hayvanat bahçesi macerası

İlkyaz Genç Yazarlar 2021 Edebi/Düşünsel/Sanatsal Yazı ve İçerik Başvurusu


🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: Her ay yeni sayı çıkaran bir platformdur. Dilediğiniz tarihte katılabilirsiniz.

✍️ Yarışmanın konusu: Serbest

✉️ Yarışmanın katılım şekli: E-Posta

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Tüm yazarlar

Yarışma başvurusu bitti!

İlkyaz Genç Yazarlar 2021 Edebi/Düşünsel/Sanatsal Yazı ve İçerik Başvurusu

Önemli: Sevgili genç yazarlar. İlkyaz bir yarışma değildir, uluslararası bağlantıları olan bir genç yazarlar ailesidir. Bu nedenle lütfen çalışmalarınızı “yarışma” notuyla değil “İlkyaz Genç Yazarlar Edebi/Düşünsel/Sanatsal İçerik Gönderimi” başlığıyla İLETİNİZ.

İlkyaz Ailesi, honorarium ödemesi yaparak her ay yer verdiği ana yazarların yanı sıra İlkyaz’ın web sitesinde her nevi edebi içerik de yayınlamaktadır. Yazılarını, makalelerini, düşünce yazılarını ve diğer edebi/sanatsal/düşünsel içeriklerini PEN International destekli İlkyaz’ın web sitesinde yayınlatmak isteyen tüm genç yazarlar, yazılarını kısa biyografileriyle birlikte ilkyaz2018@gmail.com adresine gönderebilirler. Bu içerik yayını için kısıtlı bütçe şartları gereği herhangi bir telif ödemesi yapılamayacak olsa da ana amaç genç kalemlerin tanışıklığını sağlamak, düşüncelerini okurla buluşturmak ve yazılarının yayınlanmasıyla kendilerine ilave bir güç ve teşvik sağlamaktır.

İlkyaz hakkında detaylı bilgi için: https://www.ilkyaz.world/ilkyaznedir/

Önceki aylarda ne oldu? 2018’in Aralık ayında bu işbirliğine Norveç PEN merkezi öncülük etmişti. Ocak ayı için aynı rolü PEN Almanya merkezi üstlendi, Şubat’ta işbirliğimiz Belçika/Flemen PEN ile devam etti. Mart ayı yazıları için aynı rolü PEN Fransız Merkezi üstlendi ve bir ay boyunca okurlarına ve üyelerine genç yazarlarımızı Fransızca’da tanıttı. Nisan ayı yazılarını tanıtma görevi ise PEN Güney Afrika’daydı. Mayıs ayında yazarlarımızı İskoçya’da, İskoç PEN ile tanıtıldı. Haziran ayı yazarlarımızın yazıları ise Katalan PEN merkezinin tatil olması ve ağır siyasi gelişmelerden süregelen yoğunluğu sebebiyle Katalunya’da Ekim ayında yayımlandı. Temmuz yazılarımız ve yazarlarımızın sınır ötesi seslerini yükseltmek için ortaklığımız PEN Moskova Merkezi ile yapıldı. Ağustos’ta PEN Kanada, Eylül’de PEN Venezuela, Ekim yazıları içinse PEN Hırvatistan ile çalıştıktan sonra Kasım ayı eserleri için partnerimiz Galler PEN, Aralık eserleri içinse PEN Danimarka oldu! Ocak ayında ise yazarlarımızın eserleri İngilizcenin yanında Belarusçaya da çevrilerek Belarus PEN Merkezi tarafından tanıtılmıştı.

İKİNCİ YILIMIZ VE ÖNÜMÜZDEKİLER

Türkiye’de genç edebiyatı yüceltmek adına toplamda hem 15 hem 35 yaşın altına uzanan 163 genç yazara yer açtık, 85 yazarın İngilizceye çevirisini gerçekleştirdik, farklı ülkelerdeki 14 PEN Merkezi ile çeviri ve yayın işbirliğimiz sayesinde yazarlarımızı geniş bir dil ve okur kitlesine ulaştırarak 124 farklı ülkeden insana ulaştık.

Okur sayımız ayda ortalama 5.6 bin kişiye ulaştı! Dünyadan ve Türkiye’den önde gelen 20 yazardan gençlere kitap önerileri topladık, edebiyat tarihinde yer edinmiş 21 usta yazarın “İlkyaz’ılarından” dosyalarla örnekler verdik.

Bütün bunları yaparken de sıkı dostlar kazanarak, gittikçe genişleyen bir genç yazar ailesinin temellerini attık. Dünyanın topluca hazin zorluklardan geçtiği bu zamanlarda önümüzdeki sene içerisinde yazarlarımızın yüz yüze olmasa da sanal ortamda birbirleriyle buluşabilecekleri alanlar yaratmaya, genç edebiyatı yüceltmeye ve İlkyaz’ın gösterdiği bu başarıyı büyütmek adına çalışmaya devam edeceğiz.

PEN, kuşkusuz ki 100 yıllık tarihinde dünyanın en geniş edebiyat ağlarından birini kurmayı başardı ve bugün sağlam bir biçimde ayakta tutuyor. Böylesi bir proje için onların desteğini alabilmek bizim için bir onur, bunun için minnettarız. Bu başarıyı mümkün kılan destekçilerimiz Uluslararası PEN, PEN Türkiye ve PEN Norveç’e, canla başla çalışan sınırlı takımımıza (Irmak Ertaş, Halil Gediz, Özge Sargın ve Berkan Yüceer) katkıda bulunan bütün yazarlarımıza, ilgi gösteren tüm okurlarımıza, sitemizi tasarlayan Alkamanas’a ve 14 ülkedeki PEN partnerimize bize yer açtıkları için gönülden teşekkür ediyoruz! Umarım önünü açtığımız bu genç yazar beraberliğini katkılarınızla kollayıp, yeşerteceğiz. Yazılarınızı ve düşüncelerinizi heyecanla bekliyoruz. İlkyaz’a hoş geldiniz!


Benzer İçerikler:

hayvanat bahçesi macerası