hayvanat bahçesi macerası

Mayıs 2019 Edebiyat Yarışmaları


İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 29 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ne 14 yıl başkan olarak hizmet veren, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Kurucu Genel Başkanı İsmail Sivri’nin adını yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak amacıyla bu yıl yedincisi düzenlenen “İsmail Sivri Çocuk Öyküleri Yarışması”na başvurular başladı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen yarışmaya; ortaokul ve lise öğrenimine devam eden öğrenciler başvurabiliyor. Başvurular 29 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecek. Kazanan eserler, 4 yıl arayla kitapta bir araya getirilerek okurlara da sunuluyor.


Yunus Emre Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Değerler Eğitimi “Sevgiye Davet” projesi kapsamında Sandıklı Yunus Emre Anadolu Lisesi olarak Türkiye geneli “Yunus Emre ve Hoşgörüsü”konulu şiir,kompozisyon ve resim yarışması düzenliyoruz.Başvurular okul müdürlüğümüze olacaktır.


Beşiği Kütüphane Olan Alim Fuat Sezgin Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 6 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Hikaye yarışmasında okul genelinde dereceye giren öğrencilere:

 1. 1000 TL değerinde Elektronik Ürün Hediye Çeki
 2. 750 TL değerinde Elektronik Ürün Hediye Çeki
 3. 500 TL değerinde Elektronik Ürün Hediye Çeki


Bir Öykü Yaz İçinde Ankara Olsun

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 14 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

“BİR ÖYKÜ YAZ İÇİNDE ANKARA OLSUN” öykü yarışmasına başvurular başladı. Şartnameyi oku, sen de katıl!


Benim İşim ... Kompozisyon Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 10 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 2250 TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Sevgili Üniversite Adayları; Hepimiz çeşitli sebeplerle bir mesleğin hayalini kurarız. Kimimiz çok sevdiği bir eğlencesini mesleğe dönüştürüp hayatı boyunca en sevdiği işi yapmak ister; kimimiz de sahip olduğu ideallerle çevresine, insanlığa fayda sağlayacak yenilikleri kovalar. KTO Karatay Üniversitesi olarak, ülkemizin geleceği olan siz gençlerimizden hangi mesleği, neden tercih ettiğinizi, o mesleğe sahip olunca neler yapmak istediğinizi veya etrafınızda neleri değiştirmek istediğinizi; kısaca, tercih ettiğiniz meslekle ilgili hayallerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz. Hayallerinizi, 750-1000 kelimeden oluşan özgün bir kompozisyon (makale) ile anlatıp (ihtiyaç duyarsanız eserinizi resim, fotoğraf gibi görsellerle zenginleştirerek) aşağıdaki adresten bize iletebilirsiniz. Aşağıda belirtilen 12 kategoride değerlendirilecek eserleriniz her bölümün öğretim üyeleri ve görevlilerinden oluşan komisyonlarca değerlendirilecektir.


Denizcilik Tarihi ve Prof.Dr.Fuat Sezgin Bilimsel Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 17 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 22 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Türk ve Dünya Denizcilik Tarihi alanındaki araştırmaları kapsayacak bilimsel makale yarışmasının konuları aşağıdadır. a. 30 Haziran 2018 tarihinde vefat eden ünlü bilim tarihçimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Türk ve dünya denizcilik tarihine katkıları, b. Ünlü Türk bilgini Piri Reis’in çizmiş olduğu haritaların modern dönemde çizilen haritalarla karşılaştırılarak doğruluk ve gerçekliklerinin ortaya çıkarılması, c. Amerika kıtası ne zaman, nasıl ve kimler tarafından keşfedildi? d. Dünya denizcilik tarihinin tarihsel süreci içerisinde matematik biliminin deniz haritalarının yapımı ve seyir aletlerinin geliştirilmeleri üzerine katkıları, e. Yükseliş döneminde Osmanlı Devleti Donanmasının Kızıldeniz ve Hint Okyanusunda icra ettiği harekâtların Osmanlı ve Türk denizcilik tarihi içerisindeki yeri ve önemi.


