Mart 2020 Edebiyat Yarışmaları


Yaratıcı Çocuklar Derneği 12. Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 13 Mart 2020

Katılım Şekli: Posta ya da E-Posta
Kısıtlar: Türkiye geneli Ortaokul ve Lise öğrencileri katılabilir
Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmanın Amacı:
Öğrencilerin hayal güçlerinin ve kendilerini yazı ile ifade etme yeteneklerinin gelişmesini sağlayarak, geleceğin yazarlarının yetişmesine katkıda bulunmak.


Fakir Baykurt Öykü Yarışması 2020

Son başvuru tarihi: 2 Mart 2020

Toplam para ödülü: 7 Bin TL'dir

Katılım Şekli: Elden/APS/Kargo/Kurye
Kısıtlar: Ortaokul, lise ve 18 Yaş üstü herkes kendi yaş kategorisindeki yarışmaya katılabilir
Yarışma başvurusu devam ediyor...

Herkesin bir öyküsü vardır sloganı ve edebiyatın bütünleştirici etkisi ile halkımızın okuma-yazmaya olan ilgisini artırmak amacıyla Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması düzenlenmiştir.


Tarık Buğra'nın İzinde Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 2 Mart 2020

Toplam para ödülü: 7 Bin TL'dir

Katılım Şekli: E-Posta
Kısıtlar: Türkiye Genelindeki Lise Öğrencileri
Yarışma başvurusu devam ediyor...

Amaç:
Türkiye genelinde Tarık BUĞRA’nın sanat anlayışına dikkat çekmek ve okunurluğunu sağlamak Yaşadığımız dönemin en önemli sorunlarının başında gelen göç gerçeğine dikkat çekmek


Engelsizsiniz Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 13 Mart 2020

Katılım Şekli: E-Posta
Kısıtlar: Yarışmaya katılmak için, Eskişehir‘de yaşamak ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
Yarışma başvurusu devam ediyor...

Öykü Yarışmasının Amacı:
3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında, engellilerin hayatındaki engellerle ilgili farkındalık yaratmaktır.


7. Arjen Ari Şiir Yarışması

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2020

Katılım Şekli: Posta/Kargo
Kısıtlar: Yarışma daha önce şiir kitabı yayınlanmamış olan her yaştan şaire açıktır.
Yarışma başvurusu devam ediyor...

Kürt şiirin çağdaş öncülerinden Arjen Arî’nin anısına düzenlenen şiir yarışmasının 7’inci düzenleniyor. 1 Mart tarihine kadar kabul edilecek başvuruların sonucu 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda açıklanacak. Ödül töreni ise önümüzdeki yıl Diyarbakır’da düzenlenecek TÜYAP Kitap Fuarı’nda yapılacak.


15. Kadın Kadına Öykü Yarışması

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2020

Toplam para ödülü: 2 Bin 250 TL'dir

Katılım Şekli: E-Posta ya da Posta
Kısıtlar: Yarışma, Türkiye’de ya da yurt dışında yaşayan bütün kadınlara açıktır.
Yarışma başvurusu devam ediyor...

Bu yıl on beşincisi düzenlenen Kadın Kadına Öykü Yarışması başvuruları başladı. Son başvuru tarihi 1 Mart 2020, Pazar. 15. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın duyurusu ise şöyle: “Ortak mekânlarımız olmadan kimliklerimizi var eden belleğe sahip olmamız mümkün mü? Erkeklere ait mekânların çokluğu ve bu mekânlarda kurulan eril tarihin hâkimiyeti karşısında lezbiyenler, biseksüel kadınlar* olarak sahip olduğumuz mekânlar sınırlı. Bu durum başka sorulara eklemlendi zihinlerimizde ve bir niyete dönüştü. “Mesela bu mekân eksikliğini öykülerimizle yaratacağımız “sözel mekan”larla kapatmayı denesek? Acaba yaratacağımız bu sözel mekânların içinden kadın kadına aşkımızın “tarihini” şimdiye göre “çoktan olmuş olandan” yola çıkarak yazmak yerine “olmuş olmasını istediğimiz” şekilde yeniden kurmak için geçmişimizi hayal edebilir miyiz? Acaba olmasını istediğimiz geçmişimizin geleceği’ni hatırlayabilir miyiz ve kadınları seven kadınların öyküleri ortak belleğimizi kurmanın bir aracı olabilir mi? Belki gelecekteki öykü mekânlarımıza gidip tarihimizi yeniden yazarız. Böylece belleğin ve hatırlamanın bir aradalığımızı güçlendiren, sevinçli karşılaşmalarımızı çoğaltan yollarını keşfederiz bu yıl öykülerle.


Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü

Son başvuru tarihi: 2 Mart 2020

Toplam para ödülü: 10 Bin TL'dir

Katılım Şekli: Kargo/Posta/Elden
Kısıtlar: İsteyen herkes katılabilir
Yarışma başvurusu devam ediyor...

