hayvanat bahçesi macerası

Şubat 2020 Edebiyat Yarışmaları


Senin Öykün Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Bursa genelinde 2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda okuyan öğrenciler yarışmaya katılabilir.

Yarışma başvurusu bitti!

Teknoloji, hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Hayatımızın hemen her alanında teknoloji karşımıza çıkar. Teknolojik gelişmelerden en çok etkilenen ögelerden biri de insan ilişkileridir. Şüphesiz bu etkilerin olumlu ve olumsuz yönleri vardır.


19. Günaydın Edebiyat Öykü, Şiir ve Masal Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Tüm ortaokul ve lise öğrencileri ilgili kategorideki yarışmalara katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Özel Ege Lisesi; 2019-2020 öğretim yılında ortaokul, lise ve dengi okulları kapsayan öykü, şiir ve masal yazma yarışması olan GÜNAYDIN EDEBİYAT‘ın on dokuzuncusunu düzenleyecektir.
Edebiyat yoluyla insani değerleri ortaya çıkarmak, gençlerin toplum içindeki duruşlarına olumlu ve kalıcı bir nitelik kazandırmak, ana dil bilincini geliştirmek, dilin doğru ve etkin kullanımına katkı sağlamaktır.


İzmir Şairler ve Bestekarlar Derneği Şevki Dinçal Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışmaya T.C. vatandaşı olan şairler (şahsen) katılabilir.

Yarışma başvurusu bitti!

İzmir Şairler ve Bestekarlar Derneği İZŞABED tarafından bu yıl ŞEVKİ DİNÇAL adına düzenlenen şiir yarışmasının başvuruları 28 Şubat 2020 tarihine kadar devam etmektedir. Yarışmaya katılacak şiirlerin konusu serbest olup Türk Sanat Müziği formunda bestelenmeye uygun olması gerekmektedir. Her katılımcı en çok 2 şiir ile katılma hakkına sahiptir. Finale kalan 10 şiir içinden ilk 5’e girenler bestelenerek konser gecesinde açıklanacak ve icra edilecektir. Yarışma şartnamesine İzmir Şairler ve Bestekarlar Derneği facebook sayfası duyurular kısmından ulaşılabilir.


Milli Egemenliğin 100. Yılı Resim, Şiir ve Beste Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 6 Mart 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 235 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışmaya 01/01/2005 ile 31/12/2014 tarihleri arası doğmuş olan; ilkokul veya ortaokul öğrencisi T.C vatandaşları katılabilir.

Yarışma başvurusu bitti!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ve TBMM’nin kuruluşunun 100. Yıldönümünün kutlanmasına ve değerinin vurgulanmasına vesile olacak, ulusal değerlere uygun, çocuk ruhuna, yaş özelliklerine ve beğenisine uygun şekilde düşünülmüş, onların iç dünyasını anlatan eserlerin katılacağı bir resim, şiir ve beste yarışması düzenlemektir.


Zarif Çocuk Uluslararası Kitap Okuma Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 16 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

 • Yarışma Türkiye genelinde özel okullarda, devlet okullarında ve Türkiye Maarif Vakfı`na bağlı yurt dışı okullarda eğitim öğretim gören ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.
 • Yarışma, ilkokul 3. ve 4. sınıf olmak üzere iki kategoride yapılacaktır.
 • 3.sınıf kategorisi; Çetin Ceviz kitabından 7 soru, Çubuk Makarna Düğümü kitabından 7 soru ve Kurtuluşun Kahramanları Onbaşı Nezahat kitabından 6 soru olmak üzere toplam 20 sorudan oluşmaktadır.
 • 4.sınıf kategorisi; Kahraman Türk Denizcileri Çaka Bey kitabından 5 soru, Küçük Kayılar Ertuğrul Gazi`nin Zaferi kitabından 5 soru, 80 Günde Dünya Turu kitabından 5 soru ve Şu Acayip Gökyüzü kitabından 5 soru olmak üzere toplam 20 sorudan oluşmaktadır.


Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 14 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışmaya Türkiye genelinde ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrenim gören öğrenciler katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Amaç:
Millî Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında 24.11.2016 tarihinde imzalanan protokol doğrultusunda “Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması” her yıl Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilk, orta ve lise kademelerinde örgün eğitim veren okullarda gerçekleştirilmektedir. Bu yarışma ile çocuk ve gençlerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmelerine destek vermek; sigara, alkol, uyuşturucu, kumar ve teknoloji bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkilerini kavramalarını sağlayıp daha güvenli ve daha sağlıklı bir hayat sürmelerine katkıda bulunarak yeni neslin bağımlılıkla ilgili bilinç düzeylerini arttırmak amaçlanmaktadır.


3. Dilimden Kalemime Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 29 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İzmir ilindeki resmi ve özel ortaokulların 6. ve 7. sınıf öğrencilerini kapsar.

Yarışma başvurusu bitti!

Amaç:
Öğrencilerin hayal dünyalarını, duyarlılıklarını, farkındalıklarını, yüreklerinden gelen sözcükler ve ana dil bilinciyle ortaya koymalarını sağlamaktır.


7. Geleneksel Orhan Kemal Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 14 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İstanbul’daki Tüm Resmi ve Özel Ortaokulların 1, 2, 3, 4. Sınıf Öğrencileri

Yarışma başvurusu bitti!

Beylerbeyi Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulumuz tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu yıl “Yaşam” konusunu ile yapılacak olan Öykü Yarışmamıza başvurular başladı.


İsraf Konulu Kompozisyon Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 21 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 7 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Türkiye’deki tüm ortaöğretim (lise) öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Amaç
Hem Türkçeyi korumak, zenginleştirmek ve gelecek nesillere güçlü bir şekilde aktarmak; Türk dilini yerinde, doğru, dil kurallarına uygun, açık ve anlaşılır olarak konuşmak ve yazma becerilerini geliştirmek için hem de İsraf’ı bütün yönleriyle hatırlatmak amacıyla Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Özel Başarı Koleji tarafından Piri Reis anısına Türkiye’deki tüm ortaöğretim (lise) öğrencileri arasında ‘İsraf’’ konulu bir kompozisyon yarışması düzenlenmiştir.


Duygu Asena Roman Ödülü

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 10 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Ödüle aday olmak ya da başvurmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Yarışma başvurusu bitti!

Amaç:
Bu ödül, yazdıklarıyla Türkiye’de kadın kimliğine büyük katkıda bulunan, kadın sorunlarına karşı duyarlılığın artmasını sağlayan Duygu Asena’nın anısına bir saygı duruşudur. Onun Türkiye’ye mal olmuş eseri Kadının Adı Yok’tan yola çıkmakta, ülkemizde kadınların hâlâ benzer zorluklar yaşadığına vurgu yaparak, bu konuda farkındalığı artırmayı da amaçlamaktadır.


O Şiir Sensin Liselerarası Şiir Okuma Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 20 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası sınırları içerisinde yer alan özel ya da resmi liselerde eğitim gören ya da bu ilçelerde ikamet edip açık lisede kayıtlı bulunanlar yarışmaya katılabilir.

Yarışma başvurusu bitti!

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Gebze Şubesi, “O Şiir Sensin” sloganıyla, ‘Liseliler arası şiir okuma yarışması’ düzenliyor. Başvurular 20 Ocak’ta başlayacak ve 20 Şubat’ta sona erecek. Başvurular, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin Sultan Orhan Mahallesi’ndeki merkezine yapılacak. Başvuruların ardından 1 Mart 2020 Pazar günü saat 14.00’de dernek merkezinde yarı final gerçekleştirilecek. Sonrasında ise dereceye giren öğrenciler finalde yarışacaklar.


66. Sait Faik Hikaye Armağanı

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İsteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Darüşşafaka Cemiyeti 2019 yılında öykü kitabı yayımlanmış tüm yazarları, Sait Faik Abasıyanık’ın anısını yaşatmak amacıyla 66. kez düzenlediği hikaye yarışmasına katılmaya çağırıyor. Yarışma, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenleniyor.