Bir Asırdan Bin Asra 19 Mayıs Konulu Deneme ve Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 10 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 100.Yıl Kutlama Etkinlikleri ile ilgili olarak, ilgi yazı kapsamında Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan değerlendirme sonucunda; “Bir Asırdan Bin Asra 19 Mayıs” konulu il genelinde ortaöğretim öğrencileri arasında”deneme”, ortaokul öğrencileri arasında “şiir” yarışması planlanmış olup Yarışmaya katılan eserlerin ilçelerde değerlendirilecek olup birinci seçilen eserler ile bildirilecektir.


19 Mayıs Ruhu Kompozisyon ve Resim Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 3 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

KOMPOZİSYON YARIŞMASI Kompozisyonlar Word belgesinde Times New Roman 12 punto, kenar boşlukları bırakılarak 1,5 satır aralığı ile yazılmalıdır. Kompozisyonlar iki sayfadan daha uzun olmamalıdır. Her yarışmacı yarışmaya bir tek eserle katılabilir. Eserler daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış ve ödül almamış olmalıdır. Eserlerin başkasına ait veya alıntı olmaması gerekmektedir. Her eser için Form-1 belgesi eksiksiz doldurulup ve eserle birlikte yarışma merkezine ulaştırılması gerekmektedir. Kompozisyonlar içeriğe, yazım ve noktalama kurallarına uygun olmalıdır. Eserlerin arkasına öğrencinin adı, soyadı, okulunun adı, okulunun telefonu ve danışman öğretmenin iletişim bilgileri yazılmalıdır. Eserler Özel SANKO Liseleri Öğrenci İşlerine elden teslim edilecektir ya da 19mayis@sanko.k12.tr mail adresine gönderilecektir.


Mahbez Dergisi 1. Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 22 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

MAHBEZ DERGİSİ Birinci Șiir Yarışması 📌Mahbez Dergisi olarak ilk șiir yarıșmamızı yapıyoruz. 📌Katılımcılar sadece bir tane șiir ile katılabilir 📌Yarıșmaya her yaș grubundan katılım sağlanabilir. 📌Șiirler mail ile atılırken isim ve soyisim yazılması zorunludur. 📌Birinci instagram hesabımızdan sizler seçeceğiniz için sayfamızı takip etmeyi ve arkadașlarınızı yönlendirmeyi unutmayın


Sivas Kongresinin 100 Yıldönümü Kısa Öykü Ve Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 24 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 7 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Sivas Kongresinin 100 Yıldönümü Kısa Öykü Ve Şiir Yarışması Sivas Kongresinin Öneminin Daha İyi Anlaşılmasının Sağlanması İle Öğrencileri Demokrasi Ve Milli Mücadele Kavramlarının Pekiştirilmesi Amacıyla Düzenlenmiştir.


19 Mayıs’ın 100. Yılında Milli Mücadele Resim, Şiir, Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 7 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

KATILIM ŞARTLARI: Lise öğrencisi veya üniversite hazırlık öğrencisi olma mecburiyeti, 21 yaşından küçük olmak. YARIŞMA ŞARTLARI:

 1. Başvuran kişiler, a. İstediği en az bir dalda, b. Her dalda en fazla 1 eserle, c. Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve sergilenmemiş, d. Daha önce başka bir yarışmaya katılmamış, e. Kendi hazırladığı öykü, şiir ya da resim çalışmasıyla katılabilirler.


