hayvanat bahçesi macerası

Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü Sonucu

Günce Yayınları ve Menteşe Belediyesiyle birlikte ortaklaşa düzenlenen Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü 2022 sonuçlanmıştır.

Günce Yayınları ve Menteşe Belediyesiyle birlikte ortaklaşa düzenlenen Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü 2022 yılı için öykü dalına ayrılmıştır.

Duyurudan itibaren ülkemizin çeşitli şehirlerinden epeyce katılım aldık. Bunlardan kitap bütünlüğüne sahip olmayanları ne yazık ki kabul edemedik.

Son gün geçildiğinde toplamda 28 kitap dosyası yayınevimize ulaşmış oldu.

Dr. Gizem Ece Gönül, Merve Gün ve Nilay Bilir’den oluşan ön kurul; zamandan kazanmak için dosyalar geldikçe inceleme sürecini başlatıp devam ettirdiler.

Ve final için jüriye 12 dosya sunmuş oldular. Bu durum, bir anlamda 28 dosya içinde 12 dosyanın finale kalması anlamını taşıyordu.

Finale kalan bu dosyaların adı şöyle: “İnsanlık Hâli”, “Adam Öyküleri”, “Yanlış Anlamaya Müsait misin?”, “Derhâl Çık Oradan”, “Diplomalar Yanık Kokar”, “Ölü Bedenler Terzisi”, “Olağan Öyküler”, “Tablo Sessizliği”

“Dile Hiç Dayanamam Benim Zaafım Bu”, “Kimler”, “Kızıl Yakut”.

Prof. Dr. Oktay Yivli, Prof. Dr. Yunus Balcı ve yazar-eleştirmen Senem Gezeroğlu’ndan oluşan jüri azalan dosya sayısına rağmen birbirinden ilginç dosyaları değerlendirirken zorluk yaşadıklarını bildirdiler. Ve puanlama olarak birbirlerini takip eden “Derhâl Çık Oradan”, “İnsanlık Hâli” ve “Olağan Öyküler” arasından kullandığı teknikler ve çeşitli psikolojik durumları ortaya koyması bakımından bu yılki ödülün Derhâl Çık Oradan dosyasının sahibi Gürcan Banger’i verilmesine oybirliğiyle karar verdiler.

Mustafa Özbey Edebiyat Ödülü Sonucu
hayvanat bahçesi macerası