Koç Lisesi 13. Suna Kıraç Liseler Arası Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 7 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 500 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışma İstanbul genelindeki devlet liselerini ve özel liseleri kapsamaktadır.

Yarışma başvurusu bitti!

Koç Lisesi 13. Suna Kıraç Liseler Arası Öykü Yarışması’nın teması “su”. Dünyanın dörtte üçünü kaplayan, bedenimizin yarıdan fazlasını oluşturan, insanın evrendeki ve anne karnındaki yolculuğunun başlangıcı olan yaşam kaynağımızı düşünelim istedik bu yıl. Suyun değişken hallerini, saflığını, cömertliğini, gücünü andık. Kimi zaman bir kaynaktan gürlercesine fışkırıp okyanuslara ulaşan, kimi zaman bir çatlaktan incecik sızan, yanağımızdan sessizce süzülen, aşığın gönlündeki ateşi yatıştıran, dileklerimize ve vedalarımıza kattığımız, kana kana içtiğimiz, kolayca erişip düşünmeden tükettiğimiz su; candır, canlılıktır. Suyun size çağrıştırdıklarından hareketle yazacağınız öykülerinizi heyecanla bekliyoruz.


100. Yılda 12 Şubat Ruhu Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 4 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 14 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Ülke genelinde 18 yaşından büyük bireyler yarışmaya katılabilecektir.

Yarışma başvurusu bitti!

Bu yarışma, Milli Mücadelenin 100. yılı münasebetiyle; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde yürütülen Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenmiştir. Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde millî mücadele ruhunu yaşatmak ve kurtuluş coşkusuna sanatçıları da ortak ederek 12 Şubat ruhunun şiirin imkânlarıyla dile getirilmesini sağlamak.


Fethi Gemuhluoğlu Hikâye Yarışması 2020

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 250 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İstanbul genelinde resmi veya özel bir lisede örgün eğitim gören öğrenciler

Yarışma başvurusu bitti!

 • Yarışmanın türü hikâye yazma yarışmasıdır.
 • Yarışma İstanbul’daki tüm resmi ve özel lise ve dengi okulların öğrencilerine açıktır.
 • Yarışmaya katılacak eserler “hikâye” türünde olup, teması ahde vefa olacaktır.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekir.
 • Başvurular e-posta ile yapılacaktır.
 • Katılımcılar yarışmaya sadece bir eserle katılabilir.
 • Eserlerin metin uzunluğu en fazla 5 sayfa ile sınırlandırılmış olup, 12 punto Times New Roman karakteri ile A4 boyutunda ayarlanmış bir Word belgesine yazılacaktır.


Eflatun Cem Güney Masal Yarışması 2020

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 250 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İstanbul genelinde resmi veya özel bir lisede örgün eğitim gören öğrenciler

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmanın türü masal yazma yarışmasıdır.

 • Yarışma İstanbul’daki tüm resmi ve özel lise ve dengi okulların öğrencilerine açıktır.
 • Yarışmaya katılacak eserler “masal” türünde olup, teması; “Masalların diyarıysa sıcacık evim Ana kucağıydı büyüsem de yerim” olacaktır.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekir.
 • Başvurular e-posta ile yapılacaktır.
 • Katılımcılar yarışmaya sadece bir eserle katılabilir.
 • Eserlerin metin uzunluğu en fazla 5 sayfa ile sınırlandırılmış olup, 12 punto Times New Roman karakteri ile A4 boyutunda ayarlanmış bir Word belgesine yazılacaktır.


3. Cemal Süreya Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 2 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 250 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İstanbul genelinde resmi veya özel bir lisede örgün eğitim gören öğrenciler

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışma Şartları:

 1. Yarışma İstanbul’daki tüm resmi ve özel lise ve dengi okulların öğrencilerine açıktır.
 2. Yarışmaya katılacak şiirlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir. Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmiş olduğu tespit edilen eserler ödül kazanmış olsalar dahi iptal edilecek ve eser sahibi hiçbir hak iddia edemeyecektir.
 3. Şiir yarışması “BEN HANGİ ŞEHİRDEYSEM YALNIZLIĞIN BAŞKENTİ ORASI” konulu olacaktır.
 4. Bir şair, yarışmaya bir tane şiir ile katılabilir.
 5. Şiirlerde tarz ve ekol sınırlaması yoktur.
 6. Gönderilen şiirlerin uzunluğu 5 sayfayı aşmamalıdır. Daha uzun şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 7. Şiirler bilgisayarda Times New Roman fontuyla 12 punto büyüklüğünde A4 sayfa boyutunda ayarlanmış bir Word belgesine yazılmalıdır.
 8. Eserin sahibi öğrenciye ve danışman öğretmene ait aşağıdaki bilgiler Word belgesinde eserden sonraki sayfada belirtilmelidir.


75. Yıl Yunus Nadi Ödülleri 2020

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 14 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Ödüller her dalda amatör-profesyonel herkese açıktır

Yarışma başvurusu bitti!

Yunus Nadi Ödülleri 75. yılına girdi. 1946 yılından itibaren yapılan Yunus Nadi Ödülleri Yarışması, gazetemizin kurucusu Yunus Nadi’ye olan saygı ve sevgiden kaynaklanıyor. Yalnız Cumhuriyet gazetesinin değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da büyük emeği bulunan Yunus Nadi’nin anısını her yıl tazelemek bizim için bir görev. Cumhuriyet’in Ulusal Bağımsızlık Savaşımızla ve Türkiye Cumhuriyeti ile eşzamanlı ve eşanlamlı bir kuruluş tarihçesi var. Yunus Nadi, gazetemizin temel taşlarını ve misyonunu bu doğrultuda oluşturdu. Yunus Nadi’nin ölüm yıldönümünü geçmişe dönük bir acı olarak değil, geleceğe yönelik bir kültür olayına dönüştürmek amacıyla bu yarışma düzenlendi.


Anlatsam Film Olur

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 14 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: D&R Hediye çekleri

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İsteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Film fikri yolla, ödül kazan! En iyi üç film fikrinden birini sen yaz, D&R’dan kazanacağın hediye kartı ile istediğin ürünü al.


Rışvan Şiir Şöleni ve Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 2 Bin 250 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İsteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Cumhuriyetin 100. Yılına Doğru Anadolu Türkmenliği ‘Rışvan’ Şiir Şöleni ve Yarışması Anadolu, Türkler tarafından fethedildikten sonra yoğun bir Türk göçüne sahne olmuştur. Türkler buraya boy ve aşiretler halinde gelerek muhtelif bölgeleri yurt edinmişler ve Selçuklu Devleti yöneticileri de siyasî ve iktisadî hedefleri gözeterek Osmanlı Devleti’ni kuran Kayı boyuna mensup aşiretinde dâhil olduğu Türk boylarını çeşitli bölgelere yerleştirmişlerdir. Osmanlılarda aynı şekilde kendilerine gelip sığınan Türk topluluklarını değişik bölgelere iskân etmişlerdir. Böylece Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve gelişme sürecinde de, Anadolu’nun muhtelif yerlerine çeşitli Türk oymak ve aşiretleri yerleştirilmiştir. XVI. yüzyılda Malatya Sancağına bağlı Kâhta Kazası ile Maraş Eyaleti’ne bağlı Hısn-ı Mansur Kazasında bulunan Rışvan Aşireti hakkında Osmanlı arşivlerinde Tapu Tahrir Defterlerinde malumata ulaşmak mümkündür. Halen azda olsa konar-göçer Türkmen kültürüne Rışvan nüfusunda rastlanmaktadır.


Edebiyat Ortamı Dergisi 1. Ankara Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 7 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışmaya, herkes katılabilir. Yaş vs. sınırlaması yoktur

Yarışma başvurusu bitti!

Edebiyat Ortamı Dergisi 2020 yılından başlamak üzere, I. Ankara Öykü yarışması düzenlemeyi kararlaştırmıştır.

