hayvanat bahçesi macerası

Ağustos 2019 Edebiyat Yarışmaları


KOBİ Haftası Gençlik Deneme Yarışması 2019

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 16 Ağustos 2019

Yarışma başvurusu bitti!

“Avrupa’nın girişimcilerine KOBİ’ler için yeni Komisyon Üyesi ve girişimci olarak vereceğiniz konuşmayı yazın”


Yaşar Kemal Öykü, Halkbilim Araştırması ve Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 20 Ağustos 2019

Yarışma başvurusu bitti!

BİN ÇİÇEKLİ BAHÇE YAŞAR KEMAL Kültür Şöleni dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in, memleketi Osmaniye’de bir dizi etkinlikle anılıyor. Osmaniye Anadolu Halk Bilimleri - Kültür Akademisi’nin geleneksel olarak düzenlediği; kültür ve sanat bayramı “Özgür İnsan ödülü, Özgür Film Festivali ve Yaşar Kemal anısına öykü, halk bilim ve şiir yarışması’ dır. 4 yıl önce aramızdan ayrılan ve 2007 yılında Özgür İnsan Ödülü sahibi olan, Osmaniyeli ünlü yazarımız Yaşar Kemal anısına, 2019 yılında da yarışma düzenlenmiştir. Seçici Kurul; Öykü dalında ; –Hatice Altunay, yazar, öğretmen Ayça Öztorun ,yazar, gazeteci Bekir Dağsever, halk bilim uzmanı , yazar. Halk Bilim Dalında ; Musa Tolu, halk bilim uzmanı, yazar Veli Bayrak; gazeteci, yazar Ali Yılmaz ; Eğitimci, araştırmacı yazar Şiir Dalında; Dursun Özden, Şair,yazar, belgeselci Özge Sönmez, şair, yazar Kenan Can Yoldaşlar, Yazar , şair, yayıncı. Anadolu Halk Bilimleri – Kültür Akademisi ev sahipliğinde yapılan etkinliklere, çok sayıda yerli ve yabancı sanatçı, kültür ve bilim insanı katılıyor. Osmaniye merkez, ilçe ve köylerinden halk katılımının yanı sıra Çukurova ve Toros Dağı yaylalarında yaşayan yerleşik ve göçebe Türkmen Yörüklerin de ilgiyle izledikleri yerel, ulusal ve uluslararası özelliklere sahip etkinlikler üç gün sürüyor. Dereceye giren konukların ve katılımcıların sınırsız söz alarak Yaşar Kemal, edebiyat ve kültür üzerine konuşmaları ve değerlendirmeler. -Yaşar Kemal’in çocukluk yıllarının geçtiği, Karacaoğlan’ın memleketi olan Toros Yaylaları, Osmaniye, Kadirli, Düziçi, Gökçeli ve Hamite’deki “Yaşar Kemal Müzesi ve Parkı”nda da ayrıca etkinlikler yapılacaktır. -Hemite’deki söyleşide Yaşar Kemal’in köylüleri, akraba ve yakın dostları da anılarını paylaşacaklar ve ünlü yazarın “İnce Memed” kitabında anlatılan yerler gezilecektir… -Öte yandan, Amanos Dağı yamacında yapılacak “Şiir İkindileri” dinletisi yanı sıra gün batımında, ateş aydınlığında, çam oluklu pınar başında; etkinlikler devam edecektir. -Bu etkinlikler ve geleneksel yarışmalar, 6-7-8 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacaktır… Etkinlik süresince, tüm insanlarımız davetlidir. Kamuoyuna duyurulur… Osmaniye Anadolu Halk Bilimleri - Kültür Akademisi adına; İbrahim Çenet Osmaniye


İki Toplumlu Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 9 Ağustos 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Kıbrıs Yazarlar Birliği ile Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği’nin Nisan başında duyurduğu yarışmaya Kıbrıslı Türk ve Rum gençler katılabilecek. İki örgütten yapılan ortak açıklamaya göre, Yarışmaya Katılım Koşulları ise (daha önce de duyurulduğu gibi) şöyle:

GENÇLERE YÖNELİK ŞİİR YARIŞMASI


Yıldızların Altında Manavgat Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 29 Ağustos 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 18 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

AMAÇ: Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Manavgat’ımızın gerek tarihsel, kültürel zenginliklerine, gerekse doğal güzelliklerine ve geleneksel değerlerine sahip çıkmak ve tüm bu özellikleri şiirin o coşkulu, lirik sesiyle daha geniş kitlelere duyurabilmek.


Türkiye Bilişim Dergisi 2019 Bilimkurgu Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 6 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

TÜRKİYE BİLİŞİM DERGİSİ 2019 Bilimkurgu Öykü Yarışması SİZLERİ BİLİMKURGUNUN SÖZÜ OLMAYA DAVET EDİYORUZ…


Yaman Dede 2. Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 23 Ağustos 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 18 Bin TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Katılım Şartları:


Nezihe Meriç Öykü Ödülü

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 23 Ağustos 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 8 Bin TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Nilüfer Belediyesi’nin “Yılın Yazarı” etkinlikleri kapsamında, o yılın adandığı yazar adına düzenlediği Öykü Ödülü başvuru süreci başlıyor. Bu yıl Nezihe Meriç anısına verilen ödüle başvurular 17 Haziran-23 Ağustos tarihleri arasında olacak.


Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü bu yıl “Roman” türüne verilecektir. Ödüle, 1 Eylül 2018 – 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında yayımlanmış romanlar aday olabilir. Seçici Kurulu Fatih Altuğ, Oğuz Demiralp, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke ve İbrahim Yıldırım’dan oluşan ödülün sonucu Ekim ayında açıklanacak, ödül töreni 2019 TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacaktır.


Sosyal Bilimler Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Ağustos 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 72 Bin 500 TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Konya Bilim Merkezi Sosyal Bilimler Makale Yarışması (KBM-SOBİY); Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.


Kadınlar, Diller, Öyküler Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Ağustos 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışma Şartnamesi Yaşamın her alanında sesimizi, sözümüzü duyurmak için mücadele etmeye devam ediyoruz. Kimi zaman geceleri de sokakları da terk etmiyoruz diyerek geliyoruz yan yana, kimi zaman eş değer işe eşit ücret diyerek, kimi zaman görünmeyen emek sesini yükselt diyoruz kimi zaman asla yalnız yürümeyeceksin derken, kadın cinayetleri politiktir derken karışıyor seslerimiz birbirine. Kadın yaşam özgürlük, Jin Jîyan Azadî… Her dilde sesimiz karışıyor birbirine.


2019 Muzaffer İzgü Çocuk Öyküleri Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 30 Ağustos 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 3 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

“Çocuk okuru olmayan toplumun, yetişkin okuru da olmaz.” Bu sözüyle çocuk edebiyatına verdiği önemi özetleyen Muzaffer İzgü, yüzü aşkın çocuk kitabıyla üç kuşağın “yazar dede”si oldu. Okumaya ilk kez onun kitabıyla başlayan birinin çocuklarının ve torunlarının da yine bir Muzaffer İzgü kitabıyla okumaya başladığına, okumayı sevdiğine tanık olduk. Çocuk edebiyatına eserleriyle verdiği katkılar yanında, her fırsatta çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasının önemini vurgulayan değerli yazarımız Muzaffer İzgü’nün adına düzenlediğimiz yarışmayı bu yıl Çocuk Öyküleri dalında düzenlemeye karar verdik.


hayvanat bahçesi macerası