hayvanat bahçesi macerası

Geleceğimiz İçin Bırak Mektup Yarışması


🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 30 Kasım 2021

✍️ Yarışmanın konusu: Öğrencilerin, zararlı alışkanlığı bulunan yakın akrabalarından birine; zararlı alışkanlığı terk etmesini isteyecek bir mektup yazması ve yazdığı mektup ile yarışmaya katılması hakkındadır.

✉️ Yarışmanın katılım şekli: Okul Müdürlükleri

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Şanlıurfa'da genelinde Devlet ve Özel okullarında eğitim gören örgün öğrenciler arasında 3 Kategoride düzenlenecek olup her kategori için belirlenen konulardan biri işlenecektir.

Yarışma başvurusu bitti!

Geleceğimiz İçin Bırak Mektup Yarışması

Geleceğimiz İçin Bırak Mektup Yarışması

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yeşilay Şanlıurfa Şubesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi zararlı alışkanlıklar ve bağımlılıklara farkındalık yaratmak için Geleceğimiz İçin Bırak Mektup Yarışması düzenliyor.

 1. Her öğrenci yarışmaya sadece bir mektup (en az bir sayfa ve en fazla iki sayfa) ile katılabilecektir.
 2. Yarışma koşulları okul idaresi tarafından öğretmen ve öğrencilere duyurulacaktır. Yarışmanın dijital afişinin okul idaresi tarafından çıkarılıp öğrencilerin görebilecekleri bir yere asılması gerekmektedir.
 3. Mektup her yönüyle özgün olmalıdır. Mektubun tamamı veya bir bölümü basın-yayın organı veya herhangi bir mecradan kopyalanmış veya alıntı yapılmış ise mektup değerlendirmeye alınmayacak/derece aldıysa iptal edilecektir. Sorumluluk mektup sahibine aittir.
 4. Okulda oluşturulacak komisyonda bir okul idarecisi ve 3 öğretmen bulundurulmalıdır. Öğretmenler; Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ve PDR Öğretmeni veya Sınıf Rehber Öğretmenlerinden olmalıdır.
 5. Öğrenci hazırladığı mektubu önce sorumlu öğretmenine gösterecektir. Öğretmen tarafından mektuplar arasından sınıf birincisi seçilecektir.
 6. Her okul kendi bünyesinde bir komisyon oluşturup, dereceye giren öğrencileri belirleyecektir. Ayrıca okullar kendilerince alınacak karar ile gerek görülür ise kendi okullarında ödül töreni yapabileceklerdir. Dereceye giren öğrencilere verilen ödüller okul idaresince karşılanacaktır.
 7. Okullar birinci olan öğrencisinin mektubunu dijital ortama aktarıp(el yazısı değil) e-posta yoluyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne göndereceklerdir.
 8. Yarışmanın Afişi İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanacak olup, okul duyuruları İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından olacaktır. Halk duyurulması konusunda Büyükşehir Belediyesi billboardları ile tarafından duyurulacaktır.
 9. İlçe milli eğitim müdürlükleri, kendi bünyesinde ilçe milli eğitim müdür yardımcısı ya da şube müdürü başkanlığında oluşturacakları 4 kişilik komisyon, okullardan gelen birinci seçilmiş mektuplar arasından ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde birinci belirleyip, belirlenen tarihte de İl Milli Eğitim Müdürlüğüne E-posta yoluyla yollayacaklardır.
 10. Değerlendirme kıstasları, aşağıda belirtilen maddeler halindedir;
  • Mektubun konuya uygunluğu 20 puan,
  • Mektubun özgünlüğü 20 puan,
  • Mektubun duygu ve düşünceleri yansıtması 20 puan,
  • Akıcılık ve duruluk 20 puan,
  • Türkçenin etkin kullanılabilmesi, yazım kurallarının doğru kullanılması 20 puan.
 11. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gelen mektupların muhafaza edilip İl Milli Eğitim Müdürlüğünce talep edildiğinde yollanması.

Geleceğimiz İçin Bırak Mektup Yarışması Ödülleri

 1. Her kategorinin il birincisine(İlkokul-Ortaokul-Lise):Birincilik madalyası, tablet ve kitap seti
 2. Her kategorinin il ikincisine(İlkokul-Ortaokul-Lise): İkincilik madalyası, bisiklet ve kitap seti
 3. Her kategorinin il üçüncüsüne (İlkokul-Ortaokul-Lise):Üçüncülük madalyası, dijital kol saati ve kitap seti
 4. Mansiyonlara(İlkokul-Ortaokul-Lise): Madalya ve kitap seti
 5. İl Milli Eğitim Jüri üyelerine ( 5 kişi) :Tablet ve Plaket
 6. İl genelinde dereceye giren öğrencilerin sorumlu öğretmenine: Plaket

Benzer İçerikler:

hayvanat bahçesi macerası