hayvanat bahçesi macerası

Koronavirüs Süreci Sonrası Makale Yarışması


🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 1 Mayıs 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 5 Bin TL'dir

✍️ Yarışmanın konusu: Koronavirüs Süreci Sonrasında Geleceği Anlama Senaryoları

✉️ Yarışmanın katılım şekli: E-Posta

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yazdığı senaryoya güvenen herkes yarışmaya katılabilir.

Yarışma başvurusu bitti!

Koronavirüs Süreci Sonrası Makale Yarışması

Koronavirüs Salgının yaşandığı günümüzdeki bu süreçte toplumsal, küresel ve bölgesel düzeyde, derin siyasi, ekonomik, psikolojik, sosyolojik ve teknolojik değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler dikkate alınarak “KORONAVİRÜS SÜRECİ SONRASINDA GELECEĞİ ANLAMA SENARYOLARI”nın belirlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çerçevede, bahse konu makale çalışmaları Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaştığımız bu süreçte geleceğe yönelik bakış açılarımızın geliştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır. Yakın ya da uzak yarınların senaryolar vasıtasıyla tahmin edilmesinin güvenlik politikaları, dış politika ve ulusal çıkarlar açısından büyük önemi bulunmaktadır.

Bu senaryolar ile coronavirüs sonrasında ülkemiz olarak gelecekte karşılaşılabilecek olası tehlikelerin şiddeti, etki alanları ve yıkım gücü bu günden görülebilecek, bunlara karşın bugünden yeterli ve gereken önlemleri almak için imkan ve zamana sahip olunabilecektir. 21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü, en az 4 yıllık lisans öğrenimi görmüş akademik çalışma yapan herkesi, Koronavirüs süreci sonrasında ileriye yönelik okumalarını ve bu kapsamdaki senaryolarını ele alan geleceği anlama konusunda makaleler yazmaya davet etmektedir. Yarışmaya gönderilecek makalelerde, mevcut ve potansiyel sorunlarımızın stratejik bir çerçevede ele alınması beklenmektedir. Bunun yanı sıra, belirlenen strateji, komşularımız, yakın çevremiz ve dünyada yer alan ülkelerle ne tür ilişkilerimizi de irdelemelidir.

Değerlendirme:
Makalelerin değerlendirmesi 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü uzmanları ve akademisyenlerden müteşekkil bir akademik heyet tarafından yapılacaktır. Değerlendirmelerde yazım tekniği, metodoloji, dil ve ifade yeteneği, savların özgünlüğü ve uygulanabilirliği dikkate alınacaktır.

Makale Yarışması Ödülleri

İlk üçe giren yarışmacılar 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsünün düzenleyeceği Safranbolu veya Antalya Çalıştaylarında misafir olarak yer alacak, ayrıca aşağıdaki para ödüllerinin sahibi olacaktır.
Birinci : 2.500 TL
İkinci : 1.500 TL
Üçüncü : 1.000 TL

MAKALE SON TESLİM TARİHİ: 1 Mayıs 2020

Makale Yarışması Şartları

  • Makaleler, yazarının güncel özgeçmiş ve öğrenci belgesiyle birlikte bilgi@21yyte.org e-posta adresine 21. YYTE Gençlik Makale Yarışması konu başlığıyla gönderilmelidir.
  • Yarışmaya katılım için ön kayıt yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
  • Yarışma için hazırlanacak makaleler en az 3.000 en fazla 4.000 kelime olmalıdır. Makalelerin yazım dili Türkçedir.
  • Yarışmaya katılan makalelerin tüm yayın, yayım ve dağıtım hakları 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’ne aittir.

Jüri:
21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Devlet E. Bakanı Ayfer YILMAZ
21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Strateji Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet ALAGÖZ
21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Strateji Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsa ÖZKAN
21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Enstitü Başkanı Mehmet Zeki BODUR
21.Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Strateji Kurulu Üyesi Şule Çakır TÜREL


Benzer İçerikler:

hayvanat bahçesi macerası