hayvanat bahçesi macerası

Hikaye Nedir?

Hikaye bir diğer adı ile Öykü, yaşanmış ya da yaşanması olası olayların yer, zamanının belirtilmesi ile yazılan kısa yazı türüdür. Ayrıntıdan uzak ve olay merkezlidir. 3 farklı hikaye vardır. Olay, Durum ve Ben Merkezli Öykü olarak kategorilere ayrılmıştır. Kısa ama öz olan metinlerdir.

Türk Edebiyatında Hikaye, Öykü Temsilcileri

Ömer Seyfettin (1884-1920)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Harem, Yüksek Ökçeler, Gizli Mabed, Beyaz Lale, Asilzadeler, İlk Düşen Ak, Mahçupluk İmtihanı, Dalga, Nokta, Tarih Ezeli Bir Tekerrürdür.

Ömer Seyfettin Adına Yarışmalar

Refik Halit Karay (1888-1965)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Memleket Hikayeleri, Gurbet Hikayeleri.


Hüseyin Rahmi Gülpınar (1864-1944)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Kadınlar Vaizi, Namusla Açlık Meselesi, Katil Bûse, İki Hödüğün Seyahati, Tünelden İlk Çıkış, Gönül Ticareti, Melek Sanmıştım Şeytanı, Eti Senin Kemiği Benim.


Reşat Nuri Güntekin (1889-1956)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Gençlik ve Güzellik, Roçild Bey, Eski Ahbap, Sonmüş Yıldızlar, Tanrı Misafiri, Leyla ile Mecnun, Olağan İşler.

Reşat Nuri Güntekin Adına Yarışmalar

Sait Faik Abasıyanık (1906-1954)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Mahalle Kahvesi, Kumpanya, Havuz Başı, Son Kuşlar, Alemdağ’da Var Bir Yılan, Az Şekerli, Tüneldeki Çocuk.

Sait Faik Abasıyanık Adına Yarışmalar

Memduh Şevket Esendal (1883-1952)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Bir Kucak Çiçek, Bizim Nesibe, Gödeli Mehmet, Güllüce Bağları Yolunda, Hava Parası, İhtiyar Çilingir, Kelepir, Mendil Altında, Otlakçı, Sahan Külbastısı, Veysel Çavuş, Gönül Kaçanı Kovalar, Mutlu Bir Son, Hikayeler 1. Kitap, Hikayeler 2. Kitap, Temiz Sevgiler, Veysel Çavuş, Bir Küçük Çiçek , İhtiyar Çilingir Bütün eserleri 9 cilt.

Memduh Şevket Esendal, “Ayaşlı ve Kiracıları” adlı eseriyle 1942 yılında düzenlenen Roman Yarışmasında beşinci olmuştur.


Tarık Buğra (1918-1994)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Oğlumuz, Yarın Diye Bir Şey Yoktur, İki Uyku Arasında, Hikayeler.


Haldun Taner (1915-1986)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Yaşasın Demokrasi, Tuş, Şişhane’ye Yağmur Yağıyor, Ayışığında Çalışkur, Onikiye Bir Var, Konçinalar, Sancho’nun Sabah Yürüyüşü, Kızıl Saçlı Amazon, Yalıda Sabah.


Oğuz Atay (1934-1977)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Korkuyu Beklerken.


Sami Paşazade Sezai (1860-1936)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Küçük Şeyler.


Tomris Uyar (1941-2003)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: İpek ve Bakır, Dizboyu Papatyalar, Yürekte Bukağı, Yaz Düşleri Düş Kışları, Sesler Yüzler ve Sokaklar, Gece Gezen Kızlar, Rus Ruleti, Dön Geri Bak, Ödeşmeler ve Şahmeran Hikayesi, Günlerin Tortusu, Yaza Yolculuk, Yazılı Günler, Sekizinci Günah, Otuzların Kadını, Aramızdaki Şey, Güzel Yazı Defteri.


Samim Kocagöz (1916-1963)

Hikaye Alanında Bilinen Eserleri: Telli Kavak, Sığınak, Sam Amca, Cihan Şoförü, Ahmet’in Kuzuları, Yolun Üstündeki Kaya, Yağmurdaki Kız, Alandaki Delikanlı, Gecenin Soluğu, Simon Pepeta, Baskın.


hayvanat bahçesi macerası