hayvanat bahçesi macerası

1. Ulusal Şiir ve Öykü Yarışması


🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2020

✍️ Yarışmanın konusu: Serbest

✉️ Yarışmanın katılım şekli: E-Posta

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İsteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

1. Ulusal Şiir ve Öykü Yarışması

Amaç:
Türk edebiyatına yeni edebiyatçılar kazandırmak, genç yetenekleri gün yüzüne çıkarmak, sanat üretmeye teşvik etmek, dil duyarlılığını arttırmak ve yazınsal becerileri geliştirmek amacıyla Fikiroloji Dergi’si şiir ve öykü dallarında bir yarışma düzenlemektedir.

Yazmayı kendine uğraş edinenlerin şiir ve öykülerini toplumla paylaşmalarına aracı olmak, bu konudaki çalışmaları desteklemek, geleceğin şair ve yazarlarının keşfedilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

Şiir Yarışma Şartları:

 1. Yarışmaya isteyen herkes katılabilir.
 2. Katılımcılar en az 1, en fazla 2 şiir ile yarışmaya katılabileceklerdir.
 3. Konu serbesttir. Ancak, kendi yazdığınız şiir ya da şiirlerle yarışmaya katılabilirsiniz. Kendinize ait olmayan şiir/şiirlerle yarışmaya katılmanızın tespit edilmesi durumunda dereceye girmiş olsanız bile, koşullara uymamanız ve emek hırsızlığı yapmanız nedeniyle yarışma dışı bırakılırsınız.
 4. Yarışmaya gönderilecek şiir/şiirlerin daha önce başka bir mecrada yayınlanmamış ve basılmamış olması gerekmektedir.
 5. Şiirler; gramer ve üslup bakımından bozukluk içermemelidir. Türkçe’nin doğru kullanımına azami ölçüde dikkat edilmelidir.
 6. İçeriğinde ırkçı, aşağılayıcı, küfür ve herhangi bir uygunsuz ifade bulunan şiirlerin her türlü sorumluluğu eser sahibine ait olup değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 7. Şiir/şiirlerde kesinlikle herhangi bir siyasi parti lideri, siyasi içerik ve siyasi söylem içerikli kelime veya düşünce olmamalıdır.
 8. Yarışmacılar bu yarışmaya katılmakla ödül alan şiirlerinin süresiz olarak ve şartnamede belirtilen ödül miktarının dışında herhangi bir karşılık (telif hakkı vb.) talep etmeden, fikirolojidergi.com ve Fikiroloji Dergisi tarafından kullanılmasına izin verilmiş sayılacaktır.
 9. Yarışmaya katılacak eserler yalnızca e-posta yoluyla kabul edilebilir.
 10. Yarışmaya katılmak için herhangi bir katılım ücreti ödenmesi istenmemektedir.
 11. Dereceye girenler “dergifikiroloji” İnstagram hesabından ve “www.fikirolojidergi.com” sitesinden açıklanacaktır.
 12. Yarışmaya katılacak şiir/şiirler; A4 boyutunda, Times New Roman yazı tipinde, 12 punto ve 1,5 aralık bilgisayar (Word) formatında hazırlanarak tek dosya halinde info@fikirolojidergi.com adresine gönderilmelidir. Dosyanın en alt kısmında yarışmacının adı soyadı ve mail adresi bulunmalıdır. Herhangi bir satır ve sayfa uzunluğu şartı yoktur.

Şiir Yarışması Ödülleri:

 • Birincilik Ödülü: 75 TL + Nazım Hikmet Ran – İlk Şiirler kitabı
 • İkincilik Ödülü: 40 TL + Ümit Yaşar Oğuzcan – Tüm Şiirler kitabı
 • Üçüncülük Ödülü: Faruk Nafız Çamlıbel – Han Duvarları kitabı

Öykü Yarışma Şartları:

 1. Yarışmaya isteyen herkes katılabilir.
 2. Katılımcılar en az 1, en fazla 2 öykü ile yarışmaya katılabileceklerdir.
 3. Konu serbesttir. Ancak, kendi yazdığınız öykü ya da öykülerle yarışmaya katılabilirsiniz. Kendinize ait olmayan öykü/öykülerle yarışmaya katılmanızın tespit edilmesi durumunda dereceye girmiş olsanız bile, koşullara uymamanız ve emek hırsızlığı yapmanız nedeniyle yarışma dışı bırakılırsınız.
 4. Yarışmaya gönderilecek öykü/öykülerin daha önce başka bir mecrada yayınlanmamış ve basılmamış olması gerekmektedir.
 5. Öyküler; gramer ve üslup bakımından bozukluk içermemelidir. Türkçe’nin doğru kullanımına azami ölçüde dikkat edilmelidir.
 6. İçeriğinde ırkçı, aşağılayıcı, küfür ve herhangi bir uygunsuz ifade bulunan öykülerin her türlü sorumluluğu eser sahibine ait olup değerlendirilmeye alınmayacaktır.
 7. Öykü/öykülerde kesinlikle herhangi bir siyasi parti lideri, siyasi içerik ve siyasi söylem içerikli kelime veya düşünce olmamalıdır.
 8. Yarışmacılar bu yarışmaya katılmakla ödül alan öykülerinin süresiz olarak ve şartnamede belirtilen ödül miktarının dışında herhangi bir karşılık (telif hakkı vb.) talep etmeden, fikirolojidergi.com ve Fikiroloji Dergisi tarafından kullanılmasına izin verilmiş sayılacaktır.
 9. Yarışmaya katılacak eserler yalnızca e-posta yoluyla kabul edilebilir.
 10. Yarışmaya katılmak için herhangi bir katılım ücreti ödenmesi istenmemektedir.
 11. Dereceye girenler “dergifikiroloji” İnstagram hesabından ve “www.fikirolojidergi.com” sitesinden açıklanacaktır.
 12. Yarışmaya katılacak öykü/öyküler; A4 boyutunda, Times New Roman yazı tipinde, 12 punto ve 1,5 aralık bilgisayar (Word) formatında hazırlanarak tek dosya halinde info@fikirolojidergi.com adresine gönderilmelidir. Dosyanın en alt kısmında yarışmacının adı soyadı ve mail adresi bulunmalıdır. Herhangi bir satır ve sayfa uzunluğu şartı yoktur.

Öykü Yarışması Ödülleri:

 • Birincilik Ödülü: 75 TL + Sabahattin Ali – Sırça Köşk kitabı
 • İkincilik Ödülü: 40 TL + Cengiz Aytmatov – Dişi Kurdun Rüyaları kitabı
 • Üçüncülük Ödülü: Montaigne – Denemeler kitabı

Başvuru ve Eser Teslimi:

Eserlerinizi info@fikirolojidergi.com e-postasına gönderebilirsiniz. Ön elemeden sonra eseriniz yarışma şartlarındaki gereklilikleri taşıyor ise sitemizde ve bir sonraki (4.) sayımızda yayınlanacaktır. Yalnızca jüri tarafından onaylanan eserler ödüllendirilecektir.


Benzer İçerikler:

hayvanat bahçesi macerası