Bizim Projemiz Fabl Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 1 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 1500 TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Boyabat Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulu Bizim Projemiz Fabl Yazma Yarışması Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Ortaokul Ve İmam Hatip Ortaokullarında Eğitim Gören Tüm Öğrenciler Katılabilir. Yarışmaya Katılacak Eserlerin Fabl Metin Türünün Özelliklerine Uygun Şartlarda Olması Gereklidir. Yarışmada Konu Sınırlaması Yoktur. Her Öğrenci Yarışmaya En Fazla 1 Eser İle Katılabilir. Yarışmaya Gönderilecek Eserlerin Üzerinde Fabl Dışında Hiçbir Şeye Yer Verilmeyecektir. Kimlik Ve İletişim Bilgileri Ek-1 Formuna Göre Doldurularak Ek Bir Dosya Halinde Gönderilecektir. Eserler El İle Yada Bilgisayar Ortamında Yazılabilir. Eserler fsmihofablyarismasi@gmail.com Adresine Yada Posta Yolu İle Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulu Çamlıca Mahallesi Erdinç Akça Caddesi No: 2 Boyabat Sinop Adresine Gönderilecektir. Yarışma Sonuçları 5 Mayıs 2019 Tarihinde Açıklanacak.


Mektup Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Ödüller


Kurtuluşun 100. Yılı Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 5 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Samsun 100. Yıl Platformu ve Cumhuriyet gazetesi, ulusal bağımsızlık ve Kuvayı Milliye ruhunu yaşatmak, Atatürk İlkelerini bugünlere taşımak amacıyla, ‘Kurtuluşun 100.yılı’ yarışması düzenliyor.


Kurtuluşun 100. Yılı Resim Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 5 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Samsun 100. Yıl Platformu ve Cumhuriyet gazetesi, ulusal bağımsızlık ve Kuvayı Milliye ruhunu yaşatmak, Atatürk İlkelerini bugünlere taşımak amacıyla, ‘Kurtuluşun 100.yılı’ yarışması düzenliyor.


Kurtuluşun 100. Yılı Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 5 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Samsun 100. Yıl Platformu ve Cumhuriyet gazetesi, ulusal bağımsızlık ve Kuvayı Milliye ruhunu yaşatmak, Atatürk İlkelerini bugünlere taşımak amacıyla, ‘Kurtuluşun 100.yılı’ yarışması düzenliyor.


22. Hikmet Okuyar Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 3 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

 1. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI Şartları: ŞİİR yarışmasına katılmak isteyen; KONUSUNUN Uzmanı AŞIK, OZAN ve ŞAİRLER; 01 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ANTALYA ve İLÇELERİ, 02 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ARTVİN ve İLÇELERİ, 03 – Özellikleri ve Güzellikleri ile AYDIN ve İLÇELERİ, 04 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BALIKESİR ve İLÇELERİ, 05 – Özellikleri ve Güzellikleri ile DENİZLİ ve İLÇELERİ, 06 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ESKİŞEHİR ve İLÇELERİ, 07 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ERZİNCAN ve İLÇELERİ, 08 – Özellikleri ve Güzellikleri ile HATAY ve İLÇELERİ, 09 – Özellikleri ve Güzellikleri ile İZMİR ve İLÇELERİ, 10 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KARS ve İLÇELERİ, 11 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KAYSERİ ve İLÇELERİ, 12 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MERSİN ve İLÇELERİ, 13 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MUĞLA ve İLÇELERİ, 14 - Özellikleri ve Güzellikleri ile SİVAS ve İLÇELERİ, 15 - Özellikleri ve Güzellikleri ile TEKİRDAĞ ve İLÇELERİ’nin ŞİİRLERLE TANITIMLARI için 6 + 5 = 11, 6 + 6 = 12 veya 7 + 7 = 14 Hece Vezni ile SERBEST ŞİİR veya ARUZ düzeneğinde yazacakları şiirlerle yarışmaya katılacaklardır.