 • Yarışmaya, herkes katılabilir. Yaş vs. sınırlaması yoktur.
 • Yarışmaya, her yarışmacı, sadece bir öyküyle katılabilir.
 • Yarışmaya katılacak öykülerin daha önce yayımlanmamış olması zorunludur.
 • Yarışmaya takma isimle katılınacaktır.
 • Yarışmaya katılanlar, metnin 6 (altı) adet kopyasının yanı sıra, ayrı bir zarfın içinde, gerçek isimlerini, kimlik bilgilerini, adreslerini, diğer iletişim bilgilerini ekleyip göndereceklerdir.
 • Başvurular, elden, iadeli taahhütlü posta ile, APS postayla, kargoyla en geç 15 Şubat 2020 günü mesai bitimine değin dergimiz adresine yapılabilecektir.


Çorlu Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 10 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışma herkese açıktır.

Yarışma başvurusu bitti!

Amaç:
Toplumda kadın hakları konusunda farkındalık düzeyini yükseltmek, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek, konuyla ilgili yaklaşımları öykü aracılığıyla anlatmak. Yazmayı kendine uğraş edinenlerin  ‘Çorlu’ ya bakışı yansıtan hikâyelerini toplumla paylaşmalarına aracı olmak, genç ve yetişkinlerin çalışmalarını desteklemek, geleceğin yazarları olacak yeteneklerin keşfedilmesini sağlamaktır.


Dünya Su Günü Kompozisyon ve Resim Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 12 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 12 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Ortaokulların 7. ve 8. sınıfındaki öğrenciler bu yarışmaya katılabileceklerdir.

Yarışma başvurusu bitti!

Kompozisyon Yarışması:
Amaç:
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından “22 Mart Dünya Su Günü” nedeniyle Su ve İklim Değişikliği konulu kompozisyon yarışması ile konunun öneminin Ortaokul öğrencilerine benimsetilmesi ve genç nesillerin bilgi düzeyinin artırılmasına yönelik hususları sağlamak, ayrıca dereceye girecek eserlerin Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün katılacağı tüm sergi ve fuarlarda sergilenerek su bilincinin öğrencilere ve vatandaşlara aktarılması amacıyla düzenlenmiştir.


Tuvalden Kaleme Şiir ve Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 21 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: İstanbul ili ortaokullarının 5. 6. 7. 8. sınıf öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmanın amacı:
Öğrencilerimizin duygu ve düşüncelerini edebiyatın çeşitli türleri ile ifade edebilme yeteneğini geliştirmek ve estetik duygu kazandırmak; edebiyatla buluşmalarım ve yeteneklerini ortaya çıkarmalarını sağlamak; düşünen, sorgulayan, araştıran, kendini doğru ve akıcı bir üslupla İfade edebilen öğrencilerimizi desteklemek; dilimizi, doğru ve kurallara uygun bir şekilde kullanmaya teşvik etmektir.
Verilen Görselden Hareketle Şiir Yazma Yarışmasına: 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili ortaokullarının 5. 6. sınıflarında okumakta olan öğrenciler katılabilirler. Verilen Görselden Hareketle Öykü Yazma Yarışmasına: 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ili ortaokullarının 7. 8. sınıflarında okumakta olan öğrenciler katılabilirler.


Tüketici Hakları Resim Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 7 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışma ortaokul 5,6,7 ve 8 inci sınıflar için yapılacaktır

Yarışma başvurusu bitti!

Eğitim çağındaki çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçli tüketim ve tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve kalıcı eserler bırakmaya özendirmek amacı ile Genel Müdürlüğümüzce 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı içerisinde “Tüketici Hakları” konulu, ülke çapında resmi ve özel okulların, ortaokul 5.6.7.8. sınıf öğrencileri için RESİM YARIŞMASI düzenlenmiştir.


Tüketici Hakları Karikatür Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 7 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışma lise 9,10,11 ve 12 inci sınıflar için yapılacaktır

Yarışma başvurusu bitti!

Eğitim çağındaki çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçli tüketim ve tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve kalıcı eserler bırakmaya özendirmek amacı ile Genel Müdürlüğümüzce 2019-2020 Eğitim Öğretim yılı içerisinde “Tüketici Hakları” konulu, ülke çapında resmi ve özel okulların, lise 9.10.11.12. sınıf öğrencileri için KARİKATÜR YARIŞMASI düzenlenmiştir.


