hayvanat bahçesi macerası

Senaryo Nedir?

Senaryo, bir olayın, hikaye veya romanın sinema tekniği ile uyarlanıp sahnelere bölündüğü, diyaloglar haline getirilen hikayeleştirilmiş yazı türüdür. Olayları belli bir şemaya uygun hazırlanır. Ayrıntılarla ve kişileştirilen karakterlerle konuşmalar yazılır ve olay genişletilir. Sinema teknikleriyle geliştirilen hikaye izleyici gözünden de bakılarak yazılır.

Türk Edebiyatında Senaryo Temsilcileri

Ece Yörenç

Senaryo Alanında Bilinen Eserleri: Bu Şehir Arkandan Gelecek, Cesur ve Güzel, Kurt Seyit ve Şura, Medcezir, Kuzey ve Güney, Fatmagülün Suçu Ne?, Samanyolu, Aşk-ı Memnu, Menekşe ile Halil, Dudaktan Kalbe, Aşk Yeniden, Yaprak Dökümü.


Burak Aksak

Senaryo Alanında Bilinen Eserleri: 50M2, Ben de Özledim, Leyla ile Mecnun, Deli Dumrul, Saluır Kazan: Zoraki Kahraman, Sen Kiminle Dans Ediyorsun?, Bana Masal Anlatma, Kara Bela.


Onur Ünlü

Senaryo Alanında Bilinen Eserleri: Beş Kardeş, Deli Yürek, Gazi, Görünen Adam, Sevgili Komşum, Topal Şükran’ın Maceraları, Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok, Put Şeylere, Kırık Kalpler Bankası, Uzaklarda Arama, İtirazım Var, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Acı Aşk, Beş Şehir, Güneşin Oğlu, Çocuk, Polis, Kalbin Zamanı.


Merak Okay (1959-2012)

Senaryo Alanında Bilinen Eserleri: Yasemince, Asmalı Konak, Fedai, Bir Bulut Olsam, Muhteşem Yüzyıl.


Selçuk Aydemir

Senaryo Alanında Bilinen Eserleri: Baba Parası, Ailecek Şaşkınız, Düğün Dernek, Çalgı Çengi, Kardeş Payı, İşler Güçler, Ramazan Güzeldir, Kurbanlık, Yüzük, Ayrılık.


Metin Erksan (1929-2012)

Senaryo Alanında Bilinen Eserleri: Cingöz Recai, Yol Palas Cinayeti, Ölmüş Bir Kadının Evrakı Metrukesi, Üç Arkadaş, Dokuz Dağın Efesi, Hicran Yarası, Binnaz, Gecelerin Ötesi, Şoför Nebahat, Mahalle Arkadaşları, Yılanların Öcü, Acı Hayat, Susuz Yaz, Suçlular Aramızda, İstanbul Kaldırımları, Sevmek Zamanı, Ölmeyen Aşk, Kuyu, İki Günahsız Kız, Feride, Hicran, Süreyya, Dağdan İnme, İntikam Meleği / Kadın Hamlet, Vahşi Sevgili, Sensiz Yaşayamam, Preveze Öncesi, Fırtına Gönüller.

hayvanat bahçesi macerası