Kompozisyon Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 10 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 500 TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmanın konusu ve amacı: Yarışmanın konusu : Kurtuluş Savaşımızın 100. Yılında 19 MAYIS 1919’u anlamak Yarışmanın amacı : Kurtuluş Savaşımızın 100. Yılında Atatürk’ü anlamak Genel Katılım Koşulları: 15–25 yaş arası gençler katılacak. Yazıların hiçbir yerde yayımlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olacak. Yazılar, bilgisayar ortamında 12 punto, iki A4 kâğıdını geçmeyecek şekilde ve Times New Roman karakteriyle yazılmış olacak. Anlatımda Türkçeye özen gösterilecek. Katılacak yazıların sağ üst köşesinde rumuz olacak. Yazılar, içinde kişisel bilgilerin de bulunacağı ( ad-soyad, iletişim ve kimlik bilgileri) kapalı bir zarf ile elden ya da posta yoluyla ADD Tekirdağ Şubesi’ne iletilecek.


YTB Türkçe Ödülleri Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 14 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 145 Bin TL'dir 💰

Yarışma başvurusu bitti!

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın anadil konusundaki yetkinliklerini artırmak ve Türk Diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımları teşvik etmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenliyor.


Bir Varmış Bir Yokmuş Masal Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 30 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 5250 TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 03-05 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen III. Millî Kültür Şurası sonucunda hazırlanan Eylem Planı’nın “12. Çocuk ve Kültür Bölümü” nün 6. maddesi kapsamında, okul öncesi yaş grubu çocuklarımıza yönelik yeni ve özgün metinler yazılmasını teşvik etmek amacıyla Müdürlüğümüz tarafından “Bir Varmış Bir Yokmuş” adlı ödüllü masal yarışması düzenlenmiştir.


Tanpınar Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 3 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 27 Bin 500 TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmaya katılacak eserler daha önce yayımlanmamış olmalıdır. Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından herkes katılabilir. Tanpınar Edebiyat Yarışması’ndan daha önce ödül alanlar katılamaz. Yarışmaya katılım bir(1) eserle, metin uzunluğu yaklaşık 6-8 sayfa şekilde olacaktır. (A4, 12 punto çift aralık ve Times New Roman karakteri kullanılacak) Makale yarışmasının genel konusu “Bursa’da İkinci Bir Zaman Daha Vardır” olarak belirlenmiştir. Her yarışmacı, eserini 7 nüsha olarak çoğaltılmış halde ve bununla birlikte metni içeren cd veya disketi aşağıdaki adrese gönderecektir


TİMAV 8. Geleneksel Hikaye Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 5 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Türkiye İmam Hatipliler Vakıfı Timav Geleneksel Hikaye Yarışması Son Başvuru Tarihi 5 Mayıs 2019. Yarışmaya Türkiye’deki Tüm İmam Hatip Liseleri İle Anadolu İmam Hatip Liseleri’nde 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında Öğrenci Olanlar Katılabilir. Açık Öğretim İhl’de Okuyanlar Yarışmaya Katılamaz.


Sahne Eseri Yazma Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 3 Mayıs 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 34 Bin TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Sanatın yanında durmanın kamu görevi olduğu bilincindeki yönetim anlayışını büyütmeye çalışan Nilüfer Belediyesi, tiyatro yazarlığına teşvik amacıyla her yıl Mitos Boyut Yayınları işbirliği ile Sahne Eseri Yazma Yarışması düzenliyor. Yarışmanın bu yıl ki süreci de başladı.


Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2019

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 22 Mayıs 2019

Yarışma başvurusu bitti!

 • Yarışmaya Türkiye genelinde, 2018-2019 öğretim yılında tüm ilköğretim kurumlarının 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrenciler katılabilir.
 • Bir öğrenci yalnızca 1 (bir) öyküyle yarışmaya katılabilir.
 • Birden fazla kişi tarafından ortaklaşa yazılmış öyküler yarışmaya kabul edilmez.
 • Metin, öykü türüne uygun olarak yazılmalıdır.
 • Öykü, Türkçe dilinde yazılmalıdır.
 • Öykü “yalan” temasında yazılmalıdır. Esinlenme için önerilen kılavuz cümlenin öyküde kullanılması şart değildir


hayvanat bahçesi macerası