hayvanat bahçesi macerası

Mars'ta Yaşam Kısa Hikaye Yarışması


🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 10 Haziran 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 22 Bin 500 TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Mars'ta Yaşam Kısa Hikaye Yarışması

Türkiye’ye sathına hitap eden, ortaokul öğrencilerinin, uzay bilimlerine ilgi duyanların proje süresi boyunca, “Mars’ta Yaşam” konulu hikaye yazmaları konusunda onları cesaretlendirmek, zihin ve gönül dünyalarını yazıya aktarmalarını sağlamayı amaçlamaktayız. Albayrak Medya olarak, uzay biliminin ve gezegenlerin geleceği hususunda bir bilincin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla tüm resmi ortaokullar bünyesinde ve 16 Mayıs 2019 – 10 Haziran 2019 tarihleri arasında başvurularının alınacağı, Mars’ta Yaşam konulu bir hikâye yarışması düzenlemektedir.

Projenin aşamaları:

• Okullarda oluşturulan seçici kurul vasıtasıyla seçilen hikâyelerin bilgecocuk.com/yarisma adresinde “Eser Kayıt” linkine kaydedilmesi, • Ortaokullarda oluşturulan seçici kurul, okul birincisi, okul İkincisi ve okul üçüncüsünü tespit ederek ilçe milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulan seçici kurula elden teslim eder. • İlçe seçici kurul ilçe birincisi, ilçe İkincisi ve ilçe üçüncüsünü tespit ederek il seçici kurula elden teslim eder • İl seçici kurulu il birincisi, il İkincisi ve il üçüncüsünü tespit ederek, iletisim@bilgecocuk.com adresine eserlerin taralı kopyalarının gönderimini sağlar

Ödül sistemi: Türkiye Birincisi’ne 10.000 TL Türkiye İkincisi’ne 7.500 TL Türkiye Üçüncüsü’ne 5.000 TL Ödüller Eylül 2019’da yapılması planlanan ödül töreni ile sahiplerine teslim edilecektir

Yöntem (Şartname):

 1. Yarışmaya Türkiye genelinde, 2018-2019 öğretim yılında 5, 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan öğrenciler katılabilir.
 2. Bir öğrenci yalnızca 1 (bir) öyküyle yarışmaya katılabilir.
 3. Birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış öyküler yarışmaya kabul edilmez.
 4. Metin, öykü türüne uygun olarak yazılmalıdır.
 5. Öykünün uzunluğu iki (2) A4 sayfadan az, altı (6) A4 sayfadan fazla olamaz.
 6. Öykünün bir kapak sayfası olmalı, bu kapak sayfasında;

Öykü adı: Öğrencinin Adı-Soyadı: Velisinin Adı-Soyadı Velisinin telefon numarası (kişinin açık rızası ile): Velisinin e-posta adresi (kişinin açık rızası ile): Danışman Öğretmen Adı-Soyadı: Danışman Öğretmen telefon no(kişinin açık rızası ile): Danışman Öğretmen e-posta(kişinin açık rızası ile): Okulun adı: Okulun adresi: İl ve ilçe: bilgileri yer almalıdır.

 1. Başvurular, okul müdürlüklerine eserler teslim edilerek yapılacaktır.
 2. Yarışmaya son başvuru tarihi 10/06/2019 Pazartesi günüdür.
 3. Şartnameye uygun olarak ve zamanında teslim edilen öyküler, seçici kurul tarafından aşağıdaki takvime göre değerlendirilir.

Süreç Takvim Başvuru Tarihleri 16 Mayıs – 10 Haziran 2019 Okul Değerlendirmesi 10 Haziran – 12 Haziran 2019 ilçe Değerlendirmesi 12 Haziran – 28 Haziran 2019 İl Değerlendirmesi 28 Haziran – 02 Ağustos 2019

 1. Yarışmaya katılan öykülerin, daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması, başkası tarafından yazılmamış olması, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
 2. Seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.
 3. Yarışmaya katılanlar, şartname koşullarını kabul etmiş sayılır. 13.Son başvuru tarihinden soma ulaşan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Öykü Değerlendirme Kriterleri:

 1. Hikâyenin bir başlığı olmalıdır.
 2. Hikâyedeki olaylar oluş sırasına göre yazılmış olmalıdır.
 3. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri arasında anlamlı bağ kurulmuş olmalıdır.
 4. Hikâye konu dışına çıkılmadan yazılmış olmalıdır.
 5. Hikâyede sebep sonuç ilişkileri kurulmuş olmalıdır.
 6. Kelimeler, cümleler ve satırlar arasında uygun boşluk bırakılmış olmalıdır.
 7. Anlamlı ve kurallı cümleler kurulmuş olmalıdır.
 8. Noktalama işaretleri doğru ve yerinde kullanılmış olmalıdır.
 9. Sayfa içeriğine ve düzene dikkat edilmiş olmalıdır.

Başvuru için

Sonuçlar


Benzer İçerikler:

hayvanat bahçesi macerası