hayvanat bahçesi macerası

7. Arjen Ari Şiir Yarışması


🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 1 Mart 2020

✉️ Yarışmanın katılım şekli: Posta/Kargo

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışma daha önce şiir kitabı yayınlanmamış olan her yaştan şaire açıktır.

Yarışma başvurusu bitti!


Kürt şiirin çağdaş öncülerinden Arjen Arî’nin anısına düzenlenen şiir yarışmasının 7’inci düzenleniyor. 1 Mart tarihine kadar kabul edilecek başvuruların sonucu 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda açıklanacak. Ödül töreni ise önümüzdeki yıl Diyarbakır’da düzenlenecek TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacak.

Sor Yayınları Diyarbakır Temsilcisi Reşo Ronahî, Diyarbakır Eğitim Sen 1 No’lu Şubede Arjen Arî’nin anısına düzenlenen şiir yarışmasının 7’ncisinin çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Arjen Arî’nin yaşamı boyunca emek verdiği Kürt dili, edebiyatını ve sanatının evrensel değerlerine sahip çıkmak amacıyla ailesiyle birlikte yarışmayı düzenlediklerini dile getiren Ronahî, Kürt dili ve edebiyatını yayın dünyasına kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Arjen Arî’nin ailesi ve Sor Yayınları tarafından düzenlenen yarışmanın jürisinde Berken Bereh, Necla Arî, Bêrîvan Zînzal, Fewzî Bîlge, Yeqîn H. yer alıyor.

Katılım Koşulları: Yarışmanın katılım koşulları ise şöyle: Ödül Kürtçe’nin Kurmancî lehçesi ile yazılmış eserlere verilecektir. Yarışmanın ödülü olarak kazanan eser, yarışmanın düzenleyicisi olan Sor Yayınları tarafından kitaplaştırılacaktır. Arjen Arî’nin ailesi ve Sor Yayınları’nın birlikte belirleyecekleri, Kürt dili ve edebiyatının var olma mücadelesine, Kürt halkının eşitlik talebine destek olup emek vermiş bir kişiye ‘onur ödülü’ olarak plaket verilecektir. Yarışma daha önce şiir kitabı yayınlanmamış olan her yaştan şaire açıktır. Daha önce herhangi bir kurumdan, yarışmadan ödül almış eserler yarışmaya katılamaz. Yarışmaya katılacak eserlerin Latin Alfabesi ile yazılmış olması gerekmektedir. Yarışmada ödül kazanan eserin basıma hazırlanması sırasında jürinin eser üzerinde düzenleme yapma hakkı bulunmaktadır. Jürinin ödüle layık eser bulmaması halinde ödül verilmeyecektir. Yarışmaya gönderilecek dosyaların bir kitap oylumunda, 64 sayfa (4 forma) olması gerekmektedir. Dosyalar, A4 formatında, 5 (beş) ayrı nüsha olarak dosyalanarak gönderilmelidir. Dosyanın tamamını içeren bir adet CD, USB bellek başvuru dosyasında yer almalı veya dosya mail yoluyla gönderilmelidir. Bilgisayar dizgisi olmayan ve içine CD, USB bellek konulmayan veya mail ile gönderilmeyen hiçbir dosya işleme alınmayacaktır. Basılı dosyanın, CD’nin, USB belleğin herhangi bir yerinde eser sahibinin açık kimliğini belli edecek isim, işaret, mahlas vb. olmamalıdır. Yarışmaya katılacak şairler özgeçmişlerini ve iletişim bilgilerini kapalı bir zarfın içinde göndereceklerdir. Yarışmanın sonucu Kürt Dil Bayramı’nda, yani 15 Mayıs 2020’de açıklanacak; ödül töreni ise gelecek yıl Diyarbakır Kitap Fuarı’nda yapılacaktır.

Dosyalar kargo ve postayla şu adrese gönderilecektir: Arjen Arî Şiir Yarışması, Yenişehir Mah., Ali Emiri 7. Sokak, No:22/7, Kat:1, Yenişehir/Diyarbakır Elden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Yarışmaya katılan dosyalar iade edilmeyecektir. Arjen Arî Şiir Yarışması’nın seçici kurul üyeleri oy verdiği dosyanın kime ait olduğunu sonuçlar belirlendikten sonra öğrenecektir. Dosya kabul tarihi 26 Kasım 2019- 1 Mart 2020 tarihleri arasıdır. İrtibat tlf: Reşo Ronahî (05434886996), (0412) 2282613


Benzer İçerikler:

hayvanat bahçesi macerası