hayvanat bahçesi macerası

5. Bestami Yazgan Şiir Yarışması


🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 20 Mart 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 5 Bin TL'dir

✍️ Yarışmanın konusu: Serbest

✉️ Yarışmanın katılım şekli: E-Posta

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışmaya Türkiye genelinde, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tüm resmî-özel okullarda öğrenim gören lise öğrencileri katılabilir.

Yarışma başvurusu bitti!

5. Bestami Yazgan Şiir Yarışması

Yarışmanın amacı, genç kuşakları şiirle buluştururken aynı zamanda onlara kültür hazinemizin kapısını aralamaktır. Yarışmanın diğer bir amacı ise gençlerimizin kendilerini ifade edebilecekleri şiir sanatına ilgi duymaları, edebî zevk kazanmaları ve şiir dünyasına genç kuşak şairler kazandırmaktır.

Şiir Yarışması Eserlerinde Aranacak Şartlar

 1. Eserler özgün olmalıdır.
 2. Türkçenin doğru kullanımına özen gösterilmelidir.
 3. Eserlerde ele alınacak konu/tema serbesttir.
 4. Şiir tekniği serbesttir. Her türlü şiir tekniği (hece, aruz, serbest) kullanılabilir.
 5. Eserler; daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yayın organında yayımlanmamış olmalıdır.
 6. Eserler; bilgisayar ortamında, word formatında, Calibri karakterinde, 12 punto, 1,5 satır aralığı ile hazırlanmalı ve 4 sayfayı aşmamalıdır.
 7. Yarışmacının “adı-soyadı, sınıfı, numarası, okul adı ve okul adresi, öğrencinin velisinin adı, soyadı ve telefon numarası(kişinin açık rızası olmak kaydıyla) veya öğrencinin danışman öğretmenin adı, soyadı, branşı ve telefon numarası(kişinin açık rızası olmak kaydıyla) bilgileri”nin yer aldığı bölüm eserin gönderildiği word belgesinin sonunda yer almalıdır.
 8. Eserler e-posta yoluyla bestamiyazgansiiryarismasi@gmail.com adresine öğrencinin velisinin, danışman öğretmenin veya okulun e posta adresi üzerinden 7. Maddede belirtilen bilgilerin bulunduğu word belgesi e postaya eklenerek gönderilebilecektir.
 9. Son katılım tarihi 20 Mart 2020 Cuma, saat 17.00’dir. İlgili zaman aralığından sonra gönderilen eserler değerlendirmeye tabi tutulmayacaktır.
 10. Her öğrenci yarışmaya sadece 1 (bir) eserle katılabilir.
 11. Yarışmaya katılacak şiirler velisinin, danışman öğretmenin veya okulun aracılığıyla gerekli bilgilerin bulunduğu eserler posta ile de gönderilebilir.
 12. Yarışmaya katılan eserlerin telif hakkı eser sahibine aittir. Ancak Güneysu Dergisi eser sahiplerinden izin almak kaydıyla eserleri yayınlayabilir.
 13. İlk 3’e giren eserler, 03 Nisan 2020 Cuma günü açıklanacaktır.
 14. İlk 3 derece girenler ödül töreninde çağrılacaktır. Ödül töreni 17 Nisan 2020 Cuma günü Saat: 20.00’da Osmaniye’de yapılacaktır.
 15. Ödüle değer görülüp de ödül törenine katılamayan öğrencinin/öğrencilerin ödülleri adreslerine gönderilecektir.
 16. Ödül almaya değer görülen öğrenciler, bir danışman öğretmen veya bir velisi eşliğinde 17 Nisan 2020 Cuma günü Saat: 20.00’da Osmaniye’de yapılacak Güneysu Şiir Şöleni davet edilecektir ve ödül törenine katılacaklardır. Bir öğrenciye ve bir danışman öğretmen veya bir veliye ait konaklama ücreti, yol ücreti (şehirlerarası otobüs firmalarının belirlediği ücret) Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödenecektir (Uçakla yapılacak ve otobüs firmalarının belirttiği ücretten fazla olan yol ücretlerinin farkları katılımcılara aittir).
 17. Belirtilen şartları taşımayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Eserlerin Değerlendirilmesi:

 • Seçici Kurul, yarışmayı düzenleyen Güneysu dergisi tarafından oluşturulmuştur. Seçici Kurulda, kültür, sanat ve eğitim alanında otorite isimler yer almaktadır.
 • Eserler yazma becerisinin edinimi açısından planlama, kelime ve söz varlığı, tema/konu/ana duygu, üslup, imla ve noktalama yönüyle değerlendirilecektir.
 • Seçici Kurul, şartnamede belirtilen esaslara göre ön elemeden geçmiş yarışmacıların eserlerini değerlendirecek ve ödül almaya hak kazanan eserleri belirleyecektir.
 • Seçici Kurul, gerek gördüğünde oy birliği ile karar alma ve gerekçelerini açıklamak kaydıyla yarışmaya katılan eserler bakımından değerlendirme ölçütlerini belirleme/yeniden düzenleme hakkına sahiptir.
 • Eleme ve değerlendirme işlemleri belirtilen takvim aralığında gerçekleştirilecektir.

Ödüller:
Birinciye 2.000 TL
İkinciye 1.500 TL
Üçüncüye 1.000 TL
Jüri Özel Ödülü (1 Kişi) 500 TL

Seçici Kurul:
Prof. Dr. Halit KARATAY (Akademisyen / Yazar)
Doç. Dr. Ömer Tuğrul KARA (Akademisyen / Yazar)
Doç. Dr. Yunus KAPLAN (Akademisyen / Yazar)
Dr. Osman ARSLAN (Şair/Yazar)
Yusuf DURSUN (Şair/Yazar)
Musa SERİN (Şair/Yazar)
Ahmet DOĞRU (Şair/Yazar)

İletişim:
Rahime Hatun Mah. Dr. Sadık Ahmet Cad.
Deveciler İş Merkezi 4/37 – Merkez / OSMANİYE
Bilgi için: Ahmet Doğru (Güneysu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni)
Telefon Numarası: 0 530 325 0130
e-posta: bestamiyazgansiiryarismasi@gmail.com

Eserlerde Kullanılacak Kimlik Bilgisi Formatı:
(Eserin Sonunda Yer Alacak)
Öğrencinin Adı-Soyadı
Sınıfı ve Okul Numarası
Okulu Adı ve Adresi
Öğrencinin Velisinin Adı, Soyadı ve Telefon Numarası (Kişinin Açık Rızası Olmak kaydıyla) veya
Öğrencinin Danışman Öğretmenin Adı, Soyadı, Branşı ve Telefon Numarası (Kişinin Açık Rızası Olmak kaydıyla)


Benzer İçerikler:

hayvanat bahçesi macerası