Şartlar: 1- Edebiyatın insana kazandırdığı değerleri çoğaltmak, edebiyatımıza halkımızın gerçeğini anlatan, toplumsal gerçekçi yeni yapıtlar kazandırmak, okura Türkçenin tadını duyurmak, dilimizin anlatım olanaklarını geliştirmek ereğiyle unutulmaz yazarımız Fakir Baykurt’un adına Çiğli’de, Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü konulmuştur. 2- Yazarlar, kitap oylumundaki bir roman dosyası ile yarışmaya katılabilirler. 3- Ödüle katılanlar, başvuru ekinde yaşam öykülerini, açık adreslerini, iletişim bilgilerini bir zarf içinde göndermelidirler. 4- Ödül tutarı: 10.000.- TL (Onbin) Ödül paylaştırılmaz. 5- Ödül alan dosya Çiğli Belediyesi’nce bin adet bastırılacaktır. 6- Ödül seçici kurulu: Adnan Binyazar, Bahri Karaduman, Hidayet KarakuĢ, Işık Baykurt ve Öner Yağcı’dan oluşmaktadır. 7- Dosyalar elden verilebileceği gibi kargo ya da postayla en az 6 (altı) örnek gönderilecektir. 8- Başvurular, Çiğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Fakir Baykurt Ödülü, Ataşehir Mahallesi Anadolu Caddesi No: 951 Çiğli-İZMİR adresine yapılmalıdır. 9- Son başvuru tarihi: 2 Mart 2020 Pazartesi günü saat 17.00’dir. 10- Seçici kurul, 01 Haziran 2020 Pazartesi günü toplanıp seçimini yapar. Karar aynı gün basınla iletişim kurumları yoluyla kamuoyuna duyurulur. 11- FAKİR BAYKURT ROMAN ÖDÜLÜ yazarın doğum günü olan 15 Haziran 2020’de Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu’nda kazanan yazara verilir. Tarihte bir değişiklik olursa önceden kamuoyuna duyurulur. 12- Çiğli Belediyesi çalışanları, belediye ile iş ilişkisi bulunanlar, seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları ödüle katılamazlar. 13- Ödüle katılan yapıtlar bilgi, belgeler geri verilmez; ödüle yapılan itirazlar yanıtlanmaz


Bursa Günlüğü Dergisi Deneme Yarışması

Son başvuru tarihi: 6 Mart 2020

Toplam para ödülü: 13 Bin TL'dir

Katılım Şekli: E-Posta / Posta / Kargo / Elden
Yarışma başvurusu devam ediyor...

Şartlar: • Gönderilen denemelerin Bursa’nın tarihî ve tabii güzelliklerini içeren mekânları konu alması gerekmektedir. • Her katılımcı 1 (bir) deneme ile yarışmaya katılabilir. • Denemelerde sayfa sınırlaması yoktur. • Gönderilen denemeler daha önceden herhangi bir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmaya katılmamış olmalıdır. • Yarışmaya gönderilen denemelerden uygun görülenler Bursa Günlüğü Dergisi’nde yayınlanacak ve denemelerin bütün kullanım hakları Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. • Denemeler için ayrıca telif ödenmeyecektir. • Denemelerde isim ve soy isim yerine, müstear isim yer alması gerekmektedir. • Gönderilen denemelerle birlikte, eser sahibinin özgeçmişinin ve irtibat bilgilerinin de ayrıca yer alması gerekmektedir. • Denemelerin imlâ ve noktalamaları da dikkate alınacaktır. • Denemeler, ya iletisim@bursagunlugu.com e-posta adresine iletilmeli ya belirtilen adrese posta/kargo yoluyla gönderilmeli ya da şahsen teslim edilmelidir. • Son başvuru tarihinden sonra gönderilen denemeler dikkate alınmayacaktır. • Dereceye giren eserler ve ödül töreni ile ilgili daha sonra açıklama yapılacaktır. • Bursa Günlüğü Dergisi’nin önceki sayılarında yazanlar ve Seçici Kurul’da yer alanlar yarışmaya katılamaz. • Yarışmaya katılan adaylar bu şartları peşinen kabul etmiş sayılır, sonradan bir hak iddia edemez.


Köprü Dergisi 2020 Yılı Makale Yarışması

Son başvuru tarihi: 20 Mart 2020

Toplam para ödülü: 2500 TL'dir

Yarışma başvurusu devam ediyor...

Risale-i Nur Enstitüsü tarafından gerçekleştirilecek olan “Köprü Dergisi 2020 Yılı Makale Yarışması” BÜTÜN gençleri, araştırmaya ve yazmaya davet ediyor. Yeni Asya bünyesinde hizmet eden Risale-i Nur Enstitüsü, “Köprü Dergisi 2020 Yılı Makale Yarışması” ile gençleri, araştırmacıları ve yazar adaylarını okumaya ve analitik düşünmeye çağırıyor. Bu seneki yarışmanın konusu: “İslâmî Hizmet Metodları” katılmak isteyenler Köprü Dergisi’nin Yaz 1998, 63. sayısını inceleyerek ve sair kaynaklardan da istifade ederek yeni bir makale yazacaklar.