1. Ulusal Uludağ Bienali Karkamış Karikatür Yarışması 2020

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 7 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 5 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yarışma amatör ya da profesyonel bütün karikatür çizerlerine açıktır

Yarışma başvurusu bitti!

Şartname: T.C. 2020 KARKAMIŞ YILI / ULUDAĞ BİENALİ tarafından Karkamış Antik Kenti’nin tarihsel önemine dikkat çekmek ve tanıtmak maksatlı “Karkamış Antik Kenti” konulu ulusal karikatür yarışması gerçekleştirilecektir. Yarışma Bursa Uludağ Üniversitesi’nin sanat yaşamında milat olma iddiası ile ortaya çıkan Uludağ Bienali ve 1 Kasım 2019 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Ulusanat, Egesanat, UMT, Karkamış Belediyesi, Devriâlem Para Müzesi’nin lansman törenini gerçekleştirdiği 2020 Karkamış Yılı ortaklığı ile gerçekleşecektir. İşbu organizasyon Anadolu Karikatürcüler Derneği himayesinde gerçekleşecektir.


Hayal Melodileri Resim Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 3 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 22 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Üniversitelerin sanat eğitimi veren fakültelerinin sanat eğitimi veren bölümlerinde veya Eğitim Fakülteleri’nin Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde eğitimini sürdüren lisans öğrencileri ve tüm bu bölümlerin lisansüstü programlarında eğitim gören lisansüstü öğrenciler katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

“Hayal Melodileri” Resim Yarışması, opera sanatına olan ilgiyi arttırmak, sanat eğitimi alan öğrencilerin sanatsal üretimlerine destek vermek ve ülkenin sanat ve kültür hayatına çeşitlilik getirerek katkıda bulunmak amacıyla düzenlenir. Bu amaç çerçevesinde katılımcılardan, belirlenen bir operayı dinlemeleri, operanın kendisini ya da içinde geçen bir bölümü, şarkıyı veya melodiyi (anlamını bilerek ya da bilmeyerek) resimsel bir anlatım dili ile ifade etmeleri ve bu eseri oluşturma sürecinde yaşadıkları duygu ve düşünceleri özetleyen bir metin yazmaları beklenmektedir.


Ümraniye Belediyesi 16. Geleneksel Şiir Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 21 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 20 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yaş sınırı olmadan isteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmaya Seçici Kurul Üyeleri ve geçmiş yıllarda Ümraniye Belediyesinin düzenlediği şiir yarışmalarında 1.lik ödülü alan kişiler katılamazlar. Gönderilen şiirlerin altına isim veya rumuz yazılmayacaktır. Yarışmanın konusu; “SERBEST” olarak belirlenmiştir. Yarışmaya katılacak şiirlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir. Bir şair, yarışmaya en fazla iki şiir ile katılabilir. Şiirlerde tarz ve ekol sınırlaması yoktur. Gönderilen şiirlerin uzunluğu 100 satırı aşmamalıdır. Daha uzun şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır. Başvuru yalnızca internet üzerinden www.umraniye.bel.tr adresinden yapılacaktır. Yarışmada ödül kazanan şiirlerin her türlü yayın hakları Ümraniye Belediye Başkanlığı’na aittir. Yarışmaya katılan şiirlerden uygun görülenler, ek bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın, bir kitapta toplanacaktır. Son başvuru tarihi 21 Şubat 2020 Cuma günü mesai bitimine kadardır. Yarışma sonuçları 30 Mart 2020 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir. Son Başvuru Tarihi : 21 Şubat 2020 Cuma (Saat 17:00’a kadar)


Ümraniye Belediyesi 16. Geleneksel Hikaye Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 21 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 25 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yaş sınırı olmadan isteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmaya Seçici Kurul üyeleri ve geçmiş yıllarda Ümraniye Belediyesinin yaptığı hikâye yarışmalarında 1.lik ödülü alan kişiler katılamazlar. Gönderilen hikâyelerin altına isim veya rumuz yazılmayacaktır. Yarışmaya katılacak olan eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir. Hikâye konusu “Serbest”dir. En çok 2 hikâye ile katılmanın mümkün olduğu yarışmada, hikâyeler on bin kelimeyi geçmemelidir. Başvuru yalnızca internet üzerinden www.umraniye.bel.tr adresinden yapılacaktır. Yarışmada ödül kazanan eserlerin her türlü yayın hakları Ümraniye Belediye Başkanlığına aittir. Yarışma sonuçları 30 Mart 2020 tarihinde açıklanacaktır. Ödül töreni tarihi daha sonra ilan edilecektir. Son Başvuru Tarihi : 21 Şubat 2020 Cuma (Saat 17:00’a kadar)


Dilimiz Türkçe Sevdamız Türkçe Şiir ve Deneme Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 7 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 2 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Yaş sınırı Türkiye genelindeki tüm lise öğrencileri katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Dilimiz Türkçe Sevdamız Türkçe Ulusal Lise Öğrencileri Şiir ve Deneme Yazma Yarışması


16. Dünya Çocukları Haiku Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 29 Şubat 2020

❗ Yarışmadaki kısıtlar: 6 yaş üstü ve 15 yaş altında olan çocuklar katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Japon Hava Yolları (JAL) Vakfı tarafından iki yılda bir dünya genelinde düzenlenen Dünya Çocukları Haiku Yarışması‘nın onaltıcısı 2019/2020 gerçekleşiyor. Derneğimiz JİKAD 13., 14. ve 15. yarışmaların Türkiye organizasyonuna destek vererek ülkemiz çocuklarının da yarışmada yer almasını sağlanmıştır. Yarışmada ilk 10 dereceye giren çalışmalar bir sonraki yıl yayınlanan Dünya Çocukları Antolojisi’nde resimleri ile beraber basılmaktadır. Ayrıca JAL Vakfı tarafından dereceye giren çalışmalara Japonya’dan değişik ödüller gönderilmektedir. Bugüne kadar yarışmamıza Adana, Bursa, Kayseri, İstanbul, Ankara,Manisa, Kastamonu gibi çeşitli illerin Bilim-Sanat Merkezleriyle yine ülkemizin değişik il ve ilçelerinden ilk ve ortaokul öğrencilerinden katılım sağlanmıştır.


Sefer Ekşi 9. Kültür ve Sanat Ödülleri Öykü Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 21 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 12 Bin TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Her yaştan isteyen herkes katılabilir

Yarışma başvurusu bitti!

Yarışmanın Amacı Bu yarışma, köklü bir anlatı geleneğine dayanan Türk öykücülüğünün genç kuşaklarca da sürdürülmesini sağlamak, Türk dilini tüm anlatım olanaklarıyla kullanmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenmiştir.


12. Attila İlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 15 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 3 Bin 750 TL'dir

❗ Yarışmadaki kısıtlar: Lise

Yarışma başvurusu bitti!

Atilla İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı Kompozisyon Yarışması Ülkemiz Sathında Lise Çağındaki Öğrencilerimizin Kendilerini Yazıyla İfade Edebilme Yetilerini Geliştirmelerine Katkıda Bulunmak Amacıyla Düzenlenmiştir.


Tarık Dursun K. Hikaye Ödülü

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 28 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 4 Bin 500 TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Karşıyaka Belediyesi, Karşıyaka’da yaşamış ve üretmiş usta yazar Tarık Dursun K.’nın adını yaşatmak için ailesinin desteği ile bir kısa hikâye yarışması düzenlemiştir.


Türkiye Katılım Bankaları Birliği Ödüllü Makale Yarışması

🗓️ Yarışmanın son başvuru tarihi: 14 Şubat 2020

🏆 Yarışmanın toplam para ödülü: 17 Bin TL'dir

Yarışma başvurusu bitti!

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Ödüllü Makale Yarışması’nda hem katılım bankacılığı sektörüne katkıda bulunabilir hem de ödül kazanabilirsiniz.


hayvanat bahçesi macerası