevrimiçi yapılacak başvuruda görsellerde herhangi bir düzenleme yapılmamalı, görseller ile eserin aslı uyumlu olmalıdır. Ayrıca katılımcı başvuru eserinin özgün olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Bu hususların ödül kazanıldıktan sonra tespiti halinde aday kazandığı para ödülü (yasal faizi ile) ve başarı/katılım belgesini iade ile mükellef olacaktır.
 • Eserlerin en uzun kenarı, genişliği ve yüksekliği 200 cm’yi geçmeyecek şekilde, Resim ve Özgün Baskı dalında teslim edilen eserin ise, kısa kenarı 60 cm’den küçük olmamalıdır.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen sergi mekânına teslim edilen eser ile yarışma başvurusunda esere ilişkin verilen bilgilerin uyuşmazlığının tespiti halinde eser sergi dışı bırakılır ve eser sahibinin kazanımları iptal edilir.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı gerekli gördüğü takdirde, yarışma takvimi üzerinde değişiklik yapabilir veya yarışmayı iptal edebilir.
 • 76.Devlet Resim ve Heykel Yarışması ile ilgili tüm güncellemeler ve bilgilendirmeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitelerinde (https://ktb.gov.tr, https://guzelsanatlar.ktb.gov.tr ve/veya https://gorselsanat.ktb.gov.tr) aktif olarak duyurulur. Eseri ödüle ve sergilenmeye değer bulunan katılımcılara lüzumlu hallerde, başvuru sisteminde belirttikleri e-posta adresine gönderilen iletiler ve ekleriyle gerekli bilgilendirmeler yapılır. Katılımcıların, çevrimiçi (online) başvuru sistemine giriş yaptıktan sonra e-posta ile (https://ktb.gov.tr, https://guzelsanatlar.gov.tr ve/veya https://gorselsanat.ktb.gov.tr) adreslerini günlük olarak takip ettikleri kabul edilir.
 • Yarışma başvurusu; çevrimiçi (online) başvuru sistemine göre yapılacağından, başvuru sürecinde, başvuru eserlerine ilişkin alternatif hiçbir gönderi (e-posta, kargo, posta, kurye, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.
 • Her katılımcı mutlaka kendisine ait e-devlet şifresi ile yarışmaya başvurmalıdır. Katılımcılar, başka birine ait e- devlet şifresi ile yarışmaya başvurmaları halinde eserlerine bakılmaksızın yarışmadan diskalifiye edilecektir. Yine ödül aldıktan sonra böyle bir durum tespit edilirse katılımcı aldığı ödül ve belgeleri iade edecektir. Katılımcılar yarışmaya çevrimiçi (online) başvuru sisteminden 10 Temmuz - 11 Eylül 2023 tarihleri arasında https://gorselsanat.ktb.gov.tr adresi üzerinden başvuru yapacaklardır. Bu adresten çevrimiçi (online) olarak e-devlet sistemine yönlendirilecekler ve başvurularını gerçekleştirebileceklerdir. Başvuru işlemi için e-devlet şifresi gerekmektedir.
 • Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından daha önce düzenlenmiş ve tamamlanmış yarışmalı sergilerden eserlerini teslim almamış olanlar, yeni yarışmalı sergilere başvuru yapamayacaklardır. Bu durumdaki katılımcılar ancak eserlerini teslim aldıkları takdirde yeni başvuru yapabileceklerdir.
 • Katılımcılar, önce çevrimiçi (online) başvuru sistemine giriş yaparak başvuru sayfasındaki şartnameye uygun biçimde üyelik işlemlerini gerçekleştirecek; sonra gerekli bilgileri eksiksiz dolduracak; gerekli belgeleri ve eser görsellerini sisteme yükleyerek çevrimiçi (online) başvuru işlemini tamamlayacaklardır.
 • Katılımcılar, yarışmaya başvurularının resmen tamamlanması için; çevrimiçi (online) başvurunun son adımı olan başvuru formunun çıktısını alırlar ve muhafaza ederler. Başvuru formu Bakanlığa gönderilmeyecektir.

76. Devlet Resim ve Heykel Yarışması Ödülleri

 • “Resim Yarışması” Başarı Ödülü (3 adet): 25.000 TL + Başarı Belgesi
 • “Heykel Yarışması” Başarı Ödülü (3 adet): 25.000 TL + Başarı Belgesi
 • “Özgün Baskı Yarışması” Başarı Ödülü (3 adet): 25.000 TL + Başarı Belgesi
 • “Seramik Yarışması” Başarı Ödülü (3 adet): 25.000 TL + Başarı Belgesi
 • Her bir kategoride sergilenmeye değer görülecek eser için ayrı ayrı 3.000.-TL ve Katılım Belgesi verilecektir.

Başvuru Formu


Benzer İçerikler:

hayvanat bahçesi macerası