hayvanat bahçesi macerası

Nisan 2019 Edebiyat Yarışmaları


Güvenli Okul Güvenli Dünya Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 30 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Cemal Reşit Rey İlkokulu Öykü Yarışması Öykü yarışmasına 2,3,4. sınıftan öğrencilerimiz katılabilirler. Öykü konusu ‘‘GÜVENLİ YAŞAM’’ olmalıdır. Güvenli İletişim, Güvenli Okul, Güvenli oyun, Güvenli İnternet, Güvenli Trafik, Güvenli Gıda gibi alt konular da öyküleriniz için fikir oluşturabilir. Amaç; öğrencilerin çevrelerinde var olan problemleri ya da gözlemlerine dayandırdığı problemleri ve çözümlerini öykülerle anlatma ve Türkçe yazım kurallara uygun bir dil kullanarak yazmalarını sağlamak. Açıklama Tarihi: 7 Mayıs


ÇYDD Çocuk Kulubü Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 26 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

KATILIM YAŞI 4.- 5.- 6.- 7. sınıf öğrencileri


Yeni Ufuk Dergisi Deneme Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 30 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

AMAÇ Türk milletinin yüzyıl önce vermiş olduğu Millî Mücadelenin önemini; mücadelenin zaman ve şartlardan âzâde sürekliliğini; Türk milletinin aynı ruh ve iman ile mücadeleye devam ettiğini ve etmesi gerektiğini hatırlatmaktır.


Bir Günlük Bilim İnsanı Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

İngilizce Makale yarışması. Lise öğrencileri katılabilir. Makaleler son başvuru tarihine kadar scientistforaday@eyuboglu.k12.tr mail adresine gönderilmelidir. En fazla 500 sözcükten oluşmalıdır.


Haldun Taner Öykü Ödülü

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 3 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 20 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Milliyet gazetesince 30 yıldır verilen Türk edebiyatının en saygın ödüllerinden “Haldun Taner Öykü Ödülü” için 3 Nisan’a kadar başvuru yapılabilecek


Edirneli Masallar - Masal Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 3 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Amaç: 4-6 Yaş okul öncesi dönem çocuklarına yönelik, yeni ve özgün masal metinlerinin yazılmasını teşvik etmektir.


Bir Şehrin Düşleri Deneme Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Amaç: Yaşadığımız şehre olan aidiyeti güçlendirme, şehrin estetik ve duygusal algısını öğrenci zihninde canlandırma, edebiyat alanında yazma alışkanlığını geliştirme.


Mersin Temalı Masal Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 8 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ”Mersin Temalı Masal Yazma Yarışması” düzenleniyor. Yarışmaya Mersin’de öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin masallarıyla 8 Nisan 2019 mesai bitimine kadar okul müdürlüklerine başvurmaları bekleniyor.


4. Bestami Yazgan Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 5 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 5 Bin TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Şair Bestami Yazgan adına ülke genelinde lise öğrencileri arasında şiir yarışması düzenleniyor. Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti, Güneysu Dergisi ve Nar Yayınlarının katkılarıyla…


Türkiye'nin Kitap Kurtları Yarışıyor

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 28 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

“Yeni bir görüş ve duyuş mimarisinin toprak üstünde sarayını kuracak tek vasıta kitaptır” der Necip Fazıl KISAKÜREK. Biz de kendi sarayını inşa etmen için sana yardımcı olmak istiyoruz Kitap Kurdu! Tek yapman gereken ise sadece yarışmaya başvurman ve sınıf seviyene göre belirlenmiş kitapları okuman!


Gelenekten Geleceğe Kompozisyon ve Resim Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği 2019 yılı lokomotif projesi olarak başlattığı “Gelenekten Geleceğe” projesi kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile “Geleneklerimiz ”temasıyla ortaokul düzeyinde resim; “Neden geleneklerimize önem vermeliyiz” temasıyla da lise düzeyinde kompozisyon yarışması düzenliyor.


Rotamız Atamız Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

19 Mayıs 2019’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’ a çıktığı dönemde yurt genelinde bulunulan şartların , denizden gerçekleşen seyahat kararının alınmasını etkileyen faktörlerin , seyahat zorluklarının ve Samsun’a çıkışı ile başlayan Cumhuriyet ve bağımsızlık mücadelemizin konu alındığı, Milli mücadele ve bağımsız bir Türkiye bilincinin çocuklarda da ve gençlerde sağlıklı bir biçimde oluşturulması ve Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Devrimi’nin tarihsel sürecininin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve Cumhuriyet Mücadesi Başlangıcımızın 100. Yılı olması amacıyla düzenlenen “Rotamız Atamız Konulu resim ,kompozisyon ve şiir yarışması.


Eyüpsultan'da Bir Sabah Şiir, Hikaye, Deneme Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 12 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 19 500 TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Edebiyatımıza ve yazın dünyasına genç yetenekler kazandırmak amacıyla düzenlediğimiz “Haliç Genç Edebiyat Günleri”nin beşinci yılında da heyecanlıyız. Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü olarak 24-25-26-27 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz etkinliklerde usta ve genç yazarlar buluşacak, edebiyat coşkusu Haliç kıyılarını saracak. Bu coşkuya şehrimizin tüm gençleri ortak olsun diye 5. Haliç Genç Edebiyat Günleri kapsamında “Eyüpsultan’da Bir Sabah” temalı şiir, öykü ve deneme yarışması düzenliyoruz. Edebiyatımızın çınarlarının şiirlerine, öykülerine konu olan “Huzur Başkenti Eyüspultan” genç edebiyatçılara da ilham olsun. Edebiyatımızdaki kadim izlerin peşine düşmeye var mısın? Kalemi tutmakla başlar bu serüven. Al kalemi eline ve “Eyüpsultan’da Bir Sabah” yazacağın denemene, şiirine ya da öyküne ilham versin.


Bilim Kurgu Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 5 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışma Şartnamesi Yarışma yalnızca ODTÜ öğrencilerinin katılımına açıktır. Her yazar ancak bir (1) eserle yarışmaya katılabilir. Öykü daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Öykü, bilim kurgu türünde olmalı, ODTÜ ile bağlantı kurulacak şekilde kurgulanmalı ve Türkçe dil kurallarına uygun olarak yazılmalıdır.


Barış Ve Adalet Konulu Deneme Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 12 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışma Ödülleri Birinci, İkinci Ve Üçüncüye Bosna Hersek Seyahati Ve Pc İlk 10 Kişiye Bosna Hersek Seyahati Aliya İzzetbegoviç anısına düzenlenen yarışmada “Küresel Barış ve Adalet” konusunu gündeme taşımak. Gençlerin duygu ve düşüncelerini “deneme” türüne uygun olarak yazılı hale getirilmelerini teşvik etmek.


6. Doğa'ya Yaz Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 3 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Makaleler; Kişisel Verilerin Korunması Ve Öneminin -Ulusal Ve Uluslararası Uygulamalar Göz Önünde Bulundurularak- Hukuki, Sosyal Ve Teknik Açıdan Değerlendirilmesine dair tüm konularda hazırlanabilecektir. Amaç: Teknoloji, hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Teknolojinin insan yaşamına kattığı yararlar kadar zararlar da vardır. Önemli olan teknolojiyi hayatımıza fayda sağlayacak biçimde kullanabilmektir. Çağımızın sorunlarından biri olan ‘teknolojinin sosyal yaşamı köreltmesinin’ önüne geçilmesi de bu farkındalıkla mümkündür. Doğa Koleji olarak gelenekselleştirdiğimiz Doğa’ya Yaz Türkiye Geneli Öykü Yarışması’nın altıncısında bu yılın yarışma konusunu “Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi” olarak belirledik. Ülkemizdeki 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini bilinçlendirmek, onlara toplumsal farkındalık kazandırmak, teknolojinin olumsuz yönlerini bertaraf edip olumlu yönlerini kavratmak üzere yarışmacılardan bu konuyla öykü yazmalarını isteyeceğiz. Bu konu çerçevesinde öğrencilerin yaratıcı yazma dil becerilerini geliştirmelerine fırsat tanıyacağız. Ödüllü yarışmamızın ön seçici kurulu Doğa Koleji Türkçe Bölümü öğretmenlerinden oluşacaktır. Ön seçici kurulun elemesinden geçerek finale kalan öyküler, ünlü yazarlardan oluşan asıl jürinin değerlendirmesinden geçecektir. Her sınıf düzeyinde ilk dörde kalan öykülerin sahipleri, ödüllerini düzenlenecek olan resmî törende elden teslim edilecektir. ÖDÜLLER Her sınıf düzeyi için birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülü vardır. Birincilik Ödülü : iPad İkincilik Ödülü : iPod Üçüncülük Ödülü: CANON Fotoğraf Makinesi Mansiyon Ödülü: Okuma kitaplarından oluşan hediye paketi


Kudüs İçin Yaz Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 19 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 1750 TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

“Kudüs İçin Yaz” başlığı altında düzenlenecek olan ödüllü şiir yarışması hakkında açıklamalarda bulunarak, katılım şartlarını paylaşan Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Hayırda Buluşanlar Topluluğu Akademik Danışmanı Hatip Erdoğmuş, “Yarışmamızın adı; HBT Şiir Yarışması, konusu ise Kudüs´tür. Yarışmamızın amacı; üniversite öğrencileri arasında Kudüs farkındalığının oluşmasını, olgunlaşmasını ve zenginleşmesini amaçlamaktadır. Yarışmanın hedef kitlesi; üniversitemizin tüm öğrencileri katılabilecektir. Yarışmanın tarihi; 15 Şubat 2019 ile 19 Nisan 2019. Yarışmaya katılım koşulları; yarışmaya üniversitemizin tüm birimlerinde yarışma tarihleri arasında öğrenci olan bütün öğrencilerimiz katılabilir. Yarışmaya katılım için gönderilen şiirin daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Eserin herhangi bir yerde daha önce yayımlandığının tespit edilmesi halinde ödül iptal edilir. Şiirler yarışma konusuna uygun yazılmalıdır ve şiir tekniği serbesttir. Şiirler Word belgesi şeklinde, Times New Roman yazı stili ve 12 punto şeklinde yazılıp gönderilmelidir. Şiirler Türkçenin yanı sıra Arapça ve Kürtçe de yazılabilir. Her öğrenci yarışmaya bir adet şiirle katılabilir ve sayfa sınırlaması yoktur. Şiirlere ait tüm kişisel haklar Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu´na devredilmiş olup, katılımcı herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır. Şiirler HBT´nin uygun bulduğu alanda yayınlanabilecektir. Yarışmaya katılanların şiirleri ile birlikte mutlaka ad, soy ad, telefon, e-mail, adres ve öğrenci oldukları birimi yazarak göndermeleri gerekmektedir. Yarışma sonrası dereceye giren şiirler HBT´nin sosyal medya hesaplarında ve ulusal bir dergide yayınlanacak. Yarışmaya katılan katılımcılar, peşinen tüm katılım şartlarını kabul etmiş sayılmaktadır. Başvuru adresi; başvuracak olanlar, 15 Şubat-19 Nisan 2019 tarihlerinde şiirlerini kudusicinyaz@gmail.com adresine göndermeleri gerekmektedir. Değerlendirme kurulu; yarışmaya katılan tüm şiirler, HBT´nin uygun gördüğü üniversitemizin Öğretim görevlilerinden, üyelerinden oluşan kurul tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme şekli; yarışmanın konusuna uygunluğu, teması, yarışma katılım ve yarışma şartnamesine bağlı olarak değerlendirme kurulunun şiirleri okuması ve puanlaması ile gerçekleştirilecektir.


Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 1 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 500 USD'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmaya Katılmak İçin; Yarışmaya 18 yaş ve üstü tüm kadınlar katılabilir. Yarışmaya katılmak için en az 500 kelimelik, özgün ve imla kurallarına uygun içerik göndermeniz gerekir. İlgili makaleyi iletişim sayfamızdan veya hepburadakal@gmail com adresine mail atarak gönderebilirsiniz. Birden fazla makale gönderebilirsiniz. Makalenize uygun bir resim eklemeniz gereklidir. Aksi takdirde bizim eklediğimiz resimi kabul etmiş sayılacaksınız. Makalenizle birlikte isim, soyad ve iletişim bilgileriniz göndermeniz zorunludur. (eğer bir web sitesi veya blog yöneticisiyseniz web adresini ekleyebilirsiniz.)


Dil Derneği Gürhan Uçkan Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 30 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

DİL DEVRİMİNİN ÖDÜNSÜZ SAVUNUCUSU GÜRHAN UÇKAN 5 Aralık 2006’da yitirdiğimiz değerli Yazar, Şair, Gazeteci Gürhan Uçkan’ın kişiliğini, düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmanın yanı sıra genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla Dil Derneği ile İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği, üniversite gençliği arasında DİL DERNEĞİ GÜRHAN UÇKAN ŞİİR YARIŞMASI düzenlemiştir.


Cengiz Dağcı Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 20 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 500 TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Türk Ocakları Bursa Şubesi tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak meşhur Kırım Tatar yazar Cengiz Dağcı’nın eserleriyle alakalı makale yarışması düzenleniyor.


Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 1 Nisan 2019

Yarışma başvurusu bitti!

Varlık dergisi ve yayınlarının kurucusu Yaşar Nabi Nayır adına her yıl kuruluş yıldönümü olan Temmuz ayında şiir ve öykü dallarında verilen Gençlik Ödülleri, edebiyatımıza yeni değerler kazandırma amacını taşıyor.


UPU Uluslararası Mektup Yazma Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 5 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 3 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

PTT AŞ Tarafından Verilecek Ödüller Birinciye 1.500 Türk Lirası İle Dizüstü Bilgisayar Ve Orta Boy Pul Albümü. İkinciye 1.000 Türk Lirası İle Dizüstü Bilgisayar Ve Orta Boy Pul Albümü. Üçüncüye 500 Türk Lirası İle Dizüstü Bilgisayar Ve Orta Boy Pul Albümü.


9. Ulusal Amasyalı Mihr Hatun Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 15 Bin TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Amasya Belediyesi’nin bu yıl 9.sunu düzenleyeceği şiir yarışması için başvurular başladı. Her yıl düzenlenen, edebiyat ve sanat dünyasına yeni yetenekler kazandıran yarışmalarımızdan biri olan şiir yarışması ile şairler ödüller için yarışacak. Aruz Vezni, Hece Vezni ve Serbest dal olmak üzere 3 kategorinden oluşan yarışmanın teması “Serbest”‘tir.


5. Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 5 Nisan 2019

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 14 Bin TL'dir.

Yarışma başvurusu bitti!

Türk Edebiyatının tarihi ve kültürel mirasını geliştirip koruyarak; İnceleme ve araştırmayı teşvik etmek, genç kuşaklar arasından yeni yetenekler çıkmasına vesile olmak, edebiyatımıza yeni isimler ve eserler kazandırmak, edebiyatımızın güzel örneklerle zenginleşmesini sağlamanın yanında. Ayrıca eserleri ile Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Ahmet Hamdi TANPINAR’ı saygı ile yâd etmek…


hayvanat bahçesi macerası