Edebiyat Yarışmaları Sonuçları

Tüm Edebiyat Yarışması sonuçlarını aşağıdaki sayfa detaylarına tıklayarak görebilirsiniz. Yarışma sonuçları ana sayfada görüntülenmemektedir.


Peri Masalı Masal Yarışması Sonuçları

Edebiyatyarismalari.com olarak düzenlediğimiz 3. yarışma; Peri Masalları Yarışması sonuçlanmıştır.

Salgın Konulu Bilimkurgu Öykü Yarışması Sonuçları

Edebiyatyarismalari.com olarak düzenlediğimiz ikinci yarışma Salgın Konulu Bilimkurgu Öykü Yarışması sonuçlanmıştır.

Kayseri Belediyesi Hikaye Yarışması Sonuçları

Kayseri Belediyesi Hikaye Yarışması, Öykü Yarışması sonuçları açıklanmıştır.

Anne Şiirleri Şiir Yarışması Sonuçları

20 günlük kısa bir başvuru süresi olmasına rağmen yoğun katılımın yaşandığı Anne Şiirleri yarışmamız sonuçlanmıştır. Yarışmamıza her yaştan toplam 202 yarışmacı katıldı. Hepsi birbirinden güzel şiirler arasından seçim yapmak oldukça güç oldu. Her birini defalarca okuduk. Pek çoğunu okurken duygulandık.
Gönül isterdi ki çok daha fazla kişiye ödül verelim. Alper Kaya ile yaptığımız detaylı incelemeler sonucunda aşağıdaki 3 kazananımızı belirledik. Onları gönülden kutluyoruz. Kazanan anne şiirlerine aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İlerleyen günlerde ödül kazanamayan ama ilk 10’a giren diğer 7 şiiri de web sitemizde yayınlayacağız.


altKitap 2020 Öykü Ödülü Sonuçları

altKitap 2020 Öykü Ödülü Kazanan öyküler ve seçkiye girmeye hak kazanan öykü isimleri ve yazarları aşağıda belirtilmiştir.
Birinci – Hakkı Onur Ulu – Şefkateli Birahanesi’nin Gayriresmî Tarihi
İkinci – Tuğçe Öz – Yarın Buraya Birisi Gelecek
Üçüncü – Emel Karayol – Telekinezi


Ömer Seyfettin 100. Yılı Anısı Hikaye Yarışması Sonuçları

Yarışmada; Ortaöğretim Öğrencileri Kategorisinde 215 hikaye, Yükseköğretim Öğrencileri (Ön lisans, Lisans ve Lisansüstü ) Kategorisinde 63 hikaye, üyeler katagorisinde Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu Sen’e bağlı sendikaların üyeleri 392 hikaye olmak üzere toplam 670 hikaye değerlendirmeye alındı. Ömer Seyfettin’i hatırlayıp, O’nun fikirlerini hatırlatmanın ya da  anılarını yaad etmenin, aynı zamanda da yeni hikayeleri ve hikayecilerimizi Türk edebiyatına kazandırmanın amaçlandığı yarışmada, jüri üyeleri hikayeleri hummalı bir çalışma ile titizlikle inceledi.


MEB EBA 23 Nisan Öykü Yarışması Sonuçları

MEB EBA Öykü yarışması 2020


16. Ümraniye Belediyesi Hikaye, Şiir Yarışması Sonuçları

Ümraniye Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde bu yıl 16.sı düzenlenen; sanat ve edebiyat dünyasında marka hâline gelen Geleneksel Hikaye ve Şiir Yarışmaları sonuçlandı.


Kartal Belediyesi 23 Nisan Resim ve Şiir Yarışması Sonuçları

Kartal Belediyesi’nin; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. kuruluş yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlediği; ancak Koronavirüs salgını nedeniyle çocukların internet üzerinden katıldığı ‘Şiir Okuma ve Resim Yarışması’nın sonuçları, açıklandı.


Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması Sonuçları 2020

11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü. Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl 16si düzenlenen öykü yarışması sonuçlandı.


Cemal Safi Şiir Yarışması Sonuçları

Bir yarışma şartnamesi ve gönderilen şiirleri değerlendirmek üzere şiir sanatında teorik - pratik açılardan farklı donanım ve birikimi olan 7 kişilik bir jüri oluşturuldu. Yarışmaya çok büyük bir teveccüh gösterildi. O kadar ki süre bittikten sonra dahi şiirler gelmeye devam etti. 2.236 e-posta ile yaklaşık 3.000 şiir gönderilmiş oldu.
Bundan sonraki süreçte önce şartnameye uymayan şiirler (hece vezniyle yazılmamış olanlar) elendi, uyan şiirler jüri tarafından belli kıstaslar çerçevesinde titizlikle değerlendirilerek puan verildi. Bu puanlama sonucunda dereceye girenler ile kitaba alınıp bastırılacak olanlar tespit edilmiş oldu. Cemal SÂFİ Şiir Yarışmasına yurtdışından da katılım olması bizleri ayrıca mutlu etti. Azerbaycan, Kırım, Makedonya, İran, Afganistan K.K.T.C. ve Etiyopya’dan şairler yarışmamıza şiirler gönderdiler. Bu şiirlerden ikisi TÜRK DÜNYASI ÖZEL ÖDÜLÜ ile ödüllendirildi. SÂFİ Ailesi de dört şiire “Aile özel ödülü” verilmesini uygun gördü. Böylece toplamda 12 şiire ödül verilmiş oldu.


17. Tudem Edebiyat Ödülleri Roman Yarışması Sonuçları

Edebiyatımıza çağdaş ve özgün eserler kazandırmak amacıyla 2003 yılından bu yana gerçekleştirilen Tudem Edebiyat Ödülleri, 17. yılında çocuk edebiyatı alanında resimli kitap dalında, yetişkin edebiyatı alanında ise roman dalında düzenlenmişti.


QTurkey Kuantum Hikaye Yarışması Sonuçları

QTurkey Bilim Kurgu Hikaye Yarışması Sonucu
QTurkey Bilim Kurgu Hikaye yarışmasına 18 başvuru gerçekleştirildi. Bu başvurulardan kelime sınırları dahilinde olan 14 hikaye değerlendirilmeye alındı. Altı jüri üyesi tarafından değerlendirilen hikayeler Bilimsel Doğruluk, Okunabilirlik, İlgi Çekicilik, Toplumsal Fayda ve Özgünlük kriterleri çerçevesinde değerlendirildi. Birinci olan hikaye yazarına 1000 TL, ikinci ve üçüncü yazarlara ise 750 TL ve 500 TL olmak üzere para ödülü verildi.


Luna Yayınları Öykü ve Küçürek Öykü Yarışması Sonuçları

Toplamda 954 öykü değerlendirmeye alınmış olup, değerlendirme kurulumuzun yapmış olduğu özenli çalışma neticesinde, ilk aşamada yarışmaya katılan öykülerin 110’u finalist olarak belirlenmişti. Şimdi ise oldukça zorlanarak yaptığımız ikinci değerlendirmeden sonra dereceye giren ve mansiyon ödülüne layık görülen öyküler belirlendi.


Çorlu Öykü Yarışması Sonuçları

Çorlu Belediyesi tarafından 14 Ocak 2020 tarihinde başlatılan “Çorlu” konulu öykü yarışması sonuçlandı. Dereceye girenlere ödüllerini Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt takdim etti.


4. Vedat Günyol Deneme Yarışması Sonuçları

Kartal Belediyesi’nin; çevirmen, eleştirmen, öğretmen, yayıncı ve yazar Vedat Günyol anısına; Türkiye Yazarlar Sendikası, Cumhuriyet Gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı ile birlikte bu yıl 4.sünü düzenlediği ‘Vedat Günyol Deneme Ödülü’nde dereceye giren eserler, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. 60 yazarın eserinin değerlendirildiği yarışmada Hürriyet Yaşar; “Söz Yazıları” adlı kitabıyla birincilik ödülünü kazandı. “Yazarların Cumhurbaşkanı” Vedat Günyol anısına düzenlenen deneme yarışmasının sonucu Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Seçici Kurul, yaptığı değerlendirme ile birincilik ödülü dışında 2 Jüri Özel Ödülü de verdi. “İmgelem-İmge-İmgelem” adlı eseri ile Yaşar Özmen; Seçici Kurul Özel Ödülü’ne layık görülürken, “Sonra Hayat” adlı eseri ile Onur Çalı; Vedat Günyol Genç Deneme Yazarı ödülünü almaya hak